05. 03. 2021 08:52 | BRATISLAVA/Ikar

Tipy a rady pre lepšie trávenie od známeho lekára

Každú kapitolu zakončuje hoaxami, ktorých je nespočetne veľa na každý orgán.

Obálka knihy.
Obálka knihy. Foto: Ikar
Kapitola z knihy Zdravé črevo a trávenie.
Spoluautor knihy - gastroenterológ lekár Ladislav Kužel.
Obálka knihy.

 „V ambulancii sa každý deň stretávam s pacientami, ktorí sú vystrašení, dezorientovaní, len na základe toho, že sa snažili nájsť o svojich ťažkostiach, o svojej chorobe informácie na internete. A tam sa dostali do stavu beznádeje, úzkosti, pretože to, čo si dokáže človek v dnešnej dobe vygúgliť, sa niekedy ani nedá vypovedať," tvrdí Ladislav Kužela.

Má bohatú prax, je skúseným a uznávaným gastroenterológom a tak sa rozhodol s kolegyňou Zuzanou Čižmárikovou ponúknuť všetky dôležité a pravdivé informácie o zdravom čreve, trávení a tráviacom trakte, o endoskopii a mnohých ďalších témach. Nájdete ich v knihe z vydavateľstva Ikar Zdravé črevo a trávenie.

Jednotlivé kapitoly sa venujú orgánom ako žalúdok, hrubé a tenké črevo, pažerák, pankreas, žlčník. Vždy popis ako fungujú a k tomu najčastejšie choroby súvisiace s orgánom + možnosti liečenia.

„Navyše každú kapitolu zakončujeme hoaxami, ktorých je nespočetne veľa na každý orgán, každé ochorenie, každé vyšetrenie," dodáva MUDr. Ladislav Kužela.

Spoluautor knihy - gastroenterológ lekár Ladislav Kužel.
Spoluautor knihy - gastroenterológ lekár Ladislav Kužel. Foto: Ikar
 

Kniha je nielen nabitá informáciami, vďaka ktorým lepšie pochopíte jednotlivé orgány súvisiace s trávením, ale tiež máte na jednom mieste najčastejšie ochorenia v danej oblasti. K tomu spôsob či cieľ liečby a samozrejme spomínané mýty a fakty. Všetko vo veľmi vydarenej plnofarebnej grafickej úprave s fotografiami, nákresmi či tabuľkami. Prehľadne a zrozumiteľne, takže knižka určite bude zdrojom užitočných informácií pre celú rodinu.

„Obľúbený doktor google žiaľ ponúka mnoho mýtov o trávení," tvrdí gastroenterológ L.Kužela v knižnom podcaste. Niekoľko ich tam spomína a následne vysvetľuje. Hovorí aj o probiotikách, či o druhom mozgu, ktorý máme v žalúdku.

Vypočujte si aj knižný podcast s MUDr. Ladislavom Kuželom

V knihe sa dozviete, ako funguje:

- pažerák
- žalúdok
- tenké črevo- hrubé črevo
- podžalúdková žľaza
- žlčník
- žlčové cesty

Ak chcete vedieť oveľa viac o zdravom trávení a správnej životospráve, siahnite po novinke Zdravé črevo a trávenie - najčastejšie mýty o trávení pripravil aj pre portál Lepsiden.sk do článku Žalúdok a trávenie - 11 mýtov.

Kapitola z knihy Zdravé črevo a trávenie.
Kapitola z knihy Zdravé črevo a trávenie. Foto: Ikar
 
 

MUDr. Ladislav Kužela je uznávaný gastroenterológ, autor mnohých odborných publikácií, vysokoškolský pedagóg, bývalý hlavný odborník MZ SR pre gastroenterológiu. Dlhé roky pôsobil aj ako riaditeľ najväčšej detskej nemocnice v strednej Európe.

Pod jeho vedením nemocnica prešla výraznými modernizačnými zmenami, či už vo forme riadenia procesov, poskytovania najnovšej zdravotnej starostlivosti a stala sa lídrom z pomedzi štátnych nemocníc aj nastavením terapeutickej komunikácie smerom k detskému pacientovi a rodičom.

Obálka knihy.
Obálka knihy. Foto: Ikar
 

Ladislav Kužela je presvedčený, že len liečiť nestačí. Veľmi je dôležitý aj prístup a komunikácia. Pacient je pre neho vždy partnerom v diskusii.

Milan Buno, knižný publicista

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy