01. 01. 2022 07:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, vd

Nebezpečný pásový opar. Pre toto si naň dajte pozor a predchádzajte mu

Ochorenie postihuje najčastejšie osoby po 50-tke, ale v súčasnej dobe, plnej stresu a pracovného preťaženia, sa čoraz častejšie vyskytuje aj u mladšej generácie.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/sophiecat

Pásový opar je mimoriadne nepríjemné a bolestivé ochorenie, ktorého spúšťačom je herpetický vírus. Ten spôsobuje aj ovčie kiahne. Po prekonaní ovčích kiahní totiž zostane vírus v tele, skrýva sa v nervových uzlinách v okolí chrbtice a v miechových koreňoch. Akékoľvek zníženie imunity, nedostatok výživy, únava či stres, ho môžu prebudiť.

Ochorenie postihuje najčastejšie osoby po staršie ako 50 rokov, ale v súčasnej dobe, plnej stresu a pracovného preťaženia, sa čoraz častejšie vyskytuje aj u mladšej generácie. Stále prevláda pravidlo, že sa častejšie objavuje u žien ako u mužov. Podľa odborníkov sa objavuje už aj u detí, čo pripisujú ťažšiemu priebehu ovčích kiahní alebo preťaženiu organizmu, ktorý musel zvládnuť niekoľko závažných ochorení súčasne či v krátkej dobe po sebe.

A keď už sme pri jeho prejavoch, pozrime sa na jednotlivé symptómy. Medzi najčastejšie patrí únava, malátnosť, výrazná až horúčkovitá bolesť na jednej strane tela. Charakteristická je tiež jeho vyrážka, ktorá sa vyskytne na jednej polovici tela v pozdĺžnom tvare. Vyrážka sa zvykne objaviť až neskôr, zvykne bolieť a svrbieť.

Prečítajte si aj: Trápi vás záha? Poradíme vám, ako sa jej vyhnete alebo rýchlo a ľahko zbavíte

Keďže sa červená vyrážka objavuje až neskôr, spočiatku ľudia pripisujú bolesti v oblasti brucha alebo chrbta iným chorobám a to žlčníkovému záchvatu, problémom s obličkami či slepým črevom. K diagnostikovaniu pásového oparu tak dôjde až po niekoľkých dňoch, prípadne týždňoch, keď sa vyrážka objaví. V niektorých prípadoch môže byť jej umiestnenie netypické, ako na stehnách, zadku či postihne časť tváre.

„Toto ochorenie sa len výnimočne zaobíde bez typického fľaku na koži. Vyrážka býva vytvorená viacerými menšími pľuzgierikmi naplnenými priesvitnou tekutinou. Neskôr tekutina stmavne, z vyrážky sa stane chrasta, ktorá potom odpadne,” opisuje priebeh ochorenia lekárka Michaela Macháčová.

Ako sme už spomenuli, ide o vírusové ochorenie, ktoré sa radí medzi infekčné. Pravdou však je, že ostatných ľudí pásovým oparom nemôžete nakaziť. Avšak, ak prídete do kontaktu s osobou, ktorá ovčie kiahne ešte neprekonala, môže ich dostať. Pokiaľ sa stretávate s ľuďmi, ktorí ich už prekonali, pásový opar by mohli dostať len ak je ich imunitný systém slabý.

Z morálneho hľadiska by ste nemali ísť s pásovým oparom na verejné kúpalisko, do posilňovne či na iné hromadné podujatia. „Myslite na to, že nie každý prekonal ovčie kiahne v detstve a v dospelosti môže byť ich priebeh veľmi nepríjemný. V prípade tehotnej ženy môže mať vážne následky,“ upozorňuje lekárka.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: shutterstoc.com/Modxka
 

Prevencia a liečba

V prvom rade by ste mali mať dostatočne silnú imunitu. Stravujte sa preto zdravo a pravidelne konzumujte vitamín C, D a minerály, ako zinok a selén. Taktiež je nutné vyhnúť sa extrémnej únave a stresu.

„V niektorých fázach života sa nemôžeme vyhnúť stresu, a tak sa zamerajte hlavne na správnu životosprávu. Zadovážte si pestrý jedálniček, zabezpečte si dostatok spánku, odpočívajte, snažte sa mať pravidelný pohyb,“ radí odborník Adrián Doboly. Jednou z alternatív je aj očkovanie proti kiahňam.

Keď už pásový opar dostanete, je dôležité čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc. Predpíše vám totiž antivirotiká, ktoré zabránia šírenie vírusu a rozvoju choroby. Ich nasadenie je nutné v prvých dňoch od vypuknutia symptómov.

Lekár vám tiež odporučí pokoj, teda by ste mali obmedziť prácu, fyzickú aktivitu a znížiť stres. Práve nedodržanie týchto krokov vedie k nepríjemnému šíreniu ochorenia a príznakov. V prípade, že lekára nenavštívite, hrozí vám zápal a vzniknutie pridružených ochorení, vrátane problémov so zrakom, upozorňuje portál novinky.cz.


VIAC Z My ženy