24. 05. 2021 16:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Používate prací prostriedok iba pri praní? Ušetrite a využite ho aj v domácnosti

Ide o účinný čistiť na rôzne využitie.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/New Africa

Prací prostriedok sa nachádza v každej domácnosti, pri praní bielizne je totiž nenahraditeľný. Okrem klasického prania má však aj iné využitie, a tak po ňom môžete siahnuť aj v rôznych núdzových situáciách či len tak pre spokojnosť s jeho účinkom.

Ak chcete naplno odhaliť jeho multifunkčnosť, prečítajte si nasledujúce tipy a rady, kde, kedy a ako ho použijete už najbližšie.

Prečítajte si aj: Toto musíte vyskúšať. Užitočné rady, ako využiť sponky do vlasov aj v domácnost

Upchatý odtok

Ten chvíľkový moment paniky, kedy sa vám začne hromadiť voda v umývadle, v drese či vo vani je už riešiteľný. Áno, v úplne kritických situáciách musíte zavolať inštalatéra, ešte predtým však vyskúšajte tento trik. Nasypte 60 mililitrov pracieho prostriedku do umývadla a pomaly ho zalejte vriacou vodou. Táto kombinácia je veľmi účinná a vaša trúbková blokáda bude prekonaná.

Čistič

Nielen oblečenie, ale v podstate skoro všetko môžete umyť a vydrhnúť vašim novým univerzálnym čističom. Je to jednoduché, zmiešajte 80 mililitrov bielidla, 4,5 litra vody a čajovú lyžičku pracieho prostriedku, pretrepte a môžete čistiť. Používajte ho na umývanie kúpeľne a toalety, ako aj všetky kamene, betóny a dlaždice.

Pri čistení drevených podláh si vyrobte inú zmes, bez bielidla. Nečistote krásne vyčistíte, keď zmiešate horúcu vodu s lyžičkou pracieho prostriedku. Nezabúdajte mop poriadne vyžmýkať a podlahu umývať len vlhkou handrou, inak vám môžu zostávať šmuhy.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/ Pixel-Shot
 

Škvrny

Ach tie škvrny, tie sa veru vždy niekde objavia. Prací prostriedok s nimi účinne bojuje na oblečení, dokáže však zázraky aj s čalúneným kobercom či gaučom. Na škvrny naneste prací prostriedok a vlhkou handričkou ho jemne vtierajte do tkaniny, aby sa prostriedok zapracoval do škvrny. Následne ho nechajte približne päť minút pôsobiť a zotrite. Ak škvrna nezmizla, proces opakujte.

Prací prostriedok si poradí aj s odolnými škvrnami od trávy či krvi. Stačí, ak ho ešte pred opraním nalejete priamo na škvrnu a kefkou zapracujete do vlákien. Následne dajte oblečenie klasicky oprať do práčky.

Auto

Vaše auto je zaprášené, špinavé, a tak sa ho chystáte zvonka umyť? Nečistoty ľahko očistíte zmesou vody s lyžicou pracieho prostriedku (1PL na 10l vedro). Viac koncentrovaná zmes by mohla poškodiť lak na aute. Vodu následne poriadne premiešajte a môžete sa pustiť do umývania.

Prečítajte si aj: Bolí vás hlava a neviete prečo? Miesto bolesti prezrádza aj jej príčinu

Rúra a gril

Rúra je úžasný prístroj, bez ktorého sa nedá v kuchyni fungovať. Napriek tomu je nočnou morou práve jej čistenie. Umyte ju preto jarovou vodou s trochou prášku a pôjde vám to jedna radosť.

Na mastnú mriežku, rovnako ako aj na mriežku z grilu a stojany na mäso a ryby aplikujte ponorný kúpeľ. Zalejte ich horúcou vodou a pridajte 180 mililitrov pracieho prostriedku a nechajte to celú noc pôsobiť. Ráno mriežky už len umyte a prípadné nečistoty vydrhnite špongiou, radí portál tips-and-tricks.co.


VIAC Z My ženy