02. 02. 2021 10:50 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Vyskúšali ste už reflexnú masáž nôh? Zharmonizuje vám telo a potešiť ňou môže aj partner

Doprajte svojim nohám vytúžený oddych a relax.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/Rido

Na konci dňa sa mnohí z nás cítia unavení a najmä naše nohy si pýtajú väčšiu pozornosť a starostlivosť. Pedikúry sú zatvorené, masážne salóny a wellness tiež. Ako môžete dopriať nohám vytúžený oddych a relax? V Teleráne to prezradil náš kolega, dramaturg a masér Stano Dančiak.

 

Viac o masáži

Odborne sa táto reflexná, akupunktúrna masáž volá „on zon su". Ide o alternatívnu medicínu založenú na viere, že vonkajšie časti chodidla sú prepojené s vnútornými orgánmi. Konkrétne v piatich základných prvkoch a celkovo v desiatich bodoch. Ženám sa prvá začína masírovať ľavá noha a mužom pravá.

Ich stimuláciou, stláčaním a masážou uvoľníte napätie a zmiernite bolesť. Práve preto masáž miestami nie je príjemná a bolí. Práve tie miesta je dôležité uvoľniť, pretože odzrkadľujú problém s daným orgánom v tele. Nejde pritom o silu, ale skôr o správne smerovanie a jemné tlaky na jednotlivé zóny.

Prečítajte si aj: VIDEO: Ako rýchlo utíšiť plačúce dieťa? Tento trik pediatra zaberie okamžite

Na našich chodidlách by mala byť mapa nášho tela. Pri podhľade na chodidlo si môžete predstaviť sediaceho človeka, ľavé chodidlo je prepojené s ľavou polovicou chrbta a pravé s pravou. Palce sú vraj zodpovedné za oblasť hlavy (hrtan, krk, prištítne želiezka, mozoček, nos, trojklanný nerv, hlava), predpriehlavok a brušká prstov (oči, uši, pľúca, srdce, plecia, žlčník), prostredník (žalúdok, pankreas, dvanástnik, nadobličky, obličky, hrubé črevo, chrbtica) a päta s panvou (močovody, močový mechúr, tenké črevo, vaječníky, konečník).

Masér údajne dokáže podľa chodidla určiť váš zdravotný stav, bez toho, aby ste mu niečo povedali alebo vás vyšetril.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/Zonda
 

Ako na masáž

Okrem masáže môžete na nohy nanášať aj bylinky, mastičky, alebo ju kombinovať s kúpeľom v teplej či studenej vode. Pomôžu aj kvapky levanduľového oleja, príjemná hudba a tlmené osvetlenie.

Pod partnerovo koleno dajte vankúš, aby sa uvoľnili energie. Pri masáži si teda môžete pomôcť masážnym olejom, krémom, aspoň bude mať vaša polovička jemnú pokožku. Prvé dotyky by mali byť jemné a opatrné. Chodidlá jemným trením zohrejte.

Vaše ruky majú plynulo kĺzať po chodidle a priehlavku. Postupne vyvíjajte väčší tlak, následne plochu chodidiel intenzívne premasírujte. Choďte kúsok po kúsku podľa vyššie opísaným bodom. Prsty na nohách môžete jemne ponaťahovať a otáčať ich, ako aj celým chodidlom.

Pri masáži hlavne vnímajte reakcie partnera, pýtajte sa ho, či ho to niekde nebolí a ako to vníma. Podľa toho postupujte a sústreďte sa na problémové časti.


VIAC Z My ženy