13. 10. 2019 12:45 , článok bol aktualizovaný 13. 10. 2019 14:53 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Pellegrini: Ak Smer voľby vyhrá, chcem byť premiérom

Volebný líder Smeru-SD ale prekvapil, keď na otázku, či by si vedel predstaviť koalíciu so stranou Za ľudí odpovedal jasným súhlasom.

Peter Pellegrini v relácii Na telo
Peter Pellegrini v relácii Na telo Foto: TV Markíza

Predseda vlády Peter Pellegrini v relácii Na telo prvýkrát otvorene priznal, že ak Smer-SD vyhrá budúcoročné parlamentné voľby, má záujem zostať v premiérskom kresle.

"Ako volebný líder sa budem uchádzať o najvyššiu politickú funkciu, ktorú Smer získa vo voľbách," skonštatoval.

Zároveň Pellegrini, ktorý bude lídrom kandidátky Smeru-SD, nevylúčil, že by v budúcnosti mohol na čele strany nahradiť súčasného predsedu Roberta Fica.

"To budeme riešiť až po voľbách. Za 20 rokov Smer vždy dokázal nájsť dohodu. (…) Nebudeme ale v priamom prenose predvádzať vraždenie jednej skupiny v strane," poznamenal.

Podľa šéfa vládneho kabinetu by však Fico mal byť dvojkou na kandidátke Smeru-SD. Či sa miesto na nej nájde aj pre iné kontroverzné mená, hovoriť ale nechcel. Tvrdí, že sa nepatrí, aby dnes kádroval nejaké mená.

"Do konca novembra spravíme kandidátnu listinu tak, aby garantovala čo najlepší koaličný potenciál a nevzbudzovala pochybnosti," presviedča.

Čo však Pellegrini vie povedať už teraz je, že vo vláde nebude s extrémistickou stranou ĽS-Naše Slovensko. A to ani v prípade, že inak by hrozili predčasné voľby. Podľa neho totiž hodnoty musia prevýšiť akékoľvek iné záujmy.

"Musíme vyslať signál spoločnosti, že niečo sa tolerovať nemôže. Ak by sme mali visieť na gatiach Kotlebovych gatí, radšej nech voliči rozdajú karty nanovo," povedal v relácii Na telo.

Volebný líder Smeru-SD ale prekvapil, keď na otázku, či by si vedel predstaviť koalíciu so stranou Za ľudí odpovedal jasným - áno. A to napriek tomu sporom, ktorý mal líder Smeru-SD Robert Fico s vtedajším prezidentom a dnes šéfom Za ľudí Andrejom Kiskom.

 

Remišová: Premiér sa správal ako pštros

Podpredsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová premiérovi ale pripomenula zodpovednosť za viaceré kauzy, ktoré sa týkajú nominantky Smeru-SD Moniky Jankovskej.

"Pani Jankovská kandidovala za Smer a pretláčal ju aj na ústavný súd a súdnu radu. Pán premiér sa správal ako pštros. Čakal, že situácia sa vyrieši sama," upozornila.

Zároveň na margo odsúdenia Antonina Vadalu, ktorý sa v minulosti hlásil k Smeru-SD, Remišová vyhlásila, že talianska drogová mafia mala svojich ľudí na úrade vlády ako aj v bezpečnostnej rade vlády.

Narážala tak na kontakty Vadalu s bývalou hlavnou štátnou radkyňou Máriou Troškovou či niekdajším tajomníkom bezpečnostnej rady a poslancom Smeru-SD Viliamom Jasaňom.

"Ukázalo sa, že bolo dobré, keď sme žiadali odchod Roberta Fica a Roberta Kaliňáka," dodala podpredsedníčka Za ľudí.

Predseda vlády pritom neodpovedal ale jasne, či od Slovenskej informačnej služby mal informácie ohľadne Vadalu, Mariána Kočnera či Jankovskej. Pripustil ale, že sa treba zaoberať kvalitou spravodajských informácii.

"Keby som informácie mal, tak by som konal. (…) Mnohí ľudia ale už dnes nesedia na svojich stoličkách, pretože konáme. Len s tým nechodíme na bubon," poznamenal.

Hlina: Rútime sa do recesie

Premiér sa v Na telo dotkol nielen politických káuz, ale aj spomaľovania slovenskej ekonomiky. Tvrdí, že hoci minister financií Ladislav Kamenický žiada od ministrov škrtenie vládnych výdavkov, nedopustí, aby sa šetrili na bežných ľuďoch.

Predseda KDH Alojz Hlina však kontroval tým, že zodpovedný hospodár sa vie pripraviť aj na horšie časy. To Pellegriniho vláda podľa neho ale nezvláda a Slovensko sa tka rúti do recesie.

"Peniaze sa nerodia na stromoch. Treba, aby ich niekto vyrobil," odkázal premiérovi šéf kresťanských demokratov.

Zároveň Hlina ale odmietol, že by jeho hnutie chcelo rušiť napríklad vianočné dôchodky. Nepovedal ale jasne, kde naopak škrty navrhol, keby bol vo vláde.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Na telo