25. 10. 2021 09:00 | BRATISLAVA/PR článok

Zlato nikdy nevyjde z módy! Vyskúšajte jeho ružový variant

Trúfnite si naplno prejaviť svoju kreativitu a pusťte sa do kombinovania rôznych farieb a štýlov.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: klenota.sk
Náhrdelník a naušnice z ružového zlata s diamantmi.
Prstene z ružového zlata.
Náhrdelníky z turmalínu a morganitu.

Zlato sa ako šperkársky materiál hojne využíva už tisícročia a v najbližšej dobe sa na tom celkom iste nič nezmení. Jeho nadčasovej elegancie ťažko dosiahne akýkoľvek iný kov. Aj uznávaní šperkári na zlato pre jeho odolnosť a dobré vlastnosti pri opracovávaní nedajú dopustiť. Najtradičnejšia je jeho žltá podoba, od 20. storočia sa ale stále častejšie stretávame aj so zlatom bielym. V tomto článku sa však bližšie pozrieme na jeho nevšedný, avšak o nič menej elegantný ružový variant.

Čo je ružové zlato a ako vzniká

V šperkárstve sa nepoužíva rýdze zlato, pretože je príliš mäkké a nemá vhodné vlastnosti. Vznikajú teda zliatiny a množstvo rýdzeho zlata v nich udávajú karáty. Napr. 18 karátové zlato obsahuje 75 percent rýdzeho zlata a 25 percent iných kovov.

A práve tieto iné kovy ovplyvňujú sfarbenie aj ďalšie vlastnosti výslednej zliatiny. V prípade ružového zlata ide o meď a striebro. Aj odborníci z ateliéru KLENOTA potvrdzujú, že vďaka nim je materiál o niečo ťažnejší, poddajnejší a lepšie sa s ním šperkárom pracuje.

Pre koho sa ružové zlato hodí

Prstene z ružového zlata.
Prstene z ružového zlata. Foto: klenota.sk
 

Ružová sa samozrejme ponúka najmä v spojení s nejakou romantickou príležitosťou. Ako darček k Valentínovi, k výročiu alebo k narodeninám poteší napríklad náhrdelník s príveskom v tvare srdca alebo srdiečkový náramok. Obľube sa tešia aj svadobné obrúčky z ružového zlata. Volia ich väčšinou páry, ktoré hľadajú niečo štýlové a originálne. A v neposlednom rade môžete siahnuť po detských náušniciach z ružového zlata pre svoje malé princezné.

Šperky z ružového zlata pristanú svetlejším i tmavším typom. Ružová totiž pekne dopĺňa sýte zemité farby aj chladnejšie pastelové tóny.

A akými drahokamami ružové zlato doplniť?

Určite nikoho neprekvapí, že v zásnubných prsteňoch z ružového zlata dominujú diamanty. Najčastejšie ide o bezfarebné, ale nájsť môžete aj ružový alebo vo farbe champagne, ktorá s ružovým zlatom vytvára veľmi zaujímavú kombináciu.

Ak máte radi kontrasty, pozrite sa po šperkoch so smaragdami alebo olivínmi. Tieto nevšedné farebné kombinácie upútajú pozornosť nezávisle od toho, pri akej príležitosti a k akému outfitu ich využijete. A pre veľkých fanúšikov ružovej sú tu svetlučké morganity alebo sýte turmalíny.

Náhrdelníky z turmalínu a morganitu.
Náhrdelníky z turmalínu a morganitu. Foto: klenota.sk
 

Praktické výhody ružového zlata na záver

Ak stále váhate, či dať ružovému zlatu šancu, čítajte ďalej. Vďaka prímesi medi je ružové zlato ešte odolnejšie ako jeho žltý a biely variant. Navyše v priebehu času nestráca svoj lesk. Môže sa síce stať, že ľahko stmavne, to mu ale v očiach mnohých skôr dodá na zaujímavosti.

Prstene, náramky, retiazky a náhrdelníky z ružového zlata sa tiež skvele hodia pre aktuálny trend vrstvenia. Trúfnite si naplno prejaviť svoju kreativitu a pusťte sa do kombinovania rôznych farieb a štýlov. Kúpte si do svojej šperkovnice prvý šperk z ružového zlata a verte, že pravdepodobne nebude posledný.


VIAC Z My ženy