12. 07. 2021 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Ste ranné vtáča? Pre toto by ste mali vstávať skoro ráno

Nie každý skoré vstávanie obľubuje, a tak je dobré poznať výhody tohto činu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/Nenad Aksic

Hovorieva sa, že ranné vtáča nohy máča. Inde aj, že ranné vtáča červa chytí. Či už je to tak alebo inak, jedno je isté, princíp je v tom, že ránostaji toho veľa stíhajú. Nie každý však vstávanie obľubuje, a tak je dobré poznať výhody tohto činu, aby ste boli motivovaný.

Čas

Aj keď skoré vstávanie môže znieť negatívne, je veľmi prospešné. V prvom rade budete mať viac času pre seba. Či už žijete s partnerom, alebo máte deti, akonáhle sa zobudia, váš osobný priestor ide do úzadia. Takto môžete pomaly popíjať kávu, listovať noviny, čítať knihu, užívať si pokoj na balkóne a pripravíte tak vašu psychiku na rušný a stresujúci deň.

Skorým vstávaním tiež získate viac času na dokončenie vecí. Bez rušenia sa môžete sústrediť a podpisovať na maily, pripraviť obed, desiatu, či sa učiť cudzí jazyk. Zároveň máte viac času na raňajky. Začiatok dňa s dobrými raňajkami je odmenou samou o sebe.

Prečítajte si aj: Chystáte sa kúpať v prírodných vodných plochách? Na toto si dávajte pozor

Cvičenie

V prípade, že radi cvičíte, ráno si na cvičenie viete skôr vyhradiť čas. Nebudete rušení a keďže kvôli tomu vstanete, nebudete sa môcť vyhovoriť na zaneprázdnenosť. Bonusom je, že ráno ešte nie je 35 stupňov Celzia, a tak sa vám bude značne lepšie dýchať a hýbať. Cvičenie navyše iniciuje príval endorfínov, vďaka ktorým sa cítite dobre, a tak si zabezpečíte dobrú náladu, znížite stres, úzkosť a zvýšite energiu.

Dopravná situácia

No a ak sa rozhodnete ísť skôr do práce, oceníte zníženú premávku na ceste, a tak aj menej stráveného času v zápchach. Pomôžete vám to nielen časovo a finančne, ale aj zdravotne. Podľa odborníkov totiž ľudia, ktorí trávia veľa času v dopravných zápchach, majú vyššiu agresivitu, trpia depresiami, zúrivosťou a majú problémy s dýchaním.

Spánok

O tom, aký je spánok dôležitý sme vám napísali už veľakrát. Riešili sme ako dlho by ste mali spať, aj v akých hodinách či na ktorej strane. Podľa výskumníkov však majú ľudia, ktorí sa skôr zobudia, tendenciu ísť skôr spať a vychutnať si tak dlhší a kvalitnejší spánok.

Dostatočný spánok pritom zlepšuje náladu, koncentráciu, znižuje pravdepodobnosť obezity a iných chronických chorôb. Pravdou je, že lepší spánok sa rovná viac energie.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/ldutko
 

Naopak nedostatok kvalitného spánku môže oslabiť imunitný systém, čo znamená, že môžete byť častejšie chorý. Tiež budete mať predpoklad na vysoký krvný tlak, srdcové choroby a cukrovku. Navyše vedie nedostatočný spánok k vzniku vrások, bledosti, opuchnutým alebo ovisnutým viečkam a k akné.

Vďaka spánku budete mať peknú a zdravú pokožku. Navyše, vám vďaka vstávaniu vznikne aj dostatočný čas na kvalitnú a precíznu starostlivosť o pleť.

Tipy na ranné prebudenie

Naučiť sa skoro budiť sa väčšinou ľudia nedokážu zo dňa na deň. Posúvajte preto ručičky na budíku postupne každý deň o niekoľko minút skôr, napríklad každý deň o 15 minút. Takto sa postupne dopracujete k vytúženému času.

Po zazvonení budíka okamžite vstaňte a odíďte zo spálne. Inak bude pre vás veľmi lákavé zostať v posteli a ešte hodinku len-tak leňošiť. Motivujte sa preto, či už vyššie spomínanými benefitmi, ktoré vstávanie prináša, alebo čímkoľvek podľa vašich pocitov.

V neposlednom rade sa naučte odmeňovať. Napríklad, ak skôr vstanete, zastavte sa vo svojej obľúbenej kaviarni, kde si okrem kávy vyzdvihnite aj čokoládový koláč či krémeš. To už stojí za tých 15 minút, nie?

Prečítajte si aj: Máte vysoký krvný tlak? Pri horúčavách musíte byť obzvlášť opatrní, hrozí vám infarkt

Čo ak sa vám jednoducho nedarí vstať z postele?

V prípade, ak máte iný režim, ktorý vám vyhovuje, nesnažte sa ho silou mocou zmeniť. Možno ste nočný tvor, vtedy sa vám najlepšie pracuje, rada chodíte na drinky alebo pozeráte do noci televízor. Ak vám to vyhovuje, nemeňte nasilu svoje zvyky a jednoducho si vždy doprajte kvalitný spánok a vnímajte potreby vášho tela, radí portál healthline.com,


VIAC Z My ženy