30. 12. 2021 13:20 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, vd

Trápi vás záha? Poradíme vám, ako sa tomu vyhnete alebo rýchlo a ľahko zbavíte

Pálenie záhy sa spravidla pripisuje nevhodnej strave a životospráve.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: shutterstoc.com/YAKOBCHUK VIACHESLAV

Sme uprostred sviatkov, obdobia, kedy sa stoly priam prehýbajú pod ťarchou jedla, maškŕt a rôznych dobrôt. Mnoho ľudí sa v priebehu roka stravuje pomerne zdravo, avšak cez Vianoce neodolali ťažkému a mastnému jedlu. Aj preto ich môžu trápiť problémy s trávením a pálenie záhy.

Pyróza, ako sa odborne pálenie záhy nazýva, je jedným z najbežnejších tráviacich problémov. Nezáleží pritom, či ste žena, muž alebo dieťa, objaviť sa môže u kohokoľvek. Medzi žalúdkom a pažerákom sa nachádza zvierač. Ak je jeho fungovanie narušené, dochádza k prieniku žalúdočných štiav i natrávenej potravy do pažeráka (tzv. gastroezofageálny reflux). Kyselina chlorovodíková následne leptá steny pažeráka, čo spôsobuje nepríjemnú bolesť na hrudi. Tá je často sprevádzaná grganím, nevoľnosťou, nadúvaním, sťaženým prehĺtaním, kyslou či horkou pachuťou v ústach.

Pálenie záhy sa spravidla pripisuje nevhodnej strave a životospráve (nadbytok tučných a mastných jedál, alkohol, fajčenie, stres), aj preto tento problém len málokto rieši. Časté prekyslenie však môže viesť až k vzniku žalúdočných vredov či rakoviny, navyše môže ísť o prejav závažnejšej choroby, preto v prípade, že sa tieto problémy objavujú častejšie alebo dlhodobejšie, je potrebné poradiť sa s lekárom. Záha sa tiež môže vyskytovať v spojitosti s niektorými ďalšími ochoreniami, ako je gastritída, žalúdočné či dvanástnikové vredy či v súvislosti s helikobakterom.

Prečítajte si aj: Netradičné jednohubky a venčeky na slano. Pripravte si jedinečné pochúťky na silvestrovský večer

Na potlačenie pálenia sú na trhu dostupné aj mnohé lieky. Páleniu záhy by ste sa však mali ideálne vyhnúť. Ako jej predchádzať a ktoré potraviny jesť na jej stlmenie, sa dočítate nižšie.

Prevencia

Vždy je lepšie riešiť príčinu ako dôsledok a najlepšie je pristupovať k pravidelnej prevencii. Ako sme už naznačili vyššie, nie len samotná strava, ale aj fajčenie, alkohol či stres môžu byť dôvodom pálenia záhy. Príčin však môže byť omnoho viac, a preto vám odporúčame dodržiavať nasledujúce rady, ktoré slúžia ako prevencia pred týmto problémom.

Fajčenie - Či už sa vám to páči alebo nie, fajčenie je príčinou mnohých zdravotných problémov a jedným z nich je aj pálenie záhy. Ak s fajčením neviete skoncovať, snažte sa aspoň nefajčiť ihneď po jedle.

Pitie – Áno, mali by ste obmedziť alkohol, hlavne jeho konzumáciu na lačný žalúdok. Okrem toho môže byť zdrojom problému aj pitie kávy a energetických nápojov. Ich konzumácia je najviac škodlivá nalačno. Počas jedenia a po jedle by ste tiež nemali piť príliš studené, horúce či sýtené nápoje.

Jedlo – Pri jedle platí asi najviac podmienok, ktoré je nutné dodržiavať. V prvom rade by ste sa nemali prejedať, mali by ste jesť pomaly a každé sústo musí byť dobre rozžuté. Pomôže vám konzumovanie menších dávok jedla v častejších intervaloch, žalúdok by nemal hladovať. Obmedziť musíte príjem korenistých, štipľavých, mastných, ťažkých a presolených jedál. Taktiež sa po najedení neodporúča ísť spať.

Problém môže spôsobiť aj tesné oblečenie. Viac sa dočítate tu.

Prečítajte si aj: Bary sú zatvorené, pripravte si preto doma pivný alebo slávnostný punč, varené víno či koňak

Vhodné potraviny

Na potlačenie pálenia záhy vám môžu pomôcť aj niektoré potraviny, tvrdí portál mojezdravi.cz. Vďaka ich zloženiu upokoja žalúdočnú sliznicu a neutralizujú prekyslené prostredie.

Zázvor a cesnak - Zázvor patrí medzi dávny všeliek na žalúdočné problémy. Má protizápalové účinky, čím tlmí pálčivú bolesť a prináša rýchlu úľavu. Pri pálení záhy jednoducho rozžujte kúsok čerstvého zázvoru. Podobne postupujte aj s cesnakom.

Sóda bikarbóna - Medzi zaužívané lieky patrí aj jedlá sóda, ide pravdepodobne o najčastejšie zaužívané riešenie pálenia záhy. Tradičný recept našich babičiek odporúča rozmiešať štipku sódy v pohári vody. Na podporu trávenia je možné pridať pár kvapiek citrónovej šťavy.

Fenikel - Fenikel dokáže neutralizovať kyslosť v žalúdku a napomáha aj tráveniu. Môžete rozhrýzť celé semienka alebo rozdrvené semienka zaliať horúcou vodou a pripraviť si z neho odvar.

Harmanček – Harmančekový čaj sa taktiež používa už od nepamäti. Obsahuje totiž flavonoidy, ktoré upokojujú kŕče a taktiež polysacharidy, vďaka ktorým má protizápalové účinky.

Biela ryža - Pokiaľ bolesť nie je taká silná, aby prebila pocit hladu, môžete si dať bielu ryžu, ideálne rozvarenú. Čím viac sa totiž ryža povarí, tým viac škrobu sa z nej uvoľní, ktorý vďaka svojej funkcii absorbuje prebytočné žalúdočné šťavy.

Jablčný ocot – Čo sa týka octu ide o určitý paradox. Napriek tomu, že je jablčný ocot kyslý, zvyšuje zásadité pH organizmu. Aby ste podporili svoje trávenie rozmiešajte 2 lyžičky octu vo vlažnej vode a vypite.

Med - Na žalúdočnú sliznicu má priaznivé účinky aj med, ktorý reguluje produkciu žalúdočných štiav a neutralizuje kyslosť.


VIAC Z My ženy