07. 04. 2019 13:20 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Exkluzívny prieskum Focusu o politickej budúcnosti Andreja Kisku

Prieskum sa uskutočnil na vzorke 1204 respondentov od 28. do 29. marca 2019.

Andrej Kiska.
Andrej Kiska. Foto: TASR

Exkluzívny prieskum agentúry Focus pre Televíziu Markíza priniesol pre mnohých prekvapujúce výsledky. Na otázku - Aká má byť politická budúcnosť Andreja Kisku? - odpovedali priaznivci politických strán záporne.

Za jeho odchod z politiky by bolo viac ako 49 percent opýtaných. Vlastnú stranu si vie predstaviť 19,4 percent z nich. Za spojenia sa s existujúcimi stranami by bolo 19 percent voličov. Rozhodnúť sa nevedelo viac ako 13 percent opýtaných.

Na druhej strane, takmer 20 percentná podpora pre stranu, ktorá ešte oficiálne ani nie je zaregistrovaná, je mimoriadne slušný výsledok.

Reakciu Andreja Kisku na výsledky prieskumu si môžete pozrieť TU

Celá populácia.
Celá populácia. Foto: Focus/TV Markíza
 

Prieskum sa uskutočnil na vzorke 1204 respondentov od 28. do 29. marca 2019. Teda ešte predtým, ako Kiska oficiálne oznámil vznik novej strany.

Najjednoznačnejšie hovoria výsledky prieskumu v prípade voličov strán ĽSNS, SNS a Smer-SD.

Voliči SNS
Voliči SNS Foto: Focus/TV Markíza
 

Voliči ĽSNS
Voliči ĽSNS Foto: Focus/TV Markíza
 

Voliči Smer-SD
Voliči Smer-SD Foto: Focus/TV Markíza
 

Naopak, voliči opozičných strán SaS a OĽaNO, Progresívne Slovensko a Smer rodina si skôr želajú vlastnú stranu Andreja Kisku.

Jeho spojenie s existujúcimi stranami si taktiež vedia predstaviť najmä Progresívne Slovensko (39,6 percent), SaS (33,7 percent) a Most-Híd (32,7 percent).

Pozrite si aj ďalšie údaje z prieskumu

 

Na otázku - Aká má byť politická budúcnosť Andreja Kisku? - odpovedali aj priaznivci prezidentských kandidátov.

Presnejšie, voliči Zuzany Čaputovej z 1. kola (34,9 percent) si želajú novú vlastnú stranu dosluhujúceho prezdienta. Za Kiskove spojenie s existujúcimi stranami  by bolo 24,5 percent, o niečo viac - 28,5 percent - si vie predstaviť Kiskov odchod z politiky.

Voliči Zuzany Čaputovej
Voliči Zuzany Čaputovej Foto: Focus/TV Markíza
 

Naopak, voliči Štefana Harabina (75,4 percent), Maroša Šefčoviča (74,9 percent), Mariana Kotlebu (72,1 percent) si želajú Kiskov odchod z politiky.

Voliči Štefana Harabina.
Voliči Štefana Harabina. Foto: Focus/TV Markíza
 

Voliči Františka Mikloška mali hlasy rozložené rovnomernejšie. Za Kiskovu novú stranu by bolo 23,9 percent opýtaných, za spojenie s existujúcimi stranami viac ako 30 percent a jeho odchod z poltiiky by si želalo 36,3 percent.

Pozrite si aj ďalšie údaje z prieskumu

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Na telo