05. 05. 2021 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Slnečné okuliare pre deti: Kedy škodia a kedy sú prospešné?

Dôležitá je kvalita, vek dieťaťa aj miesto pobytu na slnku.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/George Rudy

Slnečné okuliare môžu byť módnym trendom, ale aj zdravotnou pomôckou. Ide totiž o ochranu očí pred škodlivým UV žiarením. Pod silným slnečným žiarením hrozia viaceré zdravotné problémy, poškodiť sa môže nielen oko dospelého jedinca, ale aj dieťaťa.

Pod tlakom okolia a z obáv o dieťa, začali niektorí rodičia dávať slnečné okuliare už aj deťom v kočiari či malým deťom pri hre na pieskovisku. Je to pritom zbytočné, dokonca mu to môže aj uškodiť. Dieťaťu v tomto prípade bohato stačí šiltovka, aj tú si mnohé zvyknú z hlavy zhadzovať.

Lekári však často varujú, že v detstve človek prijme polovicu celkového slnečného žiarenia. Deti majú navyše tenkú kožu a vonku bývajú častejšie ako dospelí jedinci. Aj preto je dobré malé deti najmä do veku do dvoch rokov pred slnkom skôr chrániť než ich vystavovať.

Prečítajte si aj: Dávate si na noc tampóny? Gynekológička prezradila, či je to zdravé

Čím viac je dieťa vystavované slnečným lúčom, tým viac materských znamienok sa mu vytvorí na pokožke. Z pigmentových znamienok potom v dospelosti môže vzniknúť zhubný nádor melanóm, viac sa o ňom dočítate tu. Aj preto je deti potreba chrániť vhodným oblečením a natierať krémami s ochranným faktorom minimálne 30.

Sú okuliare nutné?

Rodičia, ktorí si prečítajú predchádzajúce varovania logicky predpokladajú, že deti potrebujú mať na očiach rovnako ako rodičia nonstop slnečné okuliare. Nie je to však pravda. „V našich zemepisných šírkach nie sú slnečné okuliare u malých detí do dvoch rokov príliš vhodné. Zrak detí sa v tomto veku stále rozvíja a hrozí tak riziko vzniku svetloplachosti. Stačí ak budete chrániť ich oči šiltovkou alebo klobúčikom. Najlepšie však urobíte, ak dieťa slnečným lúčom vystavovať príliš nebudete," vysvetľuje očná lekárka Gabriela Pilková.

Slnečné okuliare tiež nie sú vhodné pre deti, ktoré sa liečia s tupozrakosťou. U týchto detí je dôležité zamerať sa na liečbu vady a nie nosenie slnečných okuliarov. V súčasnej dobe aj kvalitné číre dioptrické okuliare majú v sklách UV filter, takže sa rodič nemusí báť, že by dieťa nemalo dostatočnú ochranu pred UV žiarením.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/BlueOrange Studio
 

Kde okuliare pribaliť

Ako sme už spomínali, ide o vhodné podmienky v našich bežných zemepisných šírkach. Ak sa ale chystáte k moru alebo vysoko do hôr, už aj pre malé dieťa slnečné okuliare pribaľte. „Na nosenie slnečných okuliarov ich učte postupne, aby si zvykli. Keď na tne nie sú naučené, zvyknú si ich strhávať," radí Pilková.

„Viditeľné svetlo môže dráždiť oči, ale ak sa nepozeráte priamo do slnka, tak oči nepoškodí. Škodlivou zložkou slnečného žiarenia je neviditeľné UV žiarenie," hovorí primárka očnej kliniky Lucie Valešová. Podľa nej platí, že ak chcete mať istotu, že vaše oči sú dobre chránené pred UV žiarením, kúpte sebe aj deťom kvalitné slnečné okuliare v optike. Síce budú drahšie, ale oči budú spoľahlivo ochránené.

Pásky pre deti

Pre menšie deti, ktoré na okuliare ešte zvyknuté nie sú, môžu byť riešením okuliare s pásikom, ktorý im zabráni strhnúť si ich. Deťom okuliare poriadne vyskúšajte, dbajte na to, aby im dobre na očiach sedeli a boli praktické.

„Pri ochrane pred UV žiarením je dôležité, aby bol UV filter v okuliaroch kvalitný, nech je zrak chránený pred UV A aj UV B žiarením. Odporúčaný je UV filter 400. Kvalitné okuliare spoznáte tak, že na vnútornej strane bočnice okuliarov bude uvedený certifikát CE a zároveň aj stupeň ochrany, pre deti voľte druhý až tretí stupeň," približuje očná lekárka.

Prečítajte si aj: Cvičíte? Pozor na tieto mýty, ktorým možno veríte aj vy

Dbať musíte aj na správnu veľkosť a tvar. Okuliare by mali pokryť celé okolie oka tak, aby nedochádzalo k bočnému prieniku UV žiarenia. Riasy by sa ani pri žmurkanie nemali dotýkať okuliarových šošoviek. Okuliare pre deti by nemali byť príliš tmavé, aj príliš tmavé sklá totiž môžu detskému zraku škodiť.

„Úplne tmavé sklá nie sú pre deti vhodné. Spôsobujú, že sa zreničky viac rozšíria a do oka preniká ešte viac UV žiarenia. Ak si nie ste istí kvalitou svojich okuliarov, je lepšie nechať si zmerať UV filter v špecializovanej optike," radí vedúca optometristka Marína Caistor. Túto možnosť ponúkajú rôzne optiky a test nebýva ani príliš drahý, uvádza mojezdravi.cz.

Komentáre ( 0)


VIAC Z My ženy