17. 04. 2021 07:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Nadmerne sa potíte v podpazuší? Dajte tomu zbohom

Okrem klasických antiperspirantov existujú aj iné metódy, ktoré vám s tým pomôžu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/Albina Gavrilovic

Potenie je úplne bežné, napriek tomu je mnohým nepríjemné a hanbia sa zaň. V lete sa mu nevyhne asi nikto, problém však je, ak máte mokré podpazušie aj v chladnejšom období, aj keď sa veľmi nehýbete. Okrem klasických antiperspirantov existujú aj iné metódy, ktoré vám s tým pomôžu.

Prečítajte si aj: Trpíte alergiou? V kombinácií s respirátorom vás čaká náročné obdobie

Lekáreň

V prípade, že vám bežne dostupné prípravky proti poteniu nezaberajú, môžete navštíviť lekáreň a poradiť sa s odborníkmi. K dispozícii majú špeciálne prípravky proti poteniu, ktoré obsahujú chlorid hlinitý, ktorý účinne uzatvára potné žľazy, čim sa eliminuje tvorba potu a nežiaduci zápach.

Tieto prípravky nemusíte použiť iba na podpazušie, ale aj na ruky a dlane. Sú však pomerne agresívne, a tak je potrebné vyskúšať vašu reakciu na ne na malom kúsku kože, aby ste si nespôsobili alergickú reakciu.

Botox

Väčšina ľudí si spája botulotoxín s vráskami. Je pravda, že ide o látku schopnú uvoľňovať svalové stiahnutia, ktorá vie zmierniť až zamedziť tvárovej mimike, čím vyhladí mimické vrásky. Avšak botulotoxín sa injekčne aplikuje aj do podpazušia.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/dimid_86
 

Ide o pomerne bežné ošetrenie, ktoré sa podáva ambulantne. A trvá iba niekoľko minút. Botox na niekoľko mesiacov zastaví produkciu potných žliaz. Pravdou však je, že nie na každého je táto metóda účinná. Po zákroku sa radšej vyhnite fyzickej záťaži, saune a návšteve solária.

Lieky

Jednou z možností je aj užívanie liekov, ktoré vám môže predpísať lekár. Daný liek vám zastaví nadmernú produkciu potu. Začnete ho užívať od najmenšej dávky a pokračujete v tom až pokiaľ nedosiahnete vytúžený efekt. Problém však je, že funguje na celé telo, a tak dochádza k miernemu zavodňovaniu tela, ktoré môže viesť k opuchom, upozorňuje bety.cz.

Prečítajte si aj: Bezlepková diéta: Akým najčastejším mýtom ľudia veria a riadia sa nimi?

Antiperspiranty so striebrom

Počuli ste už o antiperspirante s kúskami striebra? Nie? Tak čítajte ďalej. Prípravky s obsahom striebra sľubujú niekoľkodňovú účinnosť. U ľudí s nadmerným potením však zaberá iba niekoľko hodín. Štandardne je však účinný a človek sa po jeho aplikovaní potí menej. Striebro má totiž antibakteriálne a antiperspiračné účinky, zabraňuje nadmernému poteniu aj pachu. Ak potrebujete rýchlu pomoc, zaobstarať si ho môžete aj v drogérii.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy