09. 02. 2020 12:43 , článok bol aktualizovaný 09. 02. 2020 15:29 | BRATISLAVA/TV Markíza

Truban o Matovičovej internetovej ankete: Keby to videl Fico, tak strieka šampanské

Ak OĽaNO uspeje vo voľbách, možnosti nominovať premiéra sa nevzdá.

V dueli v relácii Na telo sa stretli Igor Matovič a Michal Truban.
V dueli v relácii Na telo sa stretli Igor Matovič a Michal Truban. Foto: TV Markíza

Dvaja politickí rivali, ktorí sú však po voľbách pripravení spolu aj vládnuť. V relácii Na telo si líder OĽaNO Igor Matovič a predseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Truban nič nedarovali.

Obaja si už cez týžde vymieňali nelichotivé odkazy potom, čo líder OĽaNO oznámil, že nechá ľudí rozhodovať o 11-tich prioritách možnej budúcej vlády.

Truban tvrdo skritizoval Matoviča

Ak by ich potenciálni koaliční partneri neakceptovali, bol by Matovič pripravený ísť aj do predčasných parlamentných volieb. A presne to je niečo, čo sa nepáči šéfovi PS.

"Mám veľký problém s tým, ako to Igor postavil. Povedal, že keď nebudú akceptované tieto podmienky, tak vyvolá predčasné voľby. Keby to videl Fico, tak strieka šampanské. Keby bol Kočner na slobode, na svojej jachte by urobil párty," vyhlásil Truban.

Matovič napriek tomu bráni svoj postoj a tvrdí, že politici za uplynulých 30 rokov nedali bežným ľuďom možnosť výraznejšie "pričuchnúť k moci".

"Mrzí ma, že všetky ostatné strany, vrátane Miša (Trubana, pozn. red.) sa zaradili k štandardným stranám, kde Bože chráň, aby ľudia vyjadrili svoju vôľu. (…)Politici nepozerali na dobro pre ľudí," reagoval líder OĽaNO.

 

Matovič zároveň prisľúbil, že ak v tomto hlasovaní šéfovi Progresívneho Slovenska chýba otázka, či má OĽaNO vyvolať predčasné voľby v prípade, že budúca vláda nebude akceptovať rozhodnutie ľudí, tak ju tam doplní.

Truban na otázku, či má jeho strana problémy s niektorými z 11-tich otázok, priznal, že nie všetky sa u neho stretávajú s nadšením.

"Elektronické voľby nie sú priorita a je to aj veľmi nebezpečné a drahé. Dávať zľavy za to, že bol niekto voliť.. Ľudia nemajú voliť za peniaze, ale majú voliť slobodne. Pri onkologických veciach sa odborníci tiež vyjadrili, že to nie je veľmi dobré pre niektorých ľudí," okomentoval Matovičov zoznam predseda progresívcov.

Líder OĽaNO zase neskrýval, že návrh zákona trubanovcov, tzv. Lex Haščák, je pre neho nedostatočný a podľa neho somarina.

"Hovorí, že keď si nechá napríklad zdravotnú poisťovňu Dôvera, ale prepíše nemocnice na kamaráta z mafie, tak je všetko v poriadku," vyhlásil Matovič.

Matovič volá Kotlebu do ringu

Téma internetovej ankety OĽaNO pritom nie je jedinou témou, ktorá vymedzila hrancie medzi obe partaje. Nevedia sa zhodnúť ani na tom, ako majú postupovať voči extrémistickej ĽSNS a jej mítingom.

Zatiaľ čo politici z koalície PS/SPOLU a strán Za ľudí či KDH hlasno protestujú pred a počas mítingov Kotlebovcov, Matovič tvrdí, že to nie je správna cesta. Aj preto v Na telo prišiel s odkazom pre Mariána Kotlebu.

"Správne je rozprávať s ich voličmi a snažiť sa ich presvedčiť. Vyzývam ho, nech sa páči, poďme do ringu. On si donesie tisíc ľudí, ja si donesiem tisíc ľudí. A to bude diskusia slov, nie kameňov," odkázal šéfovi extrémistov.

Truban je ale presvedčený, že fašizmu sa treba postaviť všade, kde sa dá. "Treba sa mu postaviť v uliciach, osadách aj na námestiach," poznamenal predseda PS.

Matovičovi navyše vytkol, že po konfliktoch počas stretnutia prívržencov Kotlebovcov s občanmi v Trnave, líder OĽaNO nezaujal jasný postoj.

"Keď obvinili Jaroslava Naďa (kandidát OĽaNO, pozn. red.), tak sa za neho naši ľudia postavili. Keď našich ľudí na proteste zbijú neonacisti, ty si sa týchto ľudí nezastal kvôli percentám a rozprával si, že nevieš, kto bol agresor," pripomenul Truban.

Matovič premiérom?

Podľa aktuálneho prieskum AKO by pritom Igor Matovič mohol byť premiérom a mal by tak najväčšiu zodpovednosť spomedzi možných koaličných strán. Líder OĽaNO ale ani v Na telo jasne nechcel odpovedať, či by to bol práve on, koho by jeho hnutie na tento post nominovalo.

"Vyvarujem sa chýb, ktoré sme tu videli od začiatku minuloročného leta, keď najprv jedni hovorili, že budú mať premiéra a potom to hovorili druhí. Počkajme si na sviatok demokracie, počkajme si, aby sa 29. februára ukázala vôľa ľudí," zahmlieval.

Podobne sa vyhol aj otázke moderátora Michala Kovačiča, či by na poste predsedu vlády mohla pôsobiť líderka kandidátky OĽaNO Mária Šofranko.

"Vedel by som si predstaviť slušného, čestného človeka. Vždy lepšie ako to, čo sme tu mali doteraz," odpovedal Matovič.

Čo však šéf OĽaNO povedal úplne jasne, že sa jeho hnutie nevzdá tejto nominácie v prípade, že po voľbách bude najsilnejšou stranou budúcej koalície.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Na telo