12. 01. 2021 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Trápi vás vypadávanie vlasov? Zamerajte sa na príčinu, následne nastoľte liečbu

Musíte zistiť, či ide o genetickú, fyzickú alebo zdravotnú reakciu tela.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/BLACKDAY

Hovorí sa, že vlasy sú korunou krásy žien. Práve preto sa o ne väčšina poctivo stará, kupuje si rôzne prípravky, navštevuje kaderníčku a ráno pred zrkadlom vytvára rôzne účesy. Avšak sú veci, ktorým zabrániť nevieme, a to je vypadávanie vlasov.

Vlasy vypadávajú každej žene, avšak záleží, v akom množstve a aj období. Je v poriadku, ak ráno z kefy stiahnete malú gučku, v priemere totiž denne človeku vypadne 100 až 200 vlasov, uvádza mojezdravi.cz. Na jar a jeseň ide skôr o návalový jav, ktorý občas spôsobí aj vrásku na tvári. Nie každá osoba má hustú hrivu, a tak sa aj takéto sezónne vypadávanie inak odzrkadlí na každom človeku.

Prečítajte si aj: Máte spomalený metabolizmus? Príčiny, príznaky a tipy, ako ho opäť naštartovať

Okrem sezónneho vypadávania vlasov čelia ženy aj hormonálnemu vypadávaniu, v tehotenstve, no hlavne po pôrode. Tento nadmerný úbytok vlasov sa nazýva alopécia a je spôsobený nízkou hladinou estrogénu v tele ženy. U niektorých žien má tehotenstvo na vlasy aj trvalý následok, ich vlasy už nikdy nedosiahli rovnakú hustotu a štruktúru ako pred pôrodom.

Vypadávanie vlasov nie je iba ženským problémom, trápi aj mužov. Alopécia u nich má však iný dôsledok. Ich vlasy sú citlivé na mužský pohlavný hormón, testosterón. Ak je jeho hladina v krvi vyššia, dochádza k zničeniu vlasových korienkov, následkom čoho vlasy aj vypadnú. Najčastejšie si to všimneme na takzvaných kútoch či lysinách.

Okrem zdravotných a sezónnych dôvodov má vypadávanie vlasov za následok aj nedostatok vitamínov a minerálov v tele. Podľa doktorky Petry Moravcovej tradične neprospieva ani stres, nadmerné užívanie vitamínu A, náhly pokles váhy a vypadávanie môže byť spôsobené aj alergiou na lieky.

Druhy alopécie

Skôr, ako začnete vypadávanie liečiť, musíte prísť na príčinu. Existuje približne deväť druhov. Už vyššie sme spomínali popôrodné vypadávanie, ktorým trpí až 90 percent žien a zvykne sa normalizovať do deviatich mesiacov od narodenia dieťaťa.

V prípade, že máte na niektorých miestach hlavy lysiny, vypadávajú vám v zhlukoch, ide o alopéciu areatu. Môže nastať na ľubovoľnom mieste tela. Najčastejšou formou je androgénna alopécia, kedy ide o úplnú plešinu, alebo spôsob stenčovania vlasov až do štádia takmer úplnej priesvitnosti.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/MRAORAOR
 

Pozor si musíte dať na trakčný druh, ktorý je výsledkom fyzickej námahy vlasov. Spôsobený je dlhodobým nosením čiapky či gumičky. Taktiež môžu byť problémom aj účesy a pokrývky, ktoré sa často šúchajú na tej istej časti hlavy. Ďalej by sme mohli spomenúť jazvovú alopéciu, potom barbae a effluvium, s ktorou sa stretávajú hlavne ľudia liečení na rakovinu, spôsobuje ju účinok chemikálií.

Liečba a prevencia

Podľa príčiny vzniku alopécie je potrebné nasadiť aj liečbu. V niektorých prípadoch sa to, samozrejme, nedá. V prvom rade by ste mali všeobecne začať s určitou prevenciou na zmiernenie príznakov. Vlasy umývať šetrným spôsobom a prípravkami z lekárne, ktoré pokožku nevysušia a vlasom dodajú výživu. Nemali by obsahovať parabeny a silikóny.

Prečítajte si aj: Bolí vás chrbát? Odborníčka radí, ako túto nepríjemnú bolesť zmierniť

Do jedálnička by ste mali zaradiť potraviny bohaté na vitamín B, C a E, alebo výživové doplnky zamerané na podporu a zdravie vlasov obsahujúce vitamíny a minerály. Taktiež môžete používať séra obsahujúce aminexil. Vhodnou prevenciou môže byť aj masáž hlavy olejom obsahujúcim rozmarín a vlasový aktivátor.

V prípade, že ide o reakciu na nesprávne fungovanie štítnej žľazy, musíte sa zamerať práve na ňu. Pokiaľ vám uškodili lieky, prekonzultujte to s lekárom. Je možné, že vám bude môcť predpísať iné.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy