29. 03. 2020 12:55 , článok bol aktualizovaný 29. 03. 2020 16:12 | BRATISLAVA/TV Markíza

Smer kritizuje otváranie vybraných obchodov. Korona kríza ešte len príde, varuje Raši

Boris Kollár v relácii Na telo pripustil, že budú musieť siahnuť aj k niektorým nepopulárnym opatreniam, ako napríklad k posunutiu platnosti 13. dôchodkov.

3_telo_podcast.jpg
3_telo_podcast.jpg Foto: TV Markíza

Rozhodnutie vlády otvoriť niektoré menšie obchodné prevádzky napriek pretrvávajúcej koronavírusovej hrozbe, sa stalo najnovším jablkom sváru medzi koaličnými a opozičnými politikmi. Inak tomu nebolo ani v najnovšom vydaní relácie Na telo.

Bývalý podpredseda vlády, dnes poslanec Smeru-SD, Richard Raši si myslí, že tento návrh vznikol skôr z chaosu, než na základe premyslených krokov. Obáva sa, že by to mohlo priniesť nárast počtu infikovaných, keď sa ľudia budú zhlukovať pred týmito predajňami.

Celý záznam relácie nájdete v bezplatnom online archíve Markíza plus.

"Stále nemôžeme povedať, že máme vrchol nákazy za sebou. Korona kríza ešte len príde. Nedávajme signál, že by sme mali povoliť," upozornil Raši.

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) si ale za vládnymi opatreniami stojí.

"Niektoré veci je zbytočné naťahovať, ako napríklad záhradkárske služby. Keď zmeškáme vegetačné obdobie, v lete a na jeseň nebudeme nič mať," pripomína, prečo sa vláda rozhodla otvoriť napríklad menšie záhradkárske potreby.

Smeru chýbajú opatrenia pre veľké fabriky

Spoločnú reč úplne obaja diskutujúci nenašli ani v prípade čerstvých koaličných návrhov, ktoré boli predstavené v nedeľu doobeda. Rašimu medzi týmito opatreniami totiž chýbajú tie, ktoré by viac pomohli veľkým firmám či jednoosobovým s r.o.

"Tieto opatrenia mali prísť v prvom rade. Doteraz tá pomoc absentuje," tvrdí podpredseda Smeru-SD.

Aj preto sa zatiaľ nechcel vyjadriť, či jeho strana v parlamente tieto návrhy podporí.

"Či sú to dobré opatrenia, uvidíme k 1. aprílu, keď budeme vidieť, či firmy prepúšťajú. Ak sa ukáže, že sú dobré, opatrenia podporíme," skonštatoval Raši.

Podľa Kollára by pritom poslanci mohli o tomto novom balíčku rokovať už v utorok, najneskôr v stredu.

"Najprv musíme chrániť úplne najmenších. Nejde všetko urobiť všetko za 24 hodín. Na budúci týždeň máme pripravený ďalší set opatrení," odmietol kritiku šéf Sme rodina.

 

 

Vláda chce využiť eurofondy na maximum

Časť financií na tento účel chce vláda získať aj vďaka eurofondom. Kollár povedal, že mnohé sa už začali presúvať z iných rezortov na ministerstvo práce.

Pripustil ale, že budú musieť siahnuť aj k niektorým nepopulárnym opatreniam, ako napríklad k posunutiu 13. dôchodkov.

"Ak by to malo byť dlhodobé, nebudeme na to mať," poznamenal s tým, že urobí všetko preto, aby seniori na konci roka túto dávku dostali.

Richard Raši tvrdí, že jeho strana prípadný odklad vyplácania 13. dôchodkov nepodporí za žiadnych okolností. A to aj v prípade, že sa Slovensko bude musieť enormne zadĺžiť.

"Trváme na tom, aby ich dôchodcovia dostali. Ide o skupinu, ktorá je najzraniteľnejšia. Táto suma je zanedbateľná v porovnaní s miliardou a pol, ktorá má byť teraz mesačne vyplácaná," vyhlásil poslanec opozičného Smeru-SD.

Podľa Rašiho je Remišová mimo

Raši navyše opätovne kritizoval aj prijatú právnu normu z dielne ministerstva spravodlivosti, ktorá umožní sledovať nakazených cez mobilné dáta.

Tvrdí, že jeho nástupkyňa na podpredsedníckom vládnom poste zavádzala, keď tvrdila, že na tomto návrhu pracovali úradnici ešte za vlády Petra Pellegriniho.

"Pani Remišová je ešte trochu mimo. Nešlo o technické riešenie, ale o to, čo všetko z nášho súkromia, môže byť sledované. To je vec úradu verejného zdravotníctva a mobilných operátorov, nie nášho úradu," tvrdí.

Boris Kollár vidí aj túto záležitosť odlišnou optikou. Podľa neho štát nejde sledovať občanov a zaujímať ho budú len tí nakazení ľudia, ktorí by mohli ďalej šíriť nákazu.

Máte radi podcasty a ušla vám táto časť relácie Na telo na Markíze? Máme pre vás jednoduché riešenie, vypočujte si ju tu:

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Na telo