14. 04. 2021 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Bezlepková diéta: Akým najčastejším mýtom ľudia veria a riadia sa nimi?

Koncom roku 2019 bolo na Slovensku skoro známych 23-tisíc prípadov tohto ochorenia.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/Dragana Gordic

Bezlepková diéta je každý rok diagnostikovaná viac ľuďom. Koncom roku 2019 bolo na Slovensku skoro známych 23-tisíc prípadov tohto ochorenia. Pritom ich bolo v roku 2004 necelých 3-tisíc. Podľa odborníkov môže byť skutočný počet omnoho vyšší, keďže mnoho ľudí ani nevie, že podobných ochorením trpí.

Či už patríte medzi diagnostikovaných pacientov alebo osoby, ktoré na svoje vyšetrenie ešte len čakajú, vyhnite sa nasledujúcim chybám a mýtom, ktorým ľudia veria.

Prečítajte si aj: Seniori, pamätajte na stravu. Tu je pár tipov, ako zdravo žiť

Pred testom musíte držať bezlepkovú diétu

Je pravda, že diabetici pred testom na cukrovku obmedzujú príjem sladkého, ale celiatici by sa podobnej rady nemali riadiť. Totižto ak budete niekoľko týždňov pred testami držať bezlepkovú diétu, je možné, že vám napokon vyjdú negatívne. Nie, to nie je správne a nijak si tým nepomôžete.

Výsledky testov majú totiž ukázať koľko protilátok ako súčasť nepatričné imunitnej odpovede na bielkoviny v strave telo vytvára. Ak testy celiakiu neodhalia, zmienené protilátky môžu aj naďalej poškodzovať orgány ako tenké črevo, obličky, štítnu žľazu a ďalšie.

Prísna diéta sa musí nasadiť hneď po testoch

Nerobte unáhlené rozhodnutia. Nie každý pozitívny výsledok sérologických vyšetrení krvi znamená celiakiu. Pri výraznom podozrení na celiakiu sa má previesť biopsia, pretože niektoré formy celiakie sa dajú diagnostikovať iba kombináciou sérologie a histológie. Taktiež musíte pred testami konzumovať stravu s lepkom, aby boli výsledky čo najpresnejšie.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/Master1305
 

Celia je ochorenie mladých ľudí

Toto je opäť jeden z mýtov. Je totiž dokázané, že je celia dokonca stále častejšie diagnostikovaná aj u starších osôb. V prípade, že má niekto genetický predpoklad pre celiakiu, ochorenie sa mu môže prejaviť kedykoľvek. Môže za to nielen vyšší vek, ale aj zvyšujúci sa počet ochorení. Celia totiž môže viesť k anémií, depresiám, problémom s trávením, bolestiam brucha, hnačke, osteoporóze aj k poškodeniu nervov.

Alergia na lepok je to isté ako intolerancia

Nie, tieto choroby sa často mýlia, ale nie sú to isté. V prípade, že trpíte intoleranciou na lepok, vaše telo naň reaguje zápalom a poškodením tenkého čreva. Alergia sa prejavuje skôr precitlivenou reakciou, akou je hnačka, začervenanie v okolí pier či potenie. Nepoškodzuje sa však črevná sliznica, ako v prípade celiakie. Alergia na lepok však nebýva tak častá a pomáhajú na ňu antihistaminika a znížený príjem lepku.

Prečítajte si aj: Populárne ovocie na viac spôsobov. Avokádo nemusíte jesť iba v nátierke

Občasné porušenie diéty nie je škodlivé

V prípade, že trpíte intoleranciou, nemali by ste svoje črevá dráždiť lepkom. Sliznica čreva sa totiž postupne ničí, čo môže viesť k poruche vstrebávaniu živín a k ďalším ochoreniam, medzi ktoré patrí aj rakovina tenkého čreva. Bezlepkovú diétu preto musíte dodržiavať neustále, aby ste si neprivodili ďalšie ochorenia, upozorňuje mojezdravi.cz.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy