21. 04. 2021 09:00 | BRATISLAVA/PR článok

Duša počas pandémie trpí. Odborníci radia, ako nájsť úľavu

Odpovede priniesli na unikátnom Festivale pre dušu.

Panelová diskusia na tému Čo urobila pandémia s dušou detí a mladých ľudí.
Panelová diskusia na tému Čo urobila pandémia s dušou detí a mladých ľudí. Foto: Orange
Panelová diskusia na tému Čo urobila pandémia s dušou detí a mladých ľudí.
Ilustračná snímka.
Prezidentka Zuzana Čaputová s Marekom Madrom na Festivale pre dušu.

Vďaka pandémii sme v sebe našli schopnosť prežiť ťažké chvíle. Ako sa však preniesť cez odlúčenie od priateľov a blízkych? Odpovede priniesli odborníci na unikátnom Festivale pre dušu.

Obklopiť sa ľuďmi, ktorí vám dajú pocit, že ste milovaní a vypočutí, či sa bez akejkoľvek hanby obrátiť na odborníka, ktorý má pochopenie a aj poradí. Podľa psychológov zanechala pandémia na duši ľudí mnohé jazvy. Sociálny dištanc, strach z pobytu v spoločnosti, obavy o budúcnosť, ale aj depresie a úzkosti. To sú len niektoré z problémov, ktoré trápia nejedného dospeláka, ale aj deti. Nájsť útechu v čase, keď štyri steny domu či budú sú pre nás domovom, pracoviskom, školou a aj ihriskom zároveň, nie je vôbec jednoduché. O tom, ako z toho von, radili odborníci na výnimočnom podujatí s názvom Festival pre dušu, ktorý 15. apríla zorganizovala Nadácia Orange v spolupráci s Občianskym združením IPčko.

Nebojte sa pomenovávať problémy

„Hovorte o tom, čo vás trápi, vypustite paru a nebojte sa problémy pomenovávať. Ak sa dá, nájdite si aktivitu, pri ktorej môžete aspoň na chvíľu úplne vypnúť," začal úvodnú diskusiu na tému - Čo urobila pandémia s našou dušou psychológ a programový riaditeľ OZ IPčko, Marek Madro.

Prezidentka Zuzana Čaputová na Festivale pre dušu.
Prezidentka Zuzana Čaputová na Festivale pre dušu. Foto: Orange
 

O tom, čo ľuďom pandémia vzala, a naopak aj priniesla, debatoval s epidemiologičkou Alexandrou Bražinovou a prezidentkou Slovenskej republiky, Zuzanou Čaputovou, ktorá Festival pre dušu aj osobne podporila.

Krátkodobé plány namiesto očakávaní

„Každá duša je skúšaná. Stretli sme sa s niečím, na čo sme neboli pripravení a odrazu sme boli konfrontovaní s bytostnými témami ako smrť, choroba, zomieranie a strata blízkeho," uviedla Zuzana Čaputová a zároveň dodala, že vďaka pandémii stretla aj úžasných a silných ľudí a objavila vnútornú silu. „Každý z nás v sebe objavil schopnosť prežiť ťažké chvíle," povzbudila Zuzana Čaputová a dodala, že aj to, že človek je na chvíľu sám, môže priniesť obrovskú úľavu. Podľa psychológa M. Madra je v súčasnej situácii tiež dôležité pozerať sa najmä dopredu: „Naplánujte si konkrétne kroky v krátkom čase a zmeňte očakávania na plán."

Nájdite si čas na spoločný obed či spoločné aktivity

„Všetci vstupujeme do neistoty a do situácie, v ktorej sme ešte neboli," vysvetľuje Tomáš Horváth z CZŠ Narnia a jedným dychom dodáva, že aj „duša dieťaťa odlúčením od priateľov a blízkych trpí." T. Horváth na tému Čo urobila pandémia s dušou detí a mladých ľudí diskutoval s psychologičkou Evou Gajdošovou a Andreou Madrasovou Geckovou z Univerzity P. J. Šafárika.

Táto generácia detí je veľmi vnímavá. Je u nej zároveň cítiť určitú rezignáciu, apatiu a stratu motivácie. Je našou úlohou, aby sme deťom dali niečo, na čo sa môžu tešiť," myslí si E. Gajdošová. „Deti potrebujú najmä veľa uistenia. Nájdite si čas, kedy s nimi zažívate radosť a kedy nič nemusíte riešiť," radí A. M. Gecková, podľa ktorej na prehĺbenie blízkosti niekedy stačí aj spoločný obed či spoločenské hry.

Blízkosť, ktorú si budeme pamätať

Rodičia snáď nikdy nemali toľko možností trávenia času so svojimi deťmi a partnermi. Skĺbiť prácu s rodinnými životom dá ale zabrať. Pracovať z domu, učiť sa z deťmi a zabezpečiť chod domácnosti chce veľkú dávku všestrannosti, ale aj pevné nervy. Za posledný rok vznikol nový fenomén multifunkčných rodičov.

„Pandémia priniesla možnosť mať veľa, ale naopak aj veľmi málo blízkosti," myslí si párový a rodinný terapeut Vlado Hambálek, ktorý na tému Čo urobila pandémia s dušou rodiny diskutoval so školskou psychologičkou Luciou Košťálovou a mamou, podnikateľkou a spoluzakladateľkou iniciatívy Kto pomôže Slovensku, Luciou Paškovou.

Intenzívne prežívanie spoločných chvíľ častokrát prináša ja konflikty v rodine. „Vtedy je dôležité, aby sa dospelý naučil hovoriť - prepáč, mrzí ma to," radí L. Košťálová. Tieto okamihy sú v rodine dôležité. „Blízkosť, ktorú sme spolu zažili si budeme totiž pamätať," upozorňuje L. Pašková. Nové príležitosti, ktoré prináša pandémie je treba využiť. „Mnohé rodiny tak už urobili. Tí, ktorí príležitosti stále nevyužili, ich stále majú," posmeľuje V. Hambálek.

Pomoc vždy existuje

„Téma duševného zdravia nebola nikdy aktuálnejšia. Už dávno sme sa s ňou stotožnili aj v Nadácii Orange a stala sa pre nás kľúčovou. Niektorým veciam a udalostiam sa nemôžeme

len tak vyhnúť a musíme sa s nimi naučiť žiť. Čo ale zmeniť môžeme je naše vnímanie súčasnej situácie a jej prežívanie tak, aby sme dokázali fungovať v primeranej fyzickej a psychickej kondícii. Môžeme akcentovať potrebu pozornosti voči nášmu duševnému zdraviu, hovoriť o možnostiach psychologického poradenstva, pripomínať širokej verejnosti, že pomoc existuje. Urobili sme tak aj prostredníctvom Festivalu pre dušu," uviedla Andrea Ungvӧlgyi, manažérka a správkyňa Nadácie Orange.

A keďže raz vidieť je lepšie ako stokrát čítať, všetky cenné rady odborníkov z Festivalu pre dušu si môžete pozrieť aj zo záznamu na stránke www.festivalpredusu.sk alebo na Facebooku Nadácie Orange.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy