07. 05. 2021 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Dávate deťom vreckové? Naučte ich vychádzať s peniazmi

Postupovať musíte primerane k ich veku, od hry až po rozhovor o rodinnom rozpočte.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/Asier Romero

Peniaze a ekonomika sú na porozumenie veľmi zložité, jedno je však isté, nerastú na stromoch, ale musíte si ich zarobiť. Práve toto nemusia chápať deti. Keď sú malú majú čo jesť, dostanú nové hračky aj oblečenie a nevedia ako rodičia peniaze získali, koľko ich majú a aká je ich hodnota.

Podľa odborníkov je veľmi dôležité, aby rodičia postupne kolobeh peňazí a ich význam deťom vysvetlili, a to už od útleho detstva. Deti, ktorých rodičia zoznámia s konceptom kolobehu peňazí, majú oproti ostatným výhodu, tvrdí štúdia doktorky Sharone Sanesovej. Neskôr im finančnú gramotnosť podporí aj škola.

Prečítajte si aj: Slnečné okuliare pre deti: Kedy škodia a kedy sú prospešné?

„Pokiaľ chcete deti naučiť niečo o peniazoch, najskôr im musíte vysvetliť, odkiaľ sa berú. Že sa iba tak neobjavujú v peňaženkách maminiek a oteckov. Mali by si uvedomiť, že pokiaľ človek pracuje, zaplatia mu a keď nepracuje, tak nie," vysvetľuje finančná expertka Rachel Cruzeová. Opakovane musíte deťom aj vysvetliť a znázorniť súvislosť medzi prácou a peniazmi.

Učenie formou hry

Aby si to deti zapamätali a zvládli to, nerobte z toho záhadu. „Zo skúseností viem, že najlepší spôsob ako sa deti naučia zaobchádzať s peniazmi je keď ich pozvete k rozhovoru o rodinnom rozpočte. Tak uvidia váš zodpovedný prístup k plateniu účtov a k problémom, ktoré sa v rámci financií riešia. Deti prirodzene rodičov napodobňujú, a tak začnú automaticky premýšľať, ako sa peniaze utrácajú a čím sa to dá minimalizovať," tvrdí odborník na financie Leif Kristhansen.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/FamVeld
 

Samozrejme nie všetkému hneď porozumejú, to sa ani nedá. Práve preto spočiatku pristupujte k rozhovorom pragmaticky, bez stresu. Napríklad formou hry na obchod.

„Za detské peniaze v obchode predávate a kupujete nejaký tovar, majú tam nenahraditeľné zastúpenie. Môže ísť o hračky, ovocie či kvetín. Taktiež si deti pre vád môžu pripraviť vystúpenie, na ktoré si kúpite lístky. Formou hry sa môže naučiť aj pracovať, ako doktorka, učiteľka či cukrárka. Hry sú ten správny prístup," tvrdí odborníčka z detského klubu. Nenápadne sa tak dozvedia, za čo peniaze dostanú a k čomu sú, na čo sa používajú.

Staršie deti to lepšie pochopia pri spoločenských hrách ako je Monopoly, Cestovanie po hradoch a zámkoch a mnoho iných strategických hier. Rozvinú si nielen finančné znalosti, ale aj myslenie a schopnosť veci plánovať.

Prečítajte si aj: Deň matiek sa blíži. Oceňte tú vašu tento rok inak ako kvetinou a sladkosťami

Tri až päť rokov

Pristupovanie a učenie detí vzťahu k peniazom závisí aj od ich veku. Medzi tretím až piatym rokom života ešte len začínajú spoznávať okolitý svet a jeho pravidlá. V tomto veku už ale musia deti vedieť, že niekedy nedostanú to, čo chcú alebo si na to musia chvíľu počkať (do výplaty).

Potvrdil to aj známy žužu test (test s cukríkmi). Psychológ Walter Mischel ponúkol skupine detí jeden kúsok žužu cukríka a sľúbil im, že ak ho vydržia nezjesť, dostanú k nemu ešte jeden navyše. Tie deti, ktorým sa podarilo odolať, boli v dospelom živote úspešnejšie a spokojnejšie.

„Odkladanie potešenie na neskôr je ťažká úloha pre ľudí v každom veku," podotýka autorka literatúry o financiách Beth Koblinerová. Avšak z dlhodobého hľadiska je dobré nepodliehať okamžitým impulzom. Ak sa to naučíte už ako dieťa, v dospelosti sa vám to vyplatí. S pomocou rodičov sa takýto prístup k životu dá osvojiť aj správnym zaobchádzaním s peniazmi. Ako na to:

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/narikan
 

Aj míňanie peňazí má svoje pravidlá a kategórie - Dajte svojim najmenším tri pokladničky na tri rôzne typy šetrenie: Na míňanie, úspory a dávanie. Všetky peniaze, ktoré dostane či už od starých rodičov, na sviatok alebo iba tak od rodiny si vždy musí rozdeliť rovnomerne do všetkých troch pokladničky. Ak si chce kúpiť napríklad sladkosť, vezme si drobné z pokladničky na míňanie, na väčšie veci, na ktoré je potrebné šetriť dlhšie, bude pokladnička s úsporami. A peniaze z pokladničky na dávanie môžu poslúžiť na narodeninový darček pre kamaráta, maminu či súrodenca.

Vymyslite s deťmi, na čo našetria - Vždy je dobrá aj správna motivácia, ale nie príliš drahá a ďaleká. Trpezlivosť malých detí je totiž obmedzená, takže si položte otázku, čo si môže kúpiť už budúci mesiac. Inak bude dieťa frustrované a nadobudne pocit, že sa svojho vytúženého predmetu nikdy nedočká.

Vezmite deti do obchodu, aj keď im tam nič nekúpite - Je veľmi dôležité naučiť deti slovíčku nie. Môžete im vysvetliť, že ste v obchode preto, aby ste našli darček pre niekoho iného. Im kúpite niečo nabudúce alebo si na to môžu našetriť samé.

Prečítajte si aj: Najsmrteľnejší typ rakoviny kože ohrozuje aj deti. Takto ho včas odhalíte

Šesť až desať rokov

V tomto veku už prichádza na rad vreckové. „Vysvetlite dieťaťu, že dostane vždy peniaze, ale iba v limitovanej sume. Ak peniaze minie, nebude nič mať až do určitého dátumu," tvrdí Koblinerová. Školopovinné deti tento koncept už ľahko pochopia. Ak budú dostávať dve eurá na týždeň a hneď v prvý deň ich minú, zvyšok týždňa budú bez lízanky či keksíka.

V tomto veku už môžete deťom vysvetľovať tajomstvo rozpočtu a nechajte ich sledovať, podľa čoho sa rozhodujete o financiách. Dieťa bude mať pocit zodpovednosti, bude sa cítiť ako súčasť rodiny a zároveň tento systém naozaj pochopí. Ako na to:

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/Anna Kraynova
 

Vysvetlite mu rozhodovanie - postupne dieťaťu vysvetlite, prečo ste si vybrali lacnejší džús a nemôžete opraviť strechu. Alebo mu vysvetlite princíp akcii, že na ne čakáte, aby ste si niečo zaobstarali.

Vlastné rozhodovanie - neposielajte dieťa v supermarkete iba po konkrétny produkt. Dajte mu určitú sumu a poverte ho, aby samo vybralo pečivo pre rodinu či syry.

Jedenásť až trinásť rokov

Deti v tomto veku rozumejú, že činy majú svoje dôsledky ako aj to, že niektoré rozhodnutia prinášajú aj komplikácie. V tomto veku je už silno rozvinutá ich online gramotnosť a keďže sú veľmi ovplyvniteľné, je nutné na ne dávať pozor. Rovnako majú pre ne značnú váhu aj názory rovesníkov a s pubertou prichádza tiež potreba vynikať a byť moderný, čo prináša túžbu po najmodernejšej technike a značkovom oblečení.

Limit - Každý mesiac môžete deťom určiť nejakú sumu, za ktorú si vytúžené veci môžu zakúpiť, samozrejme s vašou asistenciou. Deti získajú predstavu, čo a koľko stojí a vy im aspoň zadovážite dobré darčeky.

Digitálne peniaze - Vysvetlite deťom termíny a pojmy ako kredit, dlhy, úroky, rozpočet, ale aj odcudzené údaje a ako funguje internet banking. V tomto veku by už mali vedieť podobné významy pochopiť, uvádzajú novinky.cz.


VIAC Z My ženy