01. 05. 2021 07:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Špecifická vôňa, chrumkavý hryz a lahodná chuť. Pripravte si tradičné langoše trochu netradične

Tejto dobrote neodoláte a stihnete si ju pripraviť už k dnešnému obedu

Netradičné langoše.
Netradičné langoše. Foto: Teleráno

Kto nemiluje čerstvý langoš? Súčasťou slovenských kuchýň je už celé desaťročia a pritom ani nie je naším jedlom. Táto úžasná pochúťka totiž pochádza zo susedného Maďarska.

Okrem krajiny a domácej kuchyne sa mnohým ľuďom langoše spájajú s malými stánkami na staniciach, kúpaliskách a trhoch, z ktorých sa charakteristická vôňa šírila široko-ďaleko. Raz za čas si dá toto jedlo jednoducho každý, aj tí, ktorí chudnú do plaviek.

Prečítajte si aj: Kombinovať nemôžete všetko. Pečené mäso so zemiakmi či banán s mliekom už spolu nejedzte

Langoš sa dá inými slovami opísať aj ako smažená placka, keďže sa vypráža na oleji. Pôvodne sa však opekali na plameni, takže ich prezývali aj podplamenníky. Základom bolo kysnuté, chlebové cesto.

A práve príprava dobrého cesta na chutné langoše nie je jednoduchá. Šéfkuchár Milo Pabiš nám v Teleráne poradil, ako na to.

Netradičné langoše

Milo poňal tradičné langoše trochu netradične. Predpripravené cesto totiž pripravil vo farebnom prevedení. „Nebojte sa, nejde o žiadne umelé farbivá. Za takýto výsledok môže kurkuma, repa, medvedí cesnak a špenát," vysvetľuje. Ani samotné cesto však nie je také, na aké ste zvyknutý. Pripravil si pre vás verziu zemiakového aj kysnutého cesta.

Väčšinou bývajú langoše potreté cesnakom, cesnakovou šťavou, cesnakovým maslom, či kyslou smotanou a posypané strúhaným syrom. Na trhoch ich často ozvláštnia kečupom, šunkou či tatarskou omáčkou. Nebol by to šéfkurách, ktorý by sa nepopasoval aj s prílohami a namiesto tých našich tradičných, pripravil verzie s mäsom, cviklou, ale aj makom.

Netradičné langoše.
Netradičné langoše. Foto: Teleráno
 

Zemiakový langoš s kačacím stehnom

Ingrediencie: 400ml mlieka, 1PL cukru, 42g dorždia, 500g hladkej múky, 1PL solamylu, soľ, olej, 200g uvarených zemiakov, 100ml vlažnej vody, 3ks kačacieho stehna, 100g jalapeňo, 100g hoi sin omáčky, 50g koriandru. 50g jogurtu, 100g paradajok

Langoš s oštiepkom, marinovanou repu

Ingrediencie: 400ml mlieka, 1PL cukru, 42g droždia, 500g hladkej múky, 1PL solamylu, soľ, olej, červená repa, avokádo, 200g oštiepku, 100g kyslej smotany, orechy

Langoš s brusnicami a makom

Ingrediencie: 400ml mlieka, 1PL cukru, 42g droždia, 500g hladkej múky, 1PL solamylu, soľ, olej, 200g mascarpone, 50g brusníc, škoricový cukor, 100g cukru, 2PL mletého maku

Základom je však čas a správny postup. Ten vám krok po kroku vysvetlí v nasledujúcom zostrihu.

 


VIAC Z My ženy