15. 03. 2020 12:55 , článok bol aktualizovaný 15. 03. 2020 14:50 | BRATISLAVA/TV Markíza

Ak by sme neprijali tvrdé opatrenia, mohli by sme skončiť ako v Taliansku, upozorňuje Kalavská

Čo robiť, aby sme sa tejto nákaze vyhli alebo sme aspoň minimalizovali jej dopady?

Exministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.
Exministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. Foto: TV Markíza

"Toto je neštandardná situácia. Môžem len poďakovať, že Slovensko k tomu pristúpilo rázne." Aj týmito slovami dnes v relácii Na telo reagovala exministerka zdravotníctva Andrea Kalavská na opatrenia, ktoré vláda v snahe zastaviť šírenie koronavírusu, prijala v posledných dňoch.

Kalavská, ktorá ako lekárka má bohaté skúsenosti s podobnými nákazmi aj zo zahraničia, hovorí, že radšej byť teraz prísnejší, ako plakať v budúcnosti, že sme situáciu podcenili.

"Ak by sme neprijali tieto opatrenia, skončili by sme možno v talianskom modeli. Ak nie horšie," upozornila.

Zároveň ľudí vyzvala, aby sa nepýtali len na to, čo pre nich urobil štát. "Musím sa pýtať, čo som spravila ja, aby som sa správala zodpovedne."

Plány budúceho ministra

Jej postoj podporil aj ďalší z hostí relácie Na telo - pravdepodobne budúci minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). Ten povedal, že toto je spoločná bitka všetkých nás a bude len našej solidarity závisieť ako to zvládneme.

Zároveň skonštatoval, že by bol rád, keby sa nariadilo, aby sa do MHD mohlo vstupovať len s rúškom na tvári. Podobné opatrenia už zaviedli v Banskej Bystrici či v Trnave.

"Mali sme tiež dovoliť vyrábať dezinfekčné prostriedky priamo v lekárňach, keď je toho nedostatok," dodal.

Okrem toho si nastupujúci šéf rezortu zdravotníctva myslí, že nemocnice by mali zastaviť operácie, ktoré nie je nutné teraz realizovať či Vyčleniť v nemocniciach červené zóny, ktoré by boli striktne oddelené od zvyšku.

"V tomto urobíme maximum. Viem, že sa niektoré nemocnie už pripravujú na takýto scenár," vyhlásil Krajčí.

Profesor a odborník na tropickú medicínu Vladimír Krčméry tiež vyzval ľudí, aby nosili rúška. Považuje to za 90 percent úspechu. Aj preto všetci traja hostia mali počas celého vysielania relácia na sebe rúška.

"Keby sme boli v nemocnici, museli by sme mať úplne iné vybavenie," dodal.

Ako je to s rúškami

Exministerka zdravotníctva Andrea Kálavská skonštatovala, že ak aj nemôže niekto kúpiť rúško, je možné si ho ľahko vyrobiť z vhodnej látky. A používať ho aj opakovane.

"Keď prídem domov, môžem ju oprať a prežehliť. Základ je pokoj. Nie chodiť po všetkých lekárňach, aby som zohnal rúšku. Základ je hygiena, umývať si ruky," poradila.

Zároveň verejnosti odporúča si treba brať k srdcu odporúčania autorít a pokiaľ nepoznáte ľudí okolo seba, správať sa k k nim ako keby boli potenciálnym nosičom koronavírusu.

Krajčí ju doplnil tým, že nosením rúšok chránime nielen seba, ale predovšetkým druhých.

"Keď sa cítime zdravý, môžeme ju nosiť dva-tri dni," skonštatoval na margo používania aj tzv. jednorázových rúšok.

Kalavská tiež vysvetlila, ako je s dezinfekciou napríklad kľúčiek. Upozorňuje, že pokiaľ sa jej niekto chytí a je infikovaný, treba ju opäť dezinfikovať. "Jeden z najinfekčnejších vecí sveta je kľúčka na WC."

 

Chodiť von? Áno, ale s rozumom

Odborníci sa zhodli aj na často diskutovanej otázke, či by zdraví ľudia mali chodiť von alebo tiež radšej zostať výhradne doma. Najviac problematickou časťou môže byť preprava v MHD. Napriek tomu prechádzky jednoznačne odporúčajú.

"Je to úplne v poriadku. Ak si zájde sám do lesa, nemusím ani nosiť rúško," poznamenal budúci minister zdravotníctva.

Vladimír Krčméry zase dodal, že pobyt na slnku zvyšuje úroveň vitamínu D, čo je dôležité pre imunitný systém. "Nemusí ísť naraz veľa ľudí, ale rodina s priateľmi môže ísť do prírody," doplnil.

Ako cestovať

Čo sa týka samotného cestovania MHD, problém je, keď sú autobusy plné. To ale dnes podľa Krčméryho nevidíme.

Kalavská zase radí, že v MHD treba sedieť tak aby medzi cestujúcimi bol rozdiel aspoň meter alebo dva. Ideálne je pritom, keď sa ľudia nechytajú kovových madiel v prípade, že to nie je nutné.

Ľudia pritom často upierajú nádej aj na prichádzajúce letné dni. Kalavská ale krotí ich optimizmus. Upozorňuje, že ani samotní infektológovia sa presne nevedia dohodnúť, čin to nejako ovplyvní životnosť koronavírusu.

"Ale čím viac získame čas, tým väčšia možnosť, že sa nájde liečba," skonštatovala.

Celú reláciu si pozrite v našom videoarchíve.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Na telo