11. 04. 2021 07:00 | LIVERPOOL/rd

Dievča (10) sa sťažovalo na bolesť zubov a horšie videnie. Vyšetrenie odhalilo krutú pravdu

Jej matka to nevydržala a doslova sa zrútila.

Lucie s mamou Jayne.
Lucie s mamou Jayne. Foto: Facebook/Jayne Fagan

Britskými médiami v posledných dňoch rezonoval prípad jedenásťročnej Lucie Thomsonovej z Liverpoolu, ktorá si minulý rok prešla niečím, čo málokto zažije počas celého života. Nevšedný príbeh nedávno opísala jej matka Jayne Faganová. Informuje o tom Daily Mail.

Bol marec 2020, keď sa Lucie hrala s jej tromi sestrami. Po návrate domov sa začala sťažovať na bolesť v ústach a rozmazané videnie.

Vzhľadom na šíriacu sa pandémiu koronavírusu bol v Británii v tom čase lockdown, a tak návšteva zubára nebola možná.

Medzičasom bolesti ustúpili, po asi roku však dieťa opäť začalo mať problémy s horším videním. Otec Liam sa ju, vzhľadom na voľnejšie opatrenia, rozhodol vziať očnému lekárovi na kontrolu. Ten si všimol, že oči nie sú celkom v poriadku.

Odporučil preto rodičom, aby s ňou ihneď zašli na pohotovosť. Tam sa dozvedeli krutý výsledok. Dievčaťu diagnostikovali ependymóm o veľkosti golfovej loptičky.

Ide o nádor vyrastajúci z buniek výstelky mozgových komôr. Vyskytuje sa častejšie v detskom veku a v mladom dospelom veku.

Jej matka to nevydržala a doslova sa zrútila. Uvedomila si však, že nemôžu strácať čas. „Okamžite musela podstúpiť operáciu, ak sme jej chceli zachrániť život,“ opisuje detaily Jayne.

Jej dcéra následne podstúpila sedemhodinovú úspešnú operáciu. O pár dní neskôr prišli výsledky z biopsie. Tie potvrdili, že nádor mal rakovinotvorné bunky. Vyhraté však ešte nemá. Luciu o mesiac čaká protónová liečba.

„Všetko sa to deje po etapách. Nebudem sa pozerať na ďalšie fázy liečby, pokým nedokončíme súčasnú. Je veľkým šťastím, že operácia dopadla úspešne, nie každé dieťa má takéto šťastie,“ hovorí mama Jayne.

Všetko považuje za veľkú náhodu. „Máme šťastie, že sme nádor našli. Keby sme neprišli k očnému lekárovi, zrejme by to zostalo bez povšimnutia,“ uzavrela s výzvou, aby ľudia nepodceňovali ani vyšetrenie očí.

Komentáre ( 0)


VIAC Z My ženy