28. 05. 2021 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Máte bezdetnú kamarátku? Tieto veci jej nikdy nehovorte

Materstvo vás určite zmenilo.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/Marcos Castillo

S deťmi či bez, kamarátstvo je bezhraničné a dokáže prekonať naozaj čokoľvek. Chvíle s kamarátkou sú vždy plné smiechu, spomienok a v nesú sa dobrom duchu. Predsa len vás vaša priateľka pozná najlepšie a môžete sa s ňou deliť o radosti aj starosti.

Niektoré témy by ste však predsa len mali vynechať. A to nielen pre vaše dobro, ale aj to jej. Materstvo vás určite zmenilo, aspoň s kamarátkou zabudnite na prebdené noci, detské choroby, plienky a iné materské strasti.

Prečítajte si aj: Alergia na prácu skutočne existuje. Mladá žena sa vyhádzala po celom tele

Únava

Zbytočne budete kamarátke opisovať, aká ste unavená. Aj keď vás bude presviedčať, že ona je tiež, pretože sa predvčerom opila alebo jej muž chrápe, nepochopí vás. Vaše kruhy pod očami by síce vedeli porozprávať vlastný príbeh, ale tomu rozumejú hlavne matky.

Pretože horšia ako fyzická únava je tá psychická. Už dávno ste zistili, že materská a následne rodičovská dovolenka je všetko, len nie tou dovolenkou. Permanentná starostlivosť o dieťa môže viesť k psychickému aj fyzickému vyčerpaniu, ktoré je spôsobené únavou, nedostatkom spánku aj pocitom sociálnej izolácie.

Láska

Áno, milujete svojho manžela aj zvieratá, rodičov, prírodu, čokoľvek, ale s tým pocitom, ktorý zažívate pri svojom malom bábätku, sa to nedá opísať. Materská láska je veľmi špecifická a vaša bezdetná kamarátka to jednoducho nepochopí, aj keby veľmi chcela.

Potvrdili to aj vedci z Houstonskej univerzity v Texase. Skúmali reakcie mozgu mamičiek na mimické výrazy ich bábätka. V prípade, že bolo dieťatko spokojné a šťastné, v matkinom mozgu sa aktivovali procesy, akoby samy niečo vyhrali. Môže za to hormón dopamín, ktorý vďaka materským citom aktivuje detský úsmev.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/Evgeny Atamanenko
 

„Počkaj, keď budeš mať vlastné!“

Toto je veľmi citlivá veta. Čo ak sa vaša kamarátka rozhodne deti nemať? Možno jej to neumožní ani zdravie alebo si nenájde životného partnera v ešte reprodukčnom veku. Stať sa môže čokoľvek, preto by ste sa podobnou vetou nemali voči kamarátke oháňať.

Príbehy

„Počuj, vieš čo sa nám stalo?“ je asi najobľúbenejšou otázkou všetkých matiek. Za ňou hneď nastane určite veľmi vtipný príbeh, ako sa váš malý niekde povracal alebo pocikal, alebo niečo vykríkol. Aj keď je vaša ratolesť stredobodom vášho vesmíru, toho jej nie. Taktiež ste nekritická a neviete správne zhodnotiť, či to naozaj bolo vtipné a stojí to za ten hodinový monológ. Venujte sa iným témam, napríklad tomu, ako sa má ona.

Prečítajte si aj: Viete správne ošetriť svoje oblečenie? Vysvetlíme vám, čo presne jednotlivé symboly znamenajú

„Čo by som za to dal...“

Keď sa už konečne vaša kamarátka dostane k slovu, nezáviďte jej. Žiadne „čo by som dala za celú no spánku, sex s cudzím mužom, dovolenku s ruksakom na chrbte, masáž, skvelú prácu“ a pod. Veď sama dobre viete, že vaše dieťa je to nevzácnejšie, čo môžete mať, tak sa nerúhajte podobnými vetami.

V prípade, že to predsa len na vás doľahne a budete mať pocit, že sa topíte, navštívte odborníka. Existuje totiž rodičovské vyhorenie a aj keď si to neuvedomujete, možno ním trpíte práve vy. Vyhorenie je najčastejšie spojené s dlhodobým stresom, výskytom vážnych ochorení u detí, ťažkou prácou či s problémami v manželstve.

„Ja byť tebou...“

Aj keď vychovávate svoje dieťa, nemusíte vychovávať všetkých a všade. Nie ste všemohúca a neviete všetko najlepšie. Nikdy nebudete vedieť, ako sa niekto cíti a čo presne prežíva. Preto buďte kamarátke nablízku, počúvajte ju, buďte empatická, ale nepoučujte, radí portál maminka.cz.

Komentáre ( 0)


VIAC Z My ženy