06. 06. 2021 07:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Rakovina pŕs je strašiakom žien. Tieto návyky jej pomáhajú predchádzať

Na Slovensku pribudne ročne približne dvetisíc prípadov.

shutterstock_300025802.jpg
shutterstock_300025802.jpg

Rakovina prsníkov je obšírny pojem, ktorý zahŕňa viacero druhov zhubných ochorení prsníka. Ide o najčastejšie zhubné ochorenie žien a celkovo postihuje zhruba každú dvanástu ženu. Zároveň je najčastejšou onkologickou príčinou úmrtia žien. Toto ochorenie najčastejšie prepukne medzi 25. až 75. rokom života a najvyšší výskyt je v Európe a v Severnej Amerike. Na Slovensku pribudne ročne približne dvetisíc prípadov.

Na príčiny vzniku rakoviny sa snažia prísť odborníci už celé desaťročia. V asi piatich až desiatich percentách prípadov ide o genetiku, teda zdedené mutácie génov v DNA. Zvyšné sú negenetické, ťažko predvídateľné a ovplyvniteľné. Práve v tom býva častý problém. Aby sa rakovina dala vyliečiť, je nutná včasná diagnostika a skorá liečba.

Aj keď sa jej nedá jasne zabrániť, existujú faktory, riziká a návyky, ktoré ju môžu ovplyvniť.

Prečítajte si aj: Žltnú vám zuby? Dávajte si pozor na tieto jedlá, nápoje a činnosti

Fajčenie

O fajčení sme čo-to už napísali. V skratke sa dá napísať, že okrem fajčiarovho pôžitku, prináša len samé nevýhody. Okrem rakoviny pľúc a srdcovo-cievnych chorôb totiž existuje spojitosť aj s rakovinou prsníka. Riešenie je len jedno, žiadne náhrady, ale skoncovanie s týmto neduhom.

Priberanie

Nekontrolovateľné priberanie po menopauze, obezita a kilá navyše zvyšujú riziko rakoviny prsníka. Ide o to, že čím viac tuku máte na tele, tým viac organizmus produkuje estrogén, ktorý zvyšuje riziko rakoviny. Snažte sa mať preto zdravý životný štýl, nejesť nezdravé jedlá a mať pohyb.

Prevencia

Ako sme už vyššie spomínali, základom úspechu v boji s rakovinou prsníka je včasná diagnostika a liečba. Práve preto musíte chodiť na pravidelné kontroly, hlavne vo vyššom veku (po štyridsiatke). Lekár vás pošle aj na mamografiu, ktorá skontroluje, či sa v prsníkoch nenachádzajú nádory alebo iné neobvyklé veci. Veľmi dôležité je tiež samovyšetrenie prsníkov, ktoré vám vysvetlí váš lekár. Krok po kroku, sme vám ho opísali tu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/Gorodenkoff
 

Genetika

Zdravotná anamnéza rodiny je kľúčová pri prevencii viacerých chorôb a rakovina je jednou z nich. Ide o to, že ak mali nejakú rakovinu vaši rodičia či starí rodičia, je zvýšená pravdepodobnosť jej objavenia aj u vás. Aj váš lekár bude od vás vyžadovať pravidelné kontroly, vaše podvedomie vás bude varovať pred rizikovými faktormi a skôr budete dbať aj na vlastné kontroly.

Zelenina a vláknina

Vedeli ste, že konzumácia zeleniny pomáha znižovať riziko rakoviny prsníka? Zamerajte sa predovšetkým na brokolicu, ružičkový kel, karfiol, kapustu a kel. Taktiež by ste mali konzumovať dostatok vlákniny. Podľa výskumu ženy, ktoré konzumovali 30 gramov vlákniny denne, mali o 32 percent nižšiu pravdepodobnosť vzniku rakoviny prsníka. Pridajte teda do jedálnička aj vločky, celozrnné produkty, čučoriedky, mrkvu, zelené fazuľky a orechy, tvrdí portál tips-and-tricks-co.

Alkohol

Alkoholické nápoje tiež nie sú pre vaše zdravie v súvislosti s rakovinou priaznivé. Nevadí, ak si dáte občas cez víkend drink, ale pri konzumácii dvoch a viac drinkov denne už značný problém veru môže vzniknúť. A nie len s rakovinou.

Prečítajte si aj: Chcete si dať občas pauzu od mäsa a pomôcť aj planéte? Vyskúšajte flexitariánstvo

Kedy spozornieť

Ak ste si doposiaľ mysleli, že rakovinu prsníka odhalíte iba hrčkou, boli ste na omyle. Podozrivé sú aj bolesti prsníkov, výtok z bradavky a rôzne nesúlady na pokožke ako zmena farby kože, vtiahnutie kože a bradavky, zvráskavenie kože či ekzém. Prítomné môžu byť aj iné varovné signály ako únava, nechuť k jedlu, bolesť kĺbov a kostí či nevysvetliteľný úbytok na váhe.

Pozor si musia dať aj muži, keďže aj u nich sa môže rakovina objaviť.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy