12. 01. 2020 12:55 , článok bol aktualizovaný 12. 01. 2020 13:45 | BRATISLAVA/TV Markíza

Béla Bugár posiela Fica na politický dôchodok, Hlina by sa s kamiónom pridal k protestom

Prvé Na telo v roku 2020 bolo bohaté na témy.

Alojz Hlina a Béla Bugár v relácii Na telo.
Alojz Hlina a Béla Bugár v relácii Na telo. Foto: TV Markíza

Mal by Robert Fico odísť po voľbách z politiky? Aj túto otázku položil moderátor Michal Kovačič v relácii Na telo predsedovi Mostu-Híd Bélovi Bugárovi. A jeho odpoveď sa šéfovi Smeru-SD asi páčiť nebude.

Bugár síce vyhlásil, že toto je v prvom rade na rozhodnutí samotného Fica, ale tiež dodal: "Ale asi áno".

Líder Mostu-Híd tiež reagoval, že je jedno, či voliči jeho strany uveria, že so Smerom-SD už do vlády nepôjde.

"Ale toto tvrdíme. Aj pred voľbami 2016 sme nikdy nepovedali, že nejdeme so Smerom, aj tak sme boli z toho obviňovaní," skonštatoval.

 

Hlina chce odvolanie Vážneho

Bugár spolu s druhým hosťomm predsedom KDH Alojzom Hlinom, v relácii Na telo diskutovali nielen o politike, ale aj o aktuálnom štrajku autodopravcov. Šéf kresťanských demokratov vyhlásil, že ak by mal kamión, bol by medzi protestujúcimi.

Zároveň Bugára vyzval, aby jeho ministri navrhli odvolanie terajšieho riaditeľa Sociálnej poisťovne Ľubomíra Vážneho. Ten, podľa Hlinu, ešte ako niekdajší minister dopravy, môže za nevýhodnú zmluvu, ktorú štát podpísal s konzorciom Skytoll pri výbere diaľničného mýta.

"Prečo sa schováva v Sociálnej poisťovni? Je ako lopkár na trhovisku - kde je veľa ľudí a málo peniažkov," odkázal Hlina.

Podľa Bugára sa mal ozvať skôr

Predseda Mostu-Híd ale želanie lídra KDH nevypočuje. Štrajkujúcim autodopravcom odkázal, že svoje požiadavky na zmenu spomínanej zmluvy či o 50 percent nižšiu daň z motorových vozidiel, mali predložiť, keď sa schvaľoval štátny rozpočet.

Zároveň Bugár ale potvrdil, že so súčasným znením tejto zmluvy nie je spokojná ani jeho strana. Robiť s tým však vraj nič nemôžu.

"Keď tam prišiel náš pán minister, prvé, čo urobil, nechal to preveriť. Právne analýzy hovoria, že prehráme každý súd. Tá zmluva je tak urobená. Mohol pán minister podpísať opciu pre Skytoll na ďalšie roky, čo povedal, že v žiadnom prípade," pripomenul predseda Mostu-Híd.

Skala vidí finančné možnosti

Stanislav Skala z Únie autodopravcov Slovenska ale tvrdí, že v rezervnom fonde vlády je 250 miliónov eur. "Takže verím, že niečo nájdu."

Zároveň tiež potvrdil, že stále žiadajú pozastaviť mýtny systém až do vyriešenia nového tendra.

"Zmluvu som nevidel, to musia posúdiť právnici. Ak posúdia, že boli pochybnosti, treba to dať na trestné konanie," dodal Skala.

Kto môže za rast extrémistov?

Na čom sa obaja politici čiastočne zhodli, je prístup k extrémistom z Kotlebovci - ĽS. No zatiaľ čo šéf opozičného KDH hovorí o zodpovednosti vlády, Bugár to pripisuje údajne prehnanej kritike koalície zo strany opozície.

"Problém je v tom, keď sa hovorí, že Kotlebovci rastú preto, že my nič nerobíme. Tým pomáhame len Kotlebovi, ktorý chodi všade a tvrdí, že to vyrieši. Toto treba zastaviť," tvrdí líder Mostu-Híd.

Hlina, ktorý aj tento týždeň protestoval na jednom z mítingov extrémistov, to ale odmieta. Tiež hovorí, že sa treba Kotlebovi rázne postaviť a nie zvykať si na neho.

 

Predseda KDH zároveň naznačil, že neľutuje ani svoje slová, keď koncom minulého roka označil šéfa extrémistov za uchyláka. Dnes len hovorí, že by ho označil skôr za devianta.

"Je to sexuálna deviácia, keď sa vám pozdávajú mladistvé. Veď ho aj peverovala banskobystrická polícia. Rád by som sa konečne dozvedel, čo vyšetrili," pripomenul.

Ste fanúšikmi podcastov? Prvé Na telo v roku 2020 si môžete vypočuť tu:


VIAC Z Na telo