18. 05. 2021 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Zakladáte si na sviežej a príjemnej vôni? Toto sú jednoduché kroky, ktoré rozvoňajú váš dom

Ušetríte peniaze za drahé osviežovače či esenciálne oleje.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/Mariia Boiko

Vôňa alebo, lepšie povedané, pach je pre ľudí veľmi zásadný. Okrem toho, že si ho vo väčšine prípadov uvedomíme ešte skôr ako vôbec objekt zaevidujeme očami, tak si s ňou často spojíme určitý okamih, spomienku. Ak s tým nesúhlasíte, tak si spomeňte na vôňu babkinho domu, domácich koláčov alebo domácej kapustnice. Okamžite sa vám vynoria živé fotografie v pamäti a objaví sa vám úsmev na perách.

Vôňa ale nemusí byť iba príjemná. Ak vám niečo nevonia, vtedy ju nazývame skôr zápachom a vyvoláva v nás negatívne emócie. Určitú arómu má takmer všetko, rastliny, drevo, potraviny, kvety, nápoje a aj ľudia, každý tú svoju špecifickú.

Prečítajte si aj: Viete, prečo majú štipce túto dierku? Ak nie, zrejme ste doteraz vešali bielizeň nesprávne

Ako sme už spomínali, u ľudí je pach často spojená s emóciami, negatívnymi alebo pozitívnymi. A práve tie druhé chcete určite vyvolať u vás doma, aby to bol pre vás aj vašu návštevu ten príjemný a voňavý domov.

Aróma domu

Možno si to ani neuvedomujete, ale aj ten váš má svoju arómu. Možno je príjemne kvetová, svieža citrónová alebo v horšom prípade zatuchnutá, nebodaj zapáchajúca z nevyneseného odpadu či nepríjemných odpadových vôd. Ak máte domáceho miláčika, tak ani mokrá srsť nie je pre nos práve vábna. Určitý zápach zanechávajú aj rozliate nápoje a určite aj varenie.

Zmeniť to môžu rôzne osviežovače, difuzéry a iné moderné verzie prístrojov, ktoré dávkujú príjemnú vôňu. Ich problém tkvie len v dvoch veciach, rýchlo sa míňajú a sú nákladné. Ak však chcete zútulniť svoj dom a cítiť sa v ňom zakaždým príjemne, môžete si vyrobiť vlastný osviežovač.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/New Africa
 

Stále príjemná vôňa

Na príjemnú a útulnú vôňu potrebujete citrón a rozmarín. Ak ich máte doma, tak ste šťastná osoba a okamžite sa môžete pustiť do výroby. Budete potrebovať aj hrniec, vodu a vanilkový extrakt.

Postup: Naplňte hrniec vodou a priveďte ju do varu. Citróny si nakrájajte na plátky a pridajte do vody aj s vetvičkami rozmarínu a lyžicou vanilkového extraktu. Celý deň ho nechajte na miernom ohni a podľa potreby dolievajte vodu. Príjemná vôňa prejde do všetkých miestností a prevonia každé zákutie a látku v byte.

Tento trik však môže byť aj nebezpečný. Ak sa bojíte, že by ste zabudli naliať do hrnca vodu alebo vypnúť horák, vyrobte si rovnakým postupom výluh (nechajte ingrediencie v hrnci nejakú dobu difundovať) a ten dajte do aromalampy namiesto esenciálnych olejov. Vďaka horiacej sviečke sa príjemná aróma prirodzene rozptýli po byte, radí portál tips-and-tricks.co.


VIAC Z My ženy