23. 01. 2021 07:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Potraviny, ktoré ničia mozog a telo. Radšej sa im vyhnite

Nie všetko, čo takmer denne ľudia konzumujú, má výhradne pozitívny dosah.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/5 second Studio

Pokiaľ majú ľudia v dnešnej dobe peniaze, kúpiť si môžu naozaj hocičo. V obchodoch sú k dispozícii všetky druhy potravín. Rozvoj nezaznamenala iba ponuka na trhu, ale aj akým spôsobom sú potraviny na pultoch. Niektoré sú čerstvé, iné chladené, mrazené, v konzervách, trvanlivé, údené a pod.

Nie všetko, čo takmer denne ľudia konzumujú, má na nich iba pozitívny dosah, píše portál blesk.cz. Prečítajte si, ktoré potraviny by ste mali úplne vynechať alebo ich aspoň obmedziť.

Biela múka

O bielej múke sa toho napísalo už viac ako dosť, avšak ešte stále sú ľudia, ktorí si radšej kúpia chlieb z bielej múky ako z celozrnnej. Poďme si teda vysvetliť, čo je na nej zlé.

Prečítajte si aj: Máte chuť na sladké? Takto ju účinne zaženiete

Obilné zrno sa pri spracovaní obrúsi a príde o obalové časti a klíček. Zomletá múka je teda zbavená nenasýtených olejov. Výsledkom je skôr trvanlivý biely prach ako skutočná múka. Z hľadiska výživy tak prijímate iba prázdne kalórie.

Zatiaľ čo celozrnná múka obsahuje zomleté celé zrno aj s obalmi. Zachová si tak sacharidy, z ktorých získate pozvoľna uvoľnenú energiu.

Light potraviny

O tukoch v mliečnych potravinách sa už tiež napísalo a povedalo veľa. Podľa niektorých odborníkov však to v skutočnosti nie je tak a nie je nezdravý, práve naopak. Štúdia na Harvardskej univerzite zistila, že ženy, ktoré často konzumujú light mliečne výrobky, majú zvýšené riziko neplodnosti.

Mliečne potraviny s nízkym obsahom tuku obsahujú umelé prísady, ktoré napodobňujú štruktúru odstráneného tuku. Dochucovadlá napravujú chuť zahusťovadiel, ktoré držia jogurt zbavený tuku pohromade.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/4F.MEDIA
 

Sladené limonády

Sladené limonády sa neodporúčajú deťom, ani tehotným ženám a v podstate nikomu. Obsahujú totižto veľké množstvo cukru, čím sa zvyšuje riziko obezity. Taktiež obsahujú umelé dochucovadlá a farbivá.

O niečo lepšie sú na tom limonády dochucované steviou. Aj jej obsah je však potrebné skontrolovať.

Light nápoje sa zvyknú sladiť aspartámom, ktorý je asi 180-krát sladší ako cukor. Bezpečnosť jeho používania je častým predmetom sporov medzi odborníkmi.

Prečítajte si aj: Nechajte diéty diétami! Skúste tieto drobnosti a kilá pôjdu dole samy

Údeniny a výrobky z jemného, mletého mäsa

Aby sme to uviedli na správnu mieru, nemyslíme klasické mleté stopercentné mäso, z ktorého robíte fašírky, burgre a iné dobroty. Ide o jemné, mleté mäso napustené vodou so soľou a polyforfátmi. Využíva sa pri výrobe párkov, šuniek a podobných výrobkov s cieľom znížiť výrobné náklady. Výrobky sú jednoducho lacnejšie ako keby využívali iba kvalitné mäso, ktoré je pre telo potrebné a obsahuje veľa priaznivých látok.

Úplne inak je to však s údeninami. „Údeniny obsahujú dusitany, ktoré síce zabraňujú vzniku baktérií v mastných výrobkoch, ale vytvárajú karcinogénne látky," hovorí výživová poradkyňa Romana Kotěrová.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy