07. 11. 2021 07:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Mŕtvica postihuje čoraz častejšie mladších ľudí: Toto sú varovné signály tesne pred jej udrením

Zo štatistík vyplýva, že až dve tretiny prípadov mozgových príhod sa stanú v prítomnosti inej osoby.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: shutterstoc.com/Viktoriya Legkobyt

Mŕtvica patrí medzi najčastejšie príčiny úmrtí na Slovensku. Ide o chorobu srdcovo-cievnej sústavy, ktorá často vedie k trvalému poškodeniu až smrti. Nervové bunky v dôsledku upchania či prasknutia cievy nie sú schopné dodať okysličenú krv mozgu. Pri prasknutí dochádza ku krvácaniu v mozgu.

Môže mať rôzne príčiny a podoby, jej sprievodné znaky a následky sú však takmer identické. Mitchella Elkinda, profesor neurológie, uviedol, že pri mŕtvici odumrie človeku 120 miliónov mozgových buniek za hodinu. V porovnaní s bežným odumieraním buniek tak človek v priebehu hodiny zostarne o vyše tri a pol roka. Kľúčová je preto včasná pomoc.

Zo štatistík vyplýva, že až dve tretiny príhod sa stanú v prítomnosti inej osoby. Ak máte základné vedomosti o príznakoch a samotnom ochorení, môžete privolať pomoc alebo dokonca mŕtvici účinne predísť. Telo vysiela viaceré varovné signály, prečítajte si tie najčastejšie.

Prečítajte si aj: Bolestivá migréna: Odborník prezradil, ako ju identifikujete a ako s ňou môžete bojovať

Bolesti, závraty či krvácanie

Doposiaľ ste netrpeli bolesťou hlavy a odrazu sa jej neviete zbaviť? Nenechajte to tak a navštívte lekára. Pred mŕtvicou vás aj niekoľko dní môžu sužovať bolesti. V niektorých prípadoch opísali pacienti aj bolesti pri nádychu. K nim sa pred samotnou porážkou pridružuje točenie hlavy, keďže má mozog nedostatok kyslíka. Ak sa vám z nosa spustí krv, taktiež spozornite.

Ovisnutý kútik úst či strata síl, ochrnutie

Mozgová mŕtvica takmer vždy napadne iba jednu hemisféru mozgu. Aj preto dochádza k narušeniu motoriky a fyzickým znakom na polovici tela. Prejavuje sa to napríklad ovisnutým kútikom úst, neschopnosťou usmiať sa a aj ovisnutím líca, upozorňuje medicinenet.com. Osoba má taktiež problém udržať pevne vyplazený jazyk, klesne jej.

Mŕtvica sa vyznačuje aj náhlou stratou sily. Odrazu nedokáže človek niečo zdvihnúť, stračiť loptičku či udržať vzpriamene obe ruky. V podstate mu môže spôsobiť problém aj ich zdvihnutie (ruka na zasiahnutej polovice tela bude zaostávať).

Okrem straty svalovej sily môže na zasiahnutej polovici dôjsť k ochrnutiu hornej a dolnej končatiny. 

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: shutterstoc.com/LightField Studios
 

Poruchy

V istom slova zmysle sa dá povedať, že mŕtvica zasahuje všetky zmysly. V závislosti od postihnutej oblasti v mozgu sa môžu vyskytnúť poruchy reči. Odrazu nebude vedieť daný človek vysloviť nejaké slovo, bude hľadať vhodné slová či bude neschopný artikulácie. Rečové problémy spôsobí strata svalovej sily v ústach a jazyku.

Jasným príznakom je aj spontánna strata sluchu. Tá v krátkom okamihu určite nemôže byť spôsobená vekom. Taktiež ide o varovný príznak mozgovej príhody, rovnako ako aj náhla citlivosť na hluk.

Zmena môže nastať aj pri zraku. Osoba nebude vedieť ovládať pohyby očí, nebude môcť zamerať pohľad na jeden bod, v podstate bude vidieť ako opitý človek – dvojmo. Spôsobí to zvýšený intrakraniálny tlak v postihnutej hemisfére, ktorý tak mechanicky stimuluje oblasť na zväčšovanie a zmenšovanie zrenice. Zornička tak už nebude schopná reagovať na svetlo a bude iná v porovnaní s druhou.

Bezvedomie

Posledný príznak je bezvedomie. K strate vedomia vedie nedostatočné zásobenie mozgu kyslíkom. Pri akútnom krvácaní upadá pacient v priebehu niekoľkých minút do kómy. V tomto prípade platí len jedno pravidlo a to zavolajte okamžite záchranku, radí bety.cz.


VIAC Z My ženy