28. 04. 2019 12:50 , článok bol aktualizovaný 28. 04. 2019 17:29 | BRATISLAVA/TV Markíza

Sulík o nových stranách: Takýto ošiaľ sme zažili už u Procházku

Pozrite si záznam relácie Na telo s Michalom Kovačičom.

Richard Sulík a Michal Truban v relácii Na telo s Michalom Kovačičom.
Richard Sulík a Michal Truban v relácii Na telo s Michalom Kovačičom. Foto: TV Markíza

Stará verzus nová opozícia. Nedeľné Na telo s Michalom Kovačičom prinieslo súboj medzi predsedom najsilnejšej parlamentnej opozičnej strany SaS Richardom Sulíkom a budúcim predsedom Progresívneho Slovenska Michalom Trubanom, ktorého strana v koalícii so stranou Spolu preskočila SaS v prieskumoch.

Sulíka však tieto čísla nevyrušujú. "Toto sme už niekoľkokrát zažili, taký ten ošiaľ z toho nového. Pripomínam pána Procházku pred štyrmi rokmi. Netreba sa však plašiť, bič plieska na konci," povedal v nedeľnej diskusii. "Neplašíme sa. Deň volieb je deň zúčtovania. Máme silný program a argumenty."

Michal Truban vyhlásil, že PS a Spolu rastú v prieskumoch, lebo ľudia chcú zmenu. "My ju prinášame. My sme tí nahnevaní občania," povedal v relácii.

SaS aj PS o sebe hovoria ako o liberálnych stranách. V čom je medzi nimi rozdiel? "My sme bojovníci za slobodu jednotlivca. Chceme menej pravidiel a regulácií, ktoré vám zväzujú ruky. Chceme menej daní, ale aj to, že štát nebude homosexuálnym párom hádzať polená pod nohy," povedal Sulík s tým, že SaS je jasne pravicová strana.

Progresívne Slovensko má podľa neho v programe množstvo štátnych programov, na ktoré bude treba vyberať dane a strana má vo svojej vízii zavádzanie nových daní - napríklad z cukru či darovania.

Truban argumentoval, že oni vidia rozdiely, ktoré v krajine sú, ale daňové zaťaženie zvyšovať nechcú. "PS nechce zvyšovať daňové zaťaženie. Na druhú stranu, nemôžeme chcieť rumunské dane a fínske školstvo. Je ľahučké hovoriť, že chceme dane 10 percent. Hovoríme, že súčasné daňové zaťaženie je v poriadku, ale rozmýšľame nad iným daňovým mixom," povedal Truban.

"Veľmi oceňujem, že sa tu zaväzujete, že nechcete zvyšovať dane. To je pre nás alfa a omega," reagoval Sulík.

Obaja lídri v relácii povedali, že v budúcnosti chcú, aby ich strany spolupracovali. "SaS vnímame ako blízkeho koaličného partnera. Ak chceme dosiahnuť zmenu, musíme sa vedieť dohodnúť na 80 percentách, ktoré máme spoločné. Nie sa rozhádať na piatich percentách vecí, ktoré nás rozdeľujú," vyhlásil Truban.

Líder PS musel vysvetľovať aj dohady, či jeho strana nie je trójskym koňom Smeru, ako to na Facebooku napísal Boris Kollár. "Od začiatku sme Smer vylučovali. Pani Čaputová by bola trójsky kôň Smeru a potom porazila pána Šefčoviča? To by bola slušná konšpirácia," povedal.

Richard Sulík mu však pripomenul, že mestskí poslanci PS v Bratislave hlasovali za nového kontrolóra, ktorý mal predtým blízko k Smeru. "Nominácia pána Miškanina za hlavného kontrolóra, ktorý je evidentne nominant Smeru, to sa vám podarilo šliapnuť vedľa," povedal.

Truban však v závere relácie spoluprácu so Smerom vylúčil, a to aj v prípade, že by Roberta Fica nahradil na čele tejto strany Peter Pellegrini.

Pozrite si záznam relácie Na telo s Michalom Kovačičom:

 

Exkluzívny prieskum agentúry Focus pre Na telo

Je prijateľná vláda opierajúca sa o podporu ĽSNS?

Štvrtina ľudí hovorí, že áno, dve tretiny majú opačný názor. Pozrite si aj podrobné výsledky a čo si myslia sympatizanti jednotlivých strán.

 

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Na telo