03. 12. 2021 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, vd

Koľko darčekov dať deťom pod stromček? Psychologička to vidí jasne

Dôležitý je celkový zážitok zo sviatkov, nie len ten z darčekov.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: shutterstoc.com/Yuganov Konstantin

Čo by si si prial/a nájsť pod vianočným stromčekom? Otázka, ktorú v predvianočnom období dostáva mnoho detí. Kým v minulosti sme medzi ich odpoveďami nachádzali najmä želania ako čiapku, ponožky či malú hračku, tak v súčasnosti sa v liste Ježiškovi čím ďalej, tým viac objavujú aj predmety ako tablet, nový mobil alebo počítač.

Široké možnosti so sebou priniesli oveľa väčšie nároky, a tak sa rodičia či iní príbuzní práve na Vianoce dokážu „odtrhnúť z reťaze“ a pod stromčekom tak vytvoria hotové hračkárstvo. Aký to má dopad na deti? Aj o tom sme sa rozprávali s psychologičkou Erikou Tkáčovou.

Vianoce

To, že vianočné sviatky nie sú len o darčekoch vie každý dospelý človek. Hodnota a význam týchto sviatkov je o to intenzívnejšia, keď to podobne vnímajú aj vaše deti. V súčasnom materiálnom svete nie je ľahké naučiť ich to, a preto je nutné deťom vysvetľovať a aj im ukázať skutočný význam sviatkov.

„Počas Vianoc ide skôr o celkový pocit z vianočných sviatkov, o tú atmosféru, ktorú ako rodina spolu zažívate. Nie len o pocite z darčekov, ktoré dieťa dostane,“ vysvetľuje psychologička.

Spoločné zvyky, tradície, návštevy rodiny, zábava, pečenie alebo len jedenie koláčov pri vianočných rozprávkach. Toto všetko sú udalosti, na ktoré má dieťa spomínať a spájať si ich so sviatkami.

Prečítajte si aj: Obľúbená vianočná ruža: Starajte sa o ňu správne, aby vydržala čo najdlhšie

Darčeky

Napriek tomu čelia každý rok rodičia dileme, koľko darčekov deťom zaobstarať. Existuje nejaká hranica? „Nedá sa povedať, koľko darčekov je veľa a koľko tak akurát. Každé dieťa je iné a vychovávané v iných pomeroch a predstavách, aj preto to inak vníma. V širšom ponímaní nie je dobré, ak je dieťa pri každej príležitosti obsypávané darčekmi. Časom pochopí, že materiálnymi vecami si jeho blízki len niečo kompenzujú, napríklad nedostatočný záujem či málo spoločne stráveného času,“ upozorňuje Tkáčová.

Práve preto by deti celkovo nemali dostávať veľa darov pri každej príležitosti. Avšak ak dostane toho viac iba na Vianoce, je to v poriadku „Niektorí rodičia si zaviedli pravidlo troch, štyroch alebo desiatich darov. Teda majú hranicu a aj keď sa chcú zapojiť príbuzní, zakomponujú to do tohto počtu,“ hovorí odborníčka. O niečo iné je to pri starých rodičoch. Tí chcú deťom vždy splniť prvé aj posledné želanie, aj preto sa hovorí, že rodič vychováva a starí rodičia rozmaznávajú.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: shutterstoc.com/Minnikova Mariia
 

A keď už sme pri tom rozmaznávaní, vieme dieťa na Vianoce rozmaznať? „Pokiaľ dieťa všeobecne vedieme k tomu, že akékoľvek jeho potreby a želania okamžite uspokojíme, tak potom áno, môže vzniknúť dojem rozmaznaného dieťaťa. Avšak ak mu je len počas vianočných sviatkov dopriate viac, tak potom nie,“ tvrdí Tkáčová.

Dieťa však môže byť z darčekov sklamané. Podľa toho, čo dostane, si vytvára obraz či je rodičmi vnímané a počúvané. „Nemôžete dať len umelecké potreby športovo založenému dieťaťu a naopak umelcovi to športové. Obdarovanie má vplyv na formovanie dieťaťa a aj formovanie jeho vzťahu k vám,“ hovorí.

„Keď nemá dieťa radosť zo samotného darčeka, ale len z jeho vybaľovania, tak niečo nie je v poriadku. Preukáže vám to aj menší test. Keď si vie dieťa o tri dni spomenúť a vymenovať, čo dostalo, vybrali ste darčeky správne,“ dodáva.

Viac sa o obdarovávaní detí dozviete z nasledujúceho rozhovoru.

 VIAC Z My ženy