10. 06. 2021 22:04 | BRATISLAVA/Ikar

O jeho umeleckej genialite sa nepochybovalo v žiadnom období dejín umenia

Exkluzívna publikácia Velikán Michelangelo o jeho živote, tvorbe, veľké reprodukcie slávnych diel.

Publikácia Velikán Michelangelo.
Publikácia Velikán Michelangelo. Foto: Ikar
Otvorená publikácia Velikán Michelangelo.
Otvorená publikácia Velikán Michelangelo.
Sochy v knihe Velikán Michelangelo.

Fresková výzdoba Sixtínskej kaplnky vo Vatikáne, či slávna mramorová socha Dávida.
Michelangelo je kultová osobnosť a právom označovaný za najväčšieho umelca všetkých čias.

O jeho umeleckej genialite sa nepochybovalo v žiadnom období dejín umenia. Priviedol výtvarné umenie - sochárstvo a maliarstvo - na vrchol, pokiaľ ide o formálnu stránku aj duchovný obsah, silu zobrazovania a emocionálny náboj, pomocou ktorých znázorňoval prírodu aj ľudské city.

Unikátna publikácia Velikán Michelangelo je rozčlenená na tri hlavné kapitoly - Sochár Michelangelo, Maliar Michelangelo a Architekt Michelangelo. Prostredníctvom nich prináša autor jedinečnú príležitosť zoznámiť sa s géniom, ktorého tvorbou vstupuje renesancia do svojej vrcholnej fázy a dátum umelcovej smrti býva považovaný za jej ukončenie. Knihu uzatvára umelcov život v skratke.

Pozrite si reportáž z uvedenia do života


Monografia z pera spisovateľa a vedca renesančného umenia Fabia Scalettiho zaujme nielen pútavým obsahom, ale aj niekoľkými desiatkami nádherných fotografií Michelangelových sochárskych a výtvarných diel.

„On aj keď maľuje, tak je súčasne sochár. Jeho maľby sú typické tým, že ich doslova modeluje na obraze, napriek tomu, že ide o dvojrozmerné dielo," tvrdí historik umenia Juraj Žáry.

V knihe nechýbajú Madona s dieťaťom, Ukrižovaný (drevený kucifix pre priora), jediné signované dielo, Herkules a Adolescent, či mediciovské náhrobky v kostole San Lorenzo.

Otvorená publikácia Velikán Michelangelo.
Otvorená publikácia Velikán Michelangelo. Foto: Ikar
 

Vydavateľstvo Ikar vydáva monografiu v rámci Luxusnej knižnice v limitovanom počte 111 očíslovaných výtlačkov. Exkluzívna kniha má 304 strán, rozmery 300 × 402 mm. Vychádza v špeciálnej kombinovanej väzbe z pravej kože a plátna, uložená je v puzdre s výsekom na chrbte, cez ktorý je vidieť podpis Michelangela.

„Nie vždy boli reprodukcie na takej vysokej úrovni ako je to dnes. Luxusná kniha ich musí mať na tej najvyššej úrovni a tak je to aj s touto knižkou," tvrdí galerijný lektor Vladislav Malast.

Komplet VELIKÁN MICHELANGELO zahŕňa

  • exkluzívnu knihu (304 strán, 300 × 402 mm) so špeciálne kombinovanou väzbou z pravej kože a plátna, razenú zlatou fóliou a s podpisom Michelangela, razeným slepotlačou a červenou metalickou fóliou
  • výnimočné puzdro s výsekom na chrbte, cez ktorý vidieť podpis Michelangela razený zlatou farbou na oriezke knihy
  • fotografie niekoľkých desiatok Michelangelových diel
  • tlač v Taliansku na papier Fedrigoni Tintoretto Stucco Gesso 160 g/m2
  • rukavice

Ide o limitovanú edíciu 111 očíslovaných výtlačkov, ktoré si možno objednať iba na stránke www.LuxusnaKniznica.sk . Kniha stojí 460 eur a už pár dní po spustení predaja bola polovica kníh vypredaná a ďalšie rezervované. Aj to svedčí o záujme o tohto geniálneho majstra renesancie.

Milan Buno, knižný publicista

Na uvedení do života bola aj reportérka TV Markíza Zuzana Holienčíková.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy