19. 01. 2020 12:00 , článok bol aktualizovaný 19. 01. 2020 15:20 | BRATISLAVA/TV Markíza/TASR

A. Kiska: Kotleba je zlo. Aj Hitlera na začiatku ľudia akceptovali

Spoluprácu s ĽSNS vylúčil aj Andrej Danko.

Andrej Kiska a Andrej Danko v relácii Na telo s Michalom Kovačičom.
Andrej Kiska a Andrej Danko v relácii Na telo s Michalom Kovačičom. Foto: TV Markíza

Medzi predsedom strany Za ľudí Andrejom Kiskom a lídrom SNS Andrejom Dankom to v relácii Na telo poriadne iskrilo.

Bývalý prezident totiž vyhlásil, že každé zlyhanie súčasnej štátnej moci nahráva extrémistom z Kotlebovci-ĽSNS.

"Vy ste legitimizovali Kotlebu. Ja som jasne pomenoval, že Kotleba je zlo. Aj Hitlera na začiatku ľudia akceptovali. Keď niekto volí Kotlebu, tak kvôli vládnej politike," vyhlásil Kiska.

Predseda parlamentu to však vidí samozrejme inak. Za pokles preferencií SNS a nárast Kotlebovcov viní médiá a tretí sektor.

"Rastie preto, lebo sú tu treťosektorové veci ako Zastavme korupciu, či Denník N, kde si vymyslia kauzu o mne a rigoróznej práce. Ľudia sú zúfali a myslia si, že klameme. Keby jeho trhali tak médiá, tak by tie čísla vyzerali inak," tvrdí Danko.

Zároveň šéf SNS voličom odkázal, že "národný, kresťanský a sociálny hlas, ktorý sa uviaže ku Kotlebovi je hlas stratený.

"Ja sa dištancujem od fašistov," dodal s tým, že vylučuje aj možnosť povolebnej koalície v zložení ĽSNS, Smer, SNS a Sme rodina.

Danko: Kauza s mýtom môže mať trestno-právny dopad

Obaja politici sa však venovali aj nedávnym protestom autodopravcov a ich snahe o zníženie daní pre nákladné automobily či prehodnotenie zmluvy na výber mýta.

"Ak by dal Boh 1. marca, jeden z prvých návrhov zákonov by bol, aby sme zrušili platenie za diaľnice pre fyzické osoby," povedal Danko.

Zároveň si myslí, že celá kauza bude mať aj trestno-právny dopad.

Líder Za ľudí ale upozorňuje, že ak mal štát záujem, dokázal vždy konať. A preto, že doteraz sa tak nestalo, prišli sme podľa neho o približne 700 miliónov eur.

"Ak má investor záujem o spoluprácu so štátom, vždy je možnosť sa dohodnúť," vyhlásil.

Kiska sa ministerstva vnútra nezdáva

V politických kuloároch sa pritom živo diskutuje aj o tom, kto by mohol po voľbách obsadiť to-ktoré ministerské kreslo. Kiska nevylúčil, že jeho partaj by mala záujem o kreslo ministra vnútra. A to aj v prípade, že by bol stále obvinený kvôli financovaniu svojej prezidentskej kampane.

"O tom, kto bude novým ministrom vnútra, rozhodne koaličná rada. Ak sa dohodne, že to bude niekto z našej strany, napríklad Veronika Remišová, bola by to Veronika Remišová," skonštatoval.

Iné starosti má však Danko, ktorého strana by podľa aktuálneho prieskumu agentúry FOCUS mala len 5,1 percenta. Líder SNS už skôr nevylúčil, že by mohol odísť z politiky, keby sa jeho zoskupenie do parlamentu nakoniec nedostalo.

"Pokiaľ by sme nemali 5 percent, musel by som konať. Pán Paška (Jaroslav, prvý podpredseda SNS, pozn. red.) je dobrý človek, ale navrhoval by som generačnú zmenu - Tibora Bernaťáka," povedal.

Pozrite si záznam relácie

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Na telo