24. 07. 2021 09:59 | BRATISLAVA/Ikar

Slávna prokurátorka neváha porušiť zákony, ak potrebuje zatajiť vlastnú temnú minulosť

Po nájdení mŕtveho chlapca súvislosti s jej vlastným osudom pribúdajú a pretnú sa naozaj desivým spôsobom.

Obálka knihy.
Obálka knihy. Foto: Ikar

Máte radi severské detektívky? Máme pre vás skvelý tip - Bohovia smrti od švédskej autorky Emelie Schepp.

Príbeh o prokurátorke, ktorá je na jednej strane slávna a robí všetko preto, aby sa v spoločnosti dodržiavali zákony. Na druhej strane zákony neváha porušiť, ak potrebuje zatajiť vlastnú temnú minulosť. „Dúfam, že sa vám bude páčiť a želám vám príjemné čítanie," odkazuje švédska autorka.

Jedného letného dňa v roku 1991 sa deväťročná Jana Berzeliusová prebudí v Norrköpinskej nemocnici. Nepamätá sa na nič, nevie, kto je ani odkiaľ prišla. Celý život sa následne snaží nájsť pravdu o svojom pôvode...

O dvadsaťjeden rokov, už ako uznávaná a nekompromisná prokurátorka, vedie vyšetrovanie záhadnej vraždy Hansa Juhléna, šéfa azylového oddelenia migračného úradu v Norrköpingu. Podozrenie padne na jeho manželku. Nikto však nečaká, že v bezdetnej domácnosti na mieste činu nájdu odtlačky prstov detských rúk.

Spisovateľka Emelie Schepp.
Spisovateľka Emelie Schepp. Foto: Ikar
 

Jana s komisárom Henrikom Levinom a inšpektorkou Miou Bolanderovou intenzívne pracuje na vyriešení prípadu. Pátranie naberie nečakaný zvrat, keď sa na opustenej pláži nájde ďalšie mŕtve telo. Tentoraz ide o chlapca s tajomným znamením na zátylku a s vražednou zbraňou vedľa seba.

Čím viac sa Jana dozvedá o chlapcovej minulosti, tým viac sa približuje k svojej vlastnej a ich osudy sa nečakane pretnú tým najdesivejším spôsobom. Akoby sa osud tohto údajného detského vraha preťal s jej vlastnou minulosťou, ktorú si stále nevie vysvetliť...

Obálka knihy.
Obálka knihy. Foto: Ikar
 

Jana Berzeliusová sa snaží potlačiť svoje emócie, vnára sa do vyšetrovania a dostáva sa do sveta nepredstaviteľného násilia, akému bol ten chlapec vystavený. Súvislosti s jej vlastným osudom pribúdajú a pretnú sa naozaj desivým spôsobom.

Vypočujte si úryvok, ktorý číta herec Alfréd Swan

Bohovia smrti z vydavateľstva Ikar je prvý diel série krimitrilerov a je to klasický severský kúsok, čiže ponurá atmosféra, silná a chladná vyšetrovateľka, temná minulosť, napätie, množstvo zvratov a veľmi čítavý štýl, ktorý vás - veríme - bude baviť. Tu je malý úryvok v podaní herca Alfréda Swana:

Emelie Schepp o svojom krimi Bohovia smrti


Milan Buno, knižný publicista 


VIAC Z My ženy