20. 07. 2021 06:00 | PRAHA/kc

Pandémia pripravila ľudí o pigment. Aký ochranný faktor použiť, aby sme sa nespálili?

Melanómy najčastejšie postihujú mužov po päťdesiatke, ktorí často riziko vzniku rakoviny kože podceňujú.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/ Yavdat

Mnohí ľudia strávili pre pandémiu takmer celú jar zavretí medzi štyrmi stenami. Utrpela tým aj zásoba pigmentu, ktorá sa pred letom nestihla vytvoriť a hrozí tak, že sa ľahšie spália na letnom slnku, čo môže v krajnom prípade odštartovať rakovinu kože.

„Pigment má ochrannú funkciu a vytvára sa postupne s vystavením sa slnečnému žiareniu. Keďže pobyt ľudí na slnku bol v jarných mesiacoch limitovaný, je potrebné byť opatrnejší. Spálenie kože totiž súvisí s vznikom melanómu," uviedol pre portál Lidovky prezident Českej lekárnickej komory Aleš Krebs.

„Ľudia tradične zabúdajú, že slnko je na začiatku leta agresívne aj v našich končinách a UV index sa pohybuje na úrovni porovnateľnej so Stredozemným morom. Je teda nutné sa chrániť," zdôraznila dermatologička Monika Arenbergerová, podľa ktorej by faktor opaľovacieho krému nemal klesnúť pod tridsiatku.

Oproti vlaňajšku je pacientov, ktorí prídu do nemocnice s pokročilejším melanóm, výrazne viac. Niektorí z nich sa počas pandémie obávali prísť s meniacim sa pigmentovým znamienko, alebo iba vynechali preventívne kontroly.

„Mnohí na to doplatili a zmena, ktorá v priebehu času nastala, už mala závažné zdravotné následky," dodala dermatologička.

Najnáchylnejší na spáleniny sú pri tom ľudia s nízkym kožným fototypom, teda ľudia so svetlou kožou a ryšavými alebo svetlými vlasmi.

„Ohrození sú aj tí, ktorí majú veľké množstvo dysplastických kožných névov, potenciálne veľmi rizkových pigmentových znamienok, z ktorých môžu vzniknúť melanómy," vysvetlil dermatovenerológ Miroslav Nečas.

Ďalšou rizikovou skupinou podľa neho sú ľudia, ktorí sa v priebehu života, predovšetkým počas detstva, na slnku opakovane spálili.

Melanómy najčastejšie postihujú mužov po päťdesiatke, ktorí často riziko vzniku rakoviny kože podceňujú. U žien a dievčat je rizikové obdobie medzi 10 až 29 rokom života, keď často podľahnú trendu opálenej pokožky. Nečas preto varuje aj pred nekontrolovaným opaľovaním v soláriách.

Napriek tomu, že melanóm je v rámci onkológie vnímaný ako jeden z najagresívnejších druhov rakoviny, jeho liečba urobila uplynulom období veľké pokroky. Ak je nádor zachytený v rannom štádiu, úspešnosť liečby je takmer stopercentná. Naopak, ak je melanóm odhalený až v neskoršom štádiu a už sa stihol, rozšíriť do iných častí tela, je liečba mimoriadne komplikovaná. Nádor je totiž málo citlivý na chemoterapiu i na rádioterapiu.


VIAC Z My ženy