04. 01. 2022 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, vd

Kravské mlieko: Zistite, či je naozaj pre dospelých škodlivé alebo ide len o predsudok

Existuje veľmi veľa mýtov, ktoré sa o kravskom mlieku šíria.

Ilustračnás snímka.
Ilustračnás snímka. Foto: Shutterstock.com

Kravské mlieko je už niekoľko rokov považované za kontroverznú potravinu. Zatiaľ čo ho jedni milujú a nedajú na jeho účinky dopustiť, druhí ho považujú za škodlivé. Jedno je však isté, existuje veľmi veľa mýtov, ktoré sa o kravskom mlieku šíria. Aj preto je nutné priniesť svetlo medzi tieto tvrdenia a s pomocou odborníkov a portálu mojezdravi.cz si môžete prečítať, ako to s tým kravským mliekom v skutočnosti je.

Informácie o mlieku

Ľudia najčastejšie konzumujú kravské mlieko, ktorého sa priemerne na svete vyprodukuje 500 miliónov ton. Na pultoch sú bežne dostupné štyri druhy kravského mlieka, a to plnotučné, polotučné, nízkotučné a odtučnené. Líšia sa najmä v množstve tuku, ktoré obsahujú. Vybrať si tiež môžete čerstvé mlieko, ktorého trvanlivosť je len pár dní (3 až 5), mlieko s predĺženou trvanlivosťou alebo trvanlivé mlieko.

Kravské mlieko obsahuje pomerne málo cukru a naopak veľa proteínov, najmä kazeín. Ide o kvalitnú bielkovinu, ktorá má široké aminokyselinové spektrum. Okrem toho sa v mlieku nachádza veľa vápnika a ďalšie živiny (selén, draslík, horčík, jód) a vitamíny (D, K, B12, A). Najväčšiu časť však tvorí voda.

Mlieko sa okrem jeho základnej formy využíva a výrobu mliečnych výrobkov ako je smotana, maslo, jogurt, zmrzlina, syr, sušené mlieko, bryndza a iné.

Prečítajte si aj: Nebezpečný pásový opar. Pre toto si naň dajte pozor a predchádzajte mu

Mýty o mlieku

Pitie kávy s mliekom škodí zdraviu – Aspoň to tvrdil nie jeden článok, na ktorý sme narazili. Kombináciou kávy a mliekom vraj vznikajú nebezpečné reakcie. Nebojte sa, milované cappuccino či espresso s mliekom môžete piť aj naďalej. Jediné, k čomu dochádza pridaním mlieka do kávy, je spomalenie vstrebávania kofeínu. Takže si mlieko odoprite, len ak chcete získať okamžitú energiu, prípadne máte na mlieko alergiu.

Kravské mlieko obsahuje hormóny – Aj v tomto prípade ide o mýtus. Aj keď sa v mlieku môžu objaviť stopové prvky prirodzene sa vyskytujúcich steroidných hormónov, ich príjem je v porovnaní s tým, čo produkuje ľudský organizmus veľmi malý.

Mlieko nie je vhodné pre dospelého človeka - Kto z vás túto informáciu už počul? Pravdepodobne mnohí aj s odôvodnením, že človek je jediný cicavec, ktorý konzumuje mlieko iných cicavcov, čo je podľa niektorých neprirodzené. Pravda je však inde. „Ak človek nemá alergiu na bielkovinu kravského mlieka či intoleranciu laktózy, dokáže mlieko bez problémov stráviť,“ tvrdí Jiří Kopáček, predseda Českomoravského mliekarenského zväzu.

Konzumácia mlieka spôsobuje nadváhu – Ruku na srdce, aj keď sa na to rady vyhovárame, v skutočnosti žiadna potravina nespôsobuje nadváhu. Je síce pravda, že mlieko a väčšina mliečnych výrobkov sú nutrične aj energeticky veľmi bohaté, neznamená to, že po ich konzumácii automaticky priberiete. Mlieko a výrobky z neho sú výdatnejšie a tomu musíte prispôsobiť celkový denný príjem a výdaj. Pokiaľ máte vyvážený jedálniček a dostatok pohybu, nemôže sa stať, že sa do stavu nadváhy či dokonca obezity dostanete obyčajnou konzumáciou mlieka a mliečnych výrobkov.

Prečítajte si aj: Trápi vás záha? Poradíme vám, ako sa tomu vyhnete alebo rýchlo a ľahko zbavíte

Mliečny tuk spomaľuje metabolizmus – V nadväznosti na nadváhu sme sa pozreli aj na toto tvrdenie. Keď sa bližšie pozriete na zloženie mlieka zistíte, že jeho najväčšiu časť tvorí voda, nasleduje sušina, potom tuky, bielkoviny, laktóza a anorganické látky, ktoré zahŕňajú celý rad vitamínov a minerálnych látok. Z toho jasne vyplýva, že mlieko neobsahuje žiadnu problematickú, ktorá by dokázala spomaľovať metabolizmus.

Vďaka mlieku sú pevné zuby a kosti – V tomto prípade ide skôr o zavádzanie. Na to, aby ste mali zdravé a pevné zuby a kosti, musíte prijímať správnu výživu. Tú vám poskytuje aj mlieko, keďže obsahuje veľa vápnika, vitamínu B12, vitamínu D a bielkovín. Množstvo vypitého mlieka za deň však o kvalite zubov a kostí ani zďaleka nerozhoduje. Dôležitá je celková kvalita stravy.

Zahlieňovanie – Tvrdenie o zahleňujícom efekte mlieka sa šíri celé roky, z generácie na generáciu. Pravda je aj tentoraz niekde inde. „Iba u niektorých jedincov sa môže stať, že textúra mlieka spôsobí pocit hustejších slín a hlienu, ktoré je ťažké prehltnúť. To však neznamená, že pitie mlieka vedie k nadmernej produkcii hlienu,“ vysvetľuje Kopáček.


VIAC Z My ženy