25. 09. 2021 07:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Nový hit: Objavte čaro čistého stravovania

Nadšenci tvrdia, že vďaka tejto strave je ich telo čisté a má to aj pozitívny vplyv na ich myseľ

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/ Foxys Forest Manufacture

Nové spôsoby stravovania sa objavujú takpovediac každú chvíľu. Niektoré z nich sú časom medzi ľuďmi obľúbené ako vegetariánstvo, vegánstvo či fruktariánstvo. A medzi tieto revolúcie v stravovaní sa čoskoro pridá aj čisté stravovanie. Počuli ste už o ňom? Ak nie, nevadí, nižšie vám ho priblížime.

Zásadou čistého stravovania je vyhýbanie sa spracovaným potravinám a podporovanie tých bezpečných. Medzi ne zaraďujú potraviny bez chemikálií, konzervačných látok a prísad. Tak, ako to už býva zvykom, isté skupiny ľudí sú nadšené a okamžite sa stali vyznávačmi tohto stravovania. Riadia sa heslom „moje telo, môj chrám“ a tvrdia, že vďaka tejto strave je ich telo čisté a má to aj pozitívny vplyv na ich myseľ. Veľa odborníkov je však skeptických a prísne požiadavky čistého stravovanie považujú za ďalší výstrelok.

Prečítajte si aj: Máte veľkú úrodu? Poradíme vám, ako sušiť ovocie v rúre, sušičke či na vzduchu

Nepočítajte ale počúvajte

Pozrime sa na výhody tohto stravovania. Čisté potraviny obsahujú vysoký podiel vlákniny, bielkovín, zdravých tukov, vitamínov a minerálov. Vďaka tomu posilňujú imunitu, zlepšujú trávenie, pokožku, vlasy a nechty. Priaznivý vplyv majú aj na spánok a dodávajú dostatok energie, podporujú produktivitu a odbremeňujú vás od trápenia s kalóriami. Čisté stravovanie totiž nepodporuje žiadne počítanie kalórií a jeho priaznivci tvrdia, že pri ňom nehrozia ani žiadne vedľajšie účinky. Podľa nich tak neexistuje dôvod, prečo s týmto zdravým stravovaním nezačať.

Pozrime sa na to z pohľadu odborníkov. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča denne konzumovať päť porcií ovocia a zeleniny. Práve pri tomto množstve môžete znížiť svoju hmotnosť a zbaviť sa aj zdravotných problémov. V prípade, že do jedálnička zakomponujete aj nespracované celé zrná, tak tie majú vyšší obsah vlákniny v porovnaní s rafinovanými zrnami. Práve preto sa pri zdravej výžive skôr odporúčajú konzumovať. Medzi ne patrí ovos, pšenica, jačmeň, červená, hnedá a čierna ryža, quinoa a kukurica. Denne ich máte zjesť najmenej 45 gramov. Následne budú priaznivo vplývať aj na vaše zdravie, znížia riziko cukrovky, srdcových ochorení, rakoviny a podporia proces chudnutia.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/Foxys Forest Manufacture
 

Nutričné hodnoty

Medzi odporúčané suroviny patria divoké ryby, kuracie mäso, fazuľa, šošovica, orechy a semená. Obmedziť by ste mali červené mäso, klobásy, salámy, mrazené jedlá, instantné rezance a väčšinu polotovarov a balených produktov. Zásadou nadšencov čistého stravovania je, že ak je na obale uvedených viac ako 10 bodov v zložení, nie je to vhodné. Vo väčšine prípadov ide o konzervačné látky a chemikálie, ktoré by ste nemali konzumovať, uvádza healthline.com.

Cieľom čistého stravovania v podstate byť v spojení s prírodou, teda priblížiť sa jej, čo najviac. Aj preto by ste sa mali vzdať kupovaných džúsov, štiav, alkoholu a všetkých potravín, ktoré sa iba tvária ako zdravé jedlo. Váš pitný režim musí primárne zabezpečovať voda. Základom každého jedla by mali byť bielkoviny a zdravé tuky, ktoré sú inak považované za neudržateľné tuky. Pomáhajú znižovať zápal v tele, čo podporuje zdravie srdca a stabilizuje aj hladinu cholesterolu. Výborným zdrojom zdravých tukov sú orechy, avokádo, ľan alebo mastné ryby (losos, pstruh, makrela, sleď, udenáč, sardinky, kapor, tuniak či ančovičky).


VIAC Z My ženy