09. 09. 2021 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Prvá pomoc: Vyťahovanie jazyka prstami a čakanie na záchranku je nesprávne

Je nevyhnutné, aby ste zranenému pomohli už vy.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/New Africa

V stredu (8.9.) bol Svetoý deň prvej pomoci. Život prináša rôzne situácie a pre jeho záchranu niekedy stačí len okamžite zareagovať.

 

Z predošlých príbehov vo videu vyplýva, že prvá pomoc a hlavne správne podaná je kľúčová. Ľudia si často myslia, že sa ich to netýka a nemusia ju ovládať, pretože ju nikdy nebudú potrebovať. Opak je pravdou. „Štatisticky je dokázané, je najčastejšie zachraňujú život zranenému blízky. Je to logické, keďže sa väčšinou niečo stane v kruhu známych,“ uviedol dobrovoľný záchranár Michal Suška.

Dôležité je uvedomiť si, že prvá pomoc je prvou v záchrannej reťazi pacienta. Potom nasleduje profesionálna pomoc v záchranke a na záver v nemocnici. Ak niektorý z týchto troch článkov zlyhá, ohrozený je život pacienta a pravdepodobne sú škody nezvratné.

Zavolanie linky 155 nestačí. Čakaním na záchranu prichádza zranený o drahocenný čas na poskytnutie prvej pomoci. Hlavne ak nedýcha. Po piatich minútach bez kyslíka nastáva nezvratné poškodenie mozgu a hrozí smrť.

Najčastejšie chyby pri prvej pomoci.
Najčastejšie chyby pri prvej pomoci. Foto: Teleráno
 

Často máme zafixované chybné postupy, ktoré zranenému v skutočnosti vôbec nepomôžu. Aj preto sme v Teleráne privítali dobrovoľného záchranára Michala Sušku, ktorý nám ukázal, ako správne postupovať.

Medzi najčastejšie chyby patrí vytiahnutie jazyka. Mnohí sa domnievajú, že zranenému zachránia život vďaka ťahaniu za špičku jazyka. V skutočnosti však v priechodnosti dýchacích ciest bráni koreň jazyka, a tak váš „zásah“ nielenže zranenému nepomôže, ale ešte mu môžete aj uškodiť. Správny je manéver, keď dáte ľavú ruky na jeho čelo, dva prsty pravej ruky pod bradu a zakloníte ju, čím sa jeho dýchanie uvoľní.

Viac informácií o prvej pomoci sa dozviete v nasledujúcom videu.

 


VIAC Z My ženy