Mimoriadna správa
Na Slovensku pribudlo úmrtie, ktoré môže súvisieť s očkovaním
Viac v článku
12. 04. 2021 11:30 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Chcete sa pripraviť na očkovanie? Tieto tipy vám pomôžu zvládnuť to čo najlepšie

Tak ako lieky aj vakcíny môžu mať svoje vedľajšie účinky.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Očkovanie proti novému koronavírusu postupne čaká väčšinu z nás a aktuálne sa jeho aplikovanie postupne zvyšuje. Prvá dávka vakcíny už bola podaná vyše 850-tisíc ľuďom a ďalšie osoby na svoj termín čakajú. A práve tí sa môžu na svoje očkovania takpovediac pripraviť.

Tak ako lieky aj vakcíny môžu mať vedľajšie účinky. Aby ste ich eliminovali čo najviac, dbajte na nasledujúce rady.

Prečítajte si aj: Seniori, pamätajte na stravu. Tu je pár tipov, ako zdravo žiť

Vyčerpanie

Vyčerpaný organizmus nemá energiu bojovať, byť funkčný a odolný a pripravený na ďalšie fungovanie. Rovnako je to aj s očkovaním. Všeobecne sa pred žiadnym očkovaním neodporúča športovať a namáhať sa. Neponáhľajte sa teda na očkovanie rovno z práce, zo záhrady či po náročnom fyzickom výkone. Samozrejme, bežného pohybu sa to netýka.

Pozor si musíte dávať aj po očkovaní. Veľa osôb je unavených, a tak si radšej nič neplánujte a po zákroku si nariaďte iba relax.

Alkohol

Alkoholu by ste sa mali niekoľko dní pred očkovaním a aj po radšej vyhýbať. Znižuje totiž počet bielych krviniek a jeho konzumáciou tak môžete obmedziť množstvo protilátok, ktoré po podaní vakcíny vznikajú.

„Vakcína by teda nemusela fungovať tak, ako má," tvrdí zdravotník Vít Samek. „Keď sa opijete, tak má vaše telo veľa práce so spracovaním alkoholu a nemá energiu a čas tvoriť si protilátky z vakcíny, ktorú ste si nechali aplikovať," dodáva.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/Ivan Kruk
 

Spánok a tekutiny

Spánok a oddych je alfou a omegou pri mnohých ochoreniach a zdravotných problémoch. Nedostatok spánku negatívne ovplyvňuje imunitný systém a ten následne ľahšie podlieha baktériám a vírusom. Očkovanie budete lepšie znášať napríklad aj po dobrom spánku.

Podobne je to aj s hydratáciou tela. Pred očkovaním je nutné dodržiavať dostatočný pitný režim, hlavne v očkovací deň. Vyhnite sa však káve a energetickým nápojom, zvoľte radšej bylinkové čaje a vodu.

Jedlo

Ak ste si chceli dať pred očkovaní hamburger s hranolkami a polievkou, rozmyslite si to. Doprajte si radšej bežné, zdravé jedlo, ktoré je ľahko stráviteľné. V prípade, že trpíte obezitou, pokúste sa niečo aj zhodiť. Podľa odborníkov totiž dokáže telo obéznej osoby vytvoriť o polovicu menej protilátok ako osoba s normálnou hmotnosťou, uvádza portál mojezdravi.cz.

Prečítajte si aj: Dievča (10) sa sťažovalo na bolesť zubov a horšie videnie. Vyšetrenie odhalilo krutú pravdu

Alergia

V prípade, že trpíte alergiami, hlavne na lieky, precízne si preštudujte informácie o vakcínach. Ak zistíte, že máte alergiu na niektorú z látok očkovacej vakcíny, informujte o tom vášho lekára. Pravdepodobne vám očkovanie neodporučí.

Taktiež by ste mali kontaktovať lekára, ak trpíte astmou. Možno vám pred očkovaním odporučí nejaké iné lieky. „Pri klasických alergiách a precitlivenosti si môžete dať bežne dostupné antihistaminika, ktoré máte doma. Ideálne je užiť jednu tabletku deň pred a jednu tabletku zhruba dve hodiny po aplikovaní vakcíny," radí lekárnička Pavla Horáková.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy