13. 10. 2019 13:20 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Prieskum Focus: Volili by Slováci trojkoalíciu PS/Spolu a Za ľudí?

Prieskum robila agentúra od 11. až 17. septembra 2019 na vzorke 1027 respondentov.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TVNOVINY.sk TASR

Predstavte si, že by pred voľbami vznikla koalícia troch strán, a to Progresívne Slovensko,  SPOLU a Za ľudí. Zvažovali by ste, že by ste jej dali svoj hlas alebo nie? Túto otázku položila respondentom agentúra Focus v exkluzívnom prieskum pre TV Markíza.

A ako odpovedali ľudia? Určite alebo "zvážil by som" uviedlo viac ako 27 percent opýtaných. Viac ako 65 percent ľudí odpovedalo nie. Zvyšných sedem nevedelo odpovedať.

Výsledky prieskumu.
Výsledky prieskumu. Foto: TVNOVINY.sk
 

Zaujímalo nás tiež, ako sa k tejto otázke postavili priaznivci jednotlivých existujúcich politických strán.

Najmenší „prienik" s prípadnou trojkoalíciou majú priaznivci Smeru. A to až viac ako 90 percent opýtaných. Za nimi sú hneď voliči KDH. Nie odpovedalo takmer 80 percent z nich.

Spomínanú trojkoalíciu by ale volila polovica opýtaných voličov koalície PS/SPOLU, zvážilo by to viac ako 38 percent a pre možnosť nie sa rozhodlo viac ako 11 percent z nich.

O niečo väčšia množina ľudí sa našla medzi priaznivcami Za ľudí, konkrétne 46,2 percenta je za a ďalších 43 percent by to zvážilo.

Z radov prívržencov OĽaNO by spomínanú trojkoalíciu nevolilo takmer 56 percent ľudí. Ale odpoveď zvážil by som využilo až 40 percent oslovených priaznivcov. Z voličov SaS odpovedalo najviac ľudí nie, a to viac ako 48 percent.

Trojkoalíciu si nevie predstaviť ani 66 percent priaznivcov strany Sme rodina, odpoveď zvážil by som si ale vybralo takmer 30 percent oslovených.

Prieskum robila agentúra od 11. až 17.septembra. 2019 na vzorke 1027 respondentov.

Všetky údaje z prieskumu si pozrite vo videu:

 


VIAC Z Na telo