14. 09. 2021 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Tradičné kapustníky: Pekárka, ktorá piekla aj pre prezidentku, odhalila recept z roku 1925

Poradila aj tipy na tlačené koláče. Nedovoľte, aby tradičné koláče vymizli zo slovenských kuchýň.

drjtjcg.jpg
drjtjcg.jpg
Príprava koláčov
Tradičné kapustníky: Pekárka, ktorá piekla aj pre prezidentku, odhalila recept z roku 1925
Tradičné kapustníky: Pekárka, ktorá piekla aj pre prezidentku, odhalila recept z roku 1925

„Sme iní, sme regionálni,“ týmito slovami sa označuje rodina, ktorá pôsobí v gastronómii od roku 2001. V Lučenci ich poznajú hlavne pre ich tradičné kapustníky či tlačené koláče. Legendárne pochúťky, ktoré mali v každom regióne svoje špeciálne podoby, už v súčasnosti zo slovenských domácností takmer vymizli. Spomínajú si na ne skôr staré mamy.

Práve táto tradičná pochúťka sa v podobe daru dostala aj k prezidentke Zuzane Čaputovej. Aby sme pripomenuli tradičnú kuchyňu aj vám, pozvali sme Veroniku Sanislovú a Karin Kmeťovú k nám do Telerána.

Prečítajte si aj: Obľúbené zemiakové dobroty: Vyskúšajte klasiku na moderný spôsob podľa šéfkuchára

Ako získali recept z roku 1925

„Od roku 2018 sme držitelom regionálnej značky Novohrad. Vtedy sa zrodil v našej hlave aj nápad s kapustníkmi. Na základe výzvy, ktorú mesto zverejnilo, sme sa uchádzali o túto regionálnu značku. Museli sme však treba vymyslieť zaujímavý produkt, ktorý bude vychádzať z miestnych tradícií, bude sa pripravovať výlučne ručne s použitím regionálnych surovín. Originálny recept sme našli v kuchárskej knihe Terézie Vansovej z roku 1925. Recept nás z počiatku prekvapil pomerom surovín, ale vyskúšali sme a výsledok naozaj stál za to. Od vtedy z našej kuchyne často vonia do zlatista upečený kapustník,“ opisuje cestu k tradičnému receptu Veronika Sanislová.

Postupne získali patent aj na tradičný tlačený koláč, ktorý bol v minulosti považovaný za slávnostný pokrm. Pripravuje sa z kysnutého cesta s rôznymi plnkami a masľovou posýpkou.

Koláčové cesto

Ingrediencie: 3 dl vlažného mlieka, 3 dkg droždia, štipka cukru, štipka soli, 28 dkg polohrubej múky, 5 žĺtkov, 21 dkg masla

Do vlažného mlieka dajte droždie a trochu cukru. Keď droždie vykysne, vylejte ho do misy, pridajte k nemu polohrubú múku a zo zmesi vypracujte kvások. Následne ho položte na teplé miesto a keď podkysne, pridajte všetky ostatné suroviny a vymieste si cesto. Maslo pridajte až na záver, keď je cesto skoro vymiesené.

Z tohto cesta môžete hneď urobiť aj kapustníky, aj tlačené koláče. Na plechoch ich však nechajte ešte dobre vykysnúť, až potom ich dajte piecť do rúry.

Veronika Sanislová a Karin Kmeťová v Teleráne
Veronika Sanislová a Karin Kmeťová v Teleráne Foto: Teleráno
 

Kapustová plnka: hlávková kapusta, cibuľa, cukor podľa chuti, štipka soli

Hlávkovú kapustu uduste na masle s nadrobno nakrájanou cibuľkou. Podľa chuti pridajte cukor a štipku soli. Nechajte kapustu zhnednúť a ešte teplou zmesou naplňte kapustníky.

Maková plnka: mak, sladká smotana, cukor podľa chuti, 1 ČL medovníkového korenia

Mak sa sparí so sladkou smotanou a osladí podľa chuti, na záver pridajte lyžičku medovníkového korenia.

Orechová plnka: orechy, sladká smotana, cukor podľa chuti, 1 ČL medovníkového korenia, sparené hrozienka, rum

Rovnako ako pri makovej plnke urobte aj orechovú plnku. Podľa chuti pridajte sparené hrozienka a rum.

Lekvárová plnka: lekvár podľa chuti, vriaca voda, škorica, rum

Lekvár rozrieďte s vriacou vodou. Následne pridajte škoricu aj rum.

Tvarohová plnka: tučný tvaroh, žĺtka, cukor, sparené hrozienka, citrónová kôra, sladká smotana

Zmiešajte tvaroh so žľtkami, cukrom, sparenými hrozienkami, citrónovou kôrou a sladkou smotanou.

Prečítajte si aj: Chutné hity zo sociálnych sietí. Pripravte si jedlá za pár minút ako od profesionála

Makový závin

Urobte si dobré kysnuté koláčové cesto, také, aké je uvedené aj v recepte na kapustníky a tlačený koláč. Cesto si rozdeľte na štyri rovnaké kusy, každý jeden si na tenučko vyvaľkajte a naplňte makovou plnkou. Potom urobte závin a preneste ho na plech.

Cesto potrite rozšľahaným žĺtkom a dajte na 20 minút kysnúť na chladné miesto, najlepšie do prievanu. Potom záviny opäť potrite žĺtkom, nechajte 10 minút podkysnúť a dajte piecť. Pečieme na 220 stupňoch Celzia približne 18 minút. Ešte horúci závin po vytiahnutí z rúry potrite cukrovou vodou.

Viac sa o receptoch a postupoch dozviete z nasledujúceho videa.

 


VIAC Z My ženy