15. 06. 2021 10:30 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Nezvyknete raňajkovať? Toto sú dôvody, pre ktoré pravdepodobne ráno nepociťujete hlad

Môžu byť za tým hormóny, večera, choroby aj vek.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: stockcreations/shutterstock.com

Raňajky sú základ dňa, tak sa to zvykne často hovoriť. Či už chudnete, zdravo žujete alebo vediete normálny život, raňajky by nemali vo vašom jedálničku chýbať a dokonca by ste ich mali prijať do hodiny po zobudení.

Niekedy sa však zobudíte a zistíte, že nemáte hlad a chuť na jedlo. V niektorých prípadoch môže ísť o vážny problém, väčšinou je to iba reakcia na niečo. Pozrime sa na najčastejšie dôvody, pre ktoré po zobudení vynechávate raňajky.

Prečítajte si aj: Žijete zdravo a raňajkujete každé ráno vločky? Zisťovali sme, či sú naozaj také zdravé

Večera

Jedným z hlavných dôvodov, prečo nemusíte po prebudení pociťovať hlad, je to, že ste večer predtým zjedli veľkú večeru. Platí to najmä vtedy, ak ste jedli jedlo s vysokým obsahom tukov či bielkovín. Tieto makroživiny môžu spomaliť vyprázdňovanie žalúdka a udržia tak dlhší pocit plnosti. Najmä bielkoviny môžu tiež významne zmeniť hladinu hormónov, ktoré regulujú váš hlad a chuť do jedla.

V tomto prípade jednoducho raňajky vynechajte, ale dbajte na to, aby ste cez deň aj tak prijali dostatok živín a hydratácie. Ak sa vám to deje často, snažte sa odľahčiť vaše večere a zvoľte skôr mäso so zeleninovým šalátom či rybu.

Hormóny

Pre mnohých ľudí je asi prekvapením, že hormóny vplývajú na naše chute a pocit hladu, ženy s tým majú bohaté skúsenosti hlavne pred periódou. Pravdou je, že sa hladina niekoľkých hormónov v tele počas noci a v spánku mení a kolíše, čo mení váš apetít.

Potvrdzuje to aj výskum, podľa ktorého sa menia hladiny epinefrínu, tiež známeho ako adrenalín, ktoré bývajú ráno vyššie. Podľa niektorých tento hormón potláča chuť do jedla. Iné štúdie preukázali aj zmeny hladín hormónov ghrelín a leptín, ktoré tiež vplývajú na pocit hladu..

Upozorňujeme, že tieto denné výkyvy hormónov sú úplne prirodzené a zvyčajne nie sú dôvodom na obavy. Ak však narazíte na náhle alebo extrémne zmeny hladu či chuti do jedla, zvážte návštevu lekára.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/ArtFamily
 

Úzkosť a depresia

Úzkosť aj depresia môžu významne ovplyvniť hlad. Okrem príznakov ako sú poruchy spánku, únava a strata záujmu, môže depresia spôsobiť aj zmeny chuti do jedla. Medzitým môže úzkosť zvýšiť hladinu určitých stresových hormónov, ktoré tiež znižujú vašu chuť na jedlo.

Úzkosť a depresia však na ľudí pôsobia rôzne. Niektoré štúdie naopak zistili, že tieto problémy spôsobujú u niektorých osôb aj zvýšenú chuť na jedlo, je to individuálne. Ak vás tieto stavy však obmedzujú a riadia vám život, navštívte radšej odborníka.

Tehotenstvo

Niekto extrémne priberá a iná tehuľka zas neje skoro nič. K tehotenstvu až v 80 percentách prípadov patrí aj ranná nevoľnosť, ktorá je sprevádzaná zvracaním a nepríjemným pocitom nevoľnosti. Pravdou je, že vás ranná nevoľnosť môže postihnúť kedykoľvek počas dňa, najčastejšie sa však objaví ráno, preto sa tak aj nazýva.

Ranná nevoľnosť môže znížiť vašu chuť do jedla a v jednej štúdii s vyše dvetisíc ženami, uviedlo 34 percent z nich, že zo začiatku tehotenstva jedli dokonca menej ako predtým. Dobrou správou je, že vo väčšine prípadov sa ranná nevoľnosť zlepší či zmizne po 14 týždňoch tehotenstva.

Okrem ranných nevoľností môže tehotenstvo spôsobiť ďalšie príznaky znižujúce hlad, ako sú tráviace ťažkosti, nadúvanie a oneskorené vyprázdňovanie žalúdka.

Prečítajte si aj: Sušené ovocie: Je naozaj zdravé a prečo z neho môžete aj priberať?

Choroba

Ochorenie často spôsobuje zníženie chuti do jedla a pocit hladu. Najmä infekcie dýchacích ciest, teda bežné prechladnutie, chrípka a zápal pľúc spôsobujú, že menej jete. V niektorých prípadoch obmedzujú tieto infekcie vaše chuťové a čuchové vnemy, čo môže ovplyvniť váš jedálniček.

V tomto prípade je to úplne v poriadku, majte však na pamäti, že je obzvlášť dôležité zostať hydratovaný a dodať telu dostatok tekutín a živín. Konzumujte hlavne polievky, horúci čaj, ovocie a zeleninu.

Ostatné príčiny

Okrem vyššie spomenutých faktorov, existuje niekoľko ďalších možných dôvodov, prečo po prebudení nemusíte mať pocit hladu.

Tu je niekoľko ďalších možných príčin zníženého hladu ráno:

Lieky - Mnoho druhov liekov, vrátane diuretík a antibiotík, znížia hlad a chuť do jedla.

Vek - Znížená chuť do jedla je bežná u starších ľudí a môže byť spôsobená zmenami energetických potrieb, hormónov, chuti alebo vône či spoločenských okolností.

Štítna žľaza - Strata chuti do jedla môže byť znakom hypotyreózy, teda zníženej funkcie štítnej žľazy.

Ovulácia - Estrogén, ženský pohlavný hormón, ktorý sa zvyšuje počas ovulácie, môže potlačiť vašu chuť do jedla.

Chronické ochorenie - Niektoré choroby ako sú ochorenie pečene, zlyhanie srdca, ochorenie obličiek, HIV a rakovina, môžu spôsobiť stratu chuti do jedla.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shuttertock.com
 

Čo robiť

Ak po prebudení nepociťujete hlad, je úplne v poriadku, keď si raňajky posuniete na neskôr alebo vynecháte. Nerobte to však často. Opätovne vám môže naštartovať hlad napríklad nejaká ranná činnosť ako cvičenie, sprchovanie, práca v záhrade a pod.

Ak stále nepociťujete hlad, môžete si dodať výživu niečím malým a hustým ako je ovocie s jogurtom, smoothie či rôzne kaše. Zamerajte sa na získanie potrebných živín a už spomenutú dostatočnú hydratáciu, uvádza portál healthline.com.


VIAC Z My ženy