18. 11. 2021 09:00 | BRATISLAVA/PR ČLÁNOK

Ako si vybrať šampón na vlasy

Hlavnou úlohou šampónu je zbaviť vlasy nečistôt.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka.

Hlavnou úlohou šampónu je zbaviť vlasy nečistôt. Ide o exfoliačné bunky pokožky hlavy, mazové sekréty a nečistoty. Nesprávne zvolený šampón môže vlasy a pokožku hlavy vážne poškodiť a zhoršiť ich vzhľad.

Funkcie šampónu:

Hlavnou funkciou je čistenie vlasov a pokožky hlavy. Je dôležité, aby šampón vlasy očistil od nečistôt, kožného tuku, stylingových prípravkov, prachu a silikónov a pritom pokožku hlavy nevysušoval.

K pomocným funkciám patrí:

• ochrana vlasovej kutikuly;

• zvýšenie pružnosti vlasov;

• zachovanie vlhkosti a keratínu;

• minimalizácia statickej elektriny.

Inými slovami je zodpovedný nielen za krásu, ale aj za zdravie vašich vlasov. Preto je veľmi dôležité pristupovať pozorne k jeho výberu.

Výberu šampónu podľa typu vlasov

Na modernom kozmetickom trhu existuje veľké množstvo variácií a značiek šampónov. Ak si chcete kúpiť ten pravý šampón na vlasy, v prvom rade sa rozhodnite podľa typu vlasov. Existujú na to špeciálne lekárske testy, ktoré vykonávajú odborníci, ale môžete si ich urobiť aj sami.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka.
 

Najľahší spôsob, ako identifikovať mastné vlasy: rýchlo získajú mastný lesk, pôsobia matne, musia sa umývať veľmi často (denne alebo každý druhý deň). Suché vlasy sú trochu drsné a ťažko sa rozčesávajú. Všetky tieto faktory je potrebné vziať do úvahy pri výbere šampónu.

Šampón na mastné vlasy

Šampón by mal byť dostatočne silný, aby si dobre poradil s mastnotou a špinou, ale napriek tomu by mal byť vhodný na každodenné použitie. Výrobok by nemal obsahovať agresívne chemické zložky, ktoré zmývajú všetok kožný maz a mazové žľazy začnú pracovať ešte usilovnejšie. Je dobré, ak obsahuje prírodné zložky, mätu, dubovú kôru, žihľavu, šalviu, prasličku. Zloženie by navyše malo obsahovať antibakteriálne látky, ktoré pomáhajú normalizovať prácu mazových žliaz.

Šampón pre suché vlasy

Tie by mali vo svojom zložení obsahovať viac výživových a zvlhčujúcich prísad, ktoré pomôžu obnoviť a vyživiť vlasy. Pred kúpou si preto dôkladne preštudujte zloženie šampónu. Mal by obsahovať oleje, harmanček, nechtík, med a panthenol. Základ šampónu pre suché vlasy by nemal byť agresívny!


VIAC Z My ženy