24. 02. 2021 15:08 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Trpíte nespavosťou? Mali by ste to okamžite riešiť

Ak ju zanedbáte, môžete si spôsobiť viaceré zdravotné problémy a jej zhoršenie do chronickej podoby.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Tero Vesalainen/shutterstock.com

Chodíte si ľahnúť unavený, tešíte sa na hlboký spánok, ale namiesto toho sa len prevaľujete na vankúši a nemôžete zaspať? Problémy so spánkom má veľa ľudí a nejde vždy iba o samotné zaspávanie, ale aj prerušovaný spánok či neustály pocit únavy. Skrývať sa za tým môže neskutočne veľa faktorov - od choroby, cez stres, cestovanie, zlý matrac či vankúš, prerušenie rutiny alebo aj fáza mesiaca či starosti.

Britský časopis The Lancet dokonca zverejnil štúdiu, podľa ktorej až pätina pacientov, ktorí prekonali koronavírus, trpí psychickými chorobami a nespavosťou. Či už trpíte prechodnou či chronickou nespavosťou, alebo je nespavosť váš postcovidový symptóm, neurologička Martina Kudláčová v Teleráne vysvetlila, kde nastáva problém a aký vplyv to môže mať na organizmus.

Nespavosť po „korone“

„Je pravda, že viacerí pacienti trpia po prekonaní koronavírusu nespavosťou, potvrdili to aj viaceré štúdie,“ potvrdila Kudláčová. Z biologického hľadiska je ochorenie COVID-19 pre organizmus a imunitný systém veľmi náročné, tvorí sa veľké množstvo cytokínov. Sú to proteíny zodpovedné za imunitnú odpoveď, ale regulujú aj na tvorbu iných neuroprenášačov v mozgu, akým je napríklad serotonín. Tento takzvaný hormón šťastia hrá kľúčovú úlohu v regulácii normálneho priebehu spánku, a práve cytokín znižuje jeho biologickú dostupnosť.

Nespavosť môžu mať za následok aj duševné a psychické problémy ako úzkosť a depresia, ktoré bránia tomu, aby sa vedel človek večer uvoľniť a zaspať.

Prečítajte si aj: Ako si nezničiť zrak? Toto by ste mali robiť, keď trávite veľa času pri obrazovke

Čo to nespavosť je?

Je dôležité definovať si, čo to tá nespavosť vlastne je. „Ak má človek zaspať a trvá mu to dlhšie ako 30 minút. Alebo ak zaspí hneď, ale nedarí sa mu počas noci kontinuálne udržať spánok, často sa budí, taktiež ide o formu nespavosti,“ tvrdí neurologička. Tento narušený spôsob zaspávania môže trvať tri až štyri dni v priebehu týždňa.

Pokiaľ sa to nezlepší a trvá tento stav viac ako mesiac, bavíme sa o chronickej nespavosti a človek by mal vyhľadať odborníka. Lepšie povedané, najprv kontaktovať praktického lekára, ktorý keď vyčerpá svoje možnosti, pošle vás k neurológovi. Pokiaľ je gro problémov v duševnom vnímaní, úzkosti a depresii, tak k psychiatrovi.

Chronická nespavosť

Krátkodobá, prechodná nespavosť môže v prípade zanedbania prejsť aj do chronickej nespavosti. V prípade, že ju spôsobil fakt, že ste doma a chodíte zakaždým inak spať, nechodíte von a nepraktizujete vaše bežné zvyky, je nutné opätovne zaviesť do vášho života režim.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/Ivan Kruk
 

V prípade, že to nezabralo a siahli ste po voľnopredajných liekoch, je potrebné vybrať si tie správne. Ak ani to nezaberie, určite vyhľadajte odborníka, pretože vaša nespavosť môže prejsť do chronickej.

Aké problémy spôsobuje nespavosť

Dôsledky nespavosti nie sú zanedbateľné. „Ide o stavy ako úzkosť a depresia, kedy sa človek nevie sústrediť na prácu, nie je výkonný a je málo koncentrovaný. U starších ľudí vidíme zhoršenie kognitívnych funkcií, vznik demencie alebo zhoršenie stavu demencie. Taktiež môže spôsobiť fyziologické dôsledky, necítite sa dobre, máte bolesti hlavy, ste unavený, bolí vás celého telo či trpíte nevysvetliteľnou bolesťou chrbta a kĺbov,“ vysvetľuje doktorka.

Únavu často ľudia kompenzujú aj umelým nahradením energie, pitím nezdravých nápojov a prejedaním. Môže to viesť k obezite. Keďže je daná osoba unavená, často sa snaží energiu doplniť jedlom a zvýšený príjem vedie k obezite. Keď ste nevyspatý, ste tiež v strese, ktorý zasa môže viesť k vysokému krvnému tlaku atď. Je veľa ochorení, ktoré môže nespavosť ovplyvniť.

Prečítajte si aj: Milujete vajcia? Poradíme vám, ktorý spôsob spracovania je najzdravší

Voľne dostupné lieky

Nespavosť je najčastejšou poruchou spánku. Podľa farmaceutov ju už zažil či zažije každý. V lekárni si na ňu môžete zaobstarať rôzne lieky, ale iba niektoré majú aj skutočné opodstatnenie. Prvou skupinou sú lieky s obsahom valeriány. Treba mať na vedomí, že sa ich účinok prejaví až po dvoch týždňoch pravidelného užívania, sú preto vhodné iba na dlhodobé problémy.

Druhou látkou, ktorá sa prejavuje dostatočným účinkom na nespavosť, je melatonín. Je to látka, ktorá už pri prvej dávke dosiahne u človeka maximálny účinok, preto je vhodný aj pri akútnej nespavosti. Spánok po melatoníne je veľmi podobný prirodzenému spánku.

Pri týchto liekoch sa nemusíte obávať vzniku závislosti a taktiež je potrebné zadovážiť si lieky s čistou jednou alebo druhou látkou, nekombinovať ich.

Viac sa dozviete z nasledujúcich rozhovorov.

 


VIAC Z My ženy