19. 04. 2020 14:44 | BRATISLAVA/TV Markíza

J. Naď: Bývalý šéf vojenského spravodajstva zarobil pri odchode 43-tisíc eur

Uviedol to v relácii Na telo. Ivan Korčok a Juraj Blanár komentovali testovanie pendlerov.

Jaroslav Naď v Na telo.
Jaroslav Naď v Na telo. Foto: TV Markíza

Vo februári "len" 12-tisíc eur v čistom, v marci 43-tisíc eur v hrubom a vrátane preplatenia nevyužitej dovolenky. To sú sumy, s ktorými sa so svojou funkciou lúčil dnes už bývalý šéf vojenského spravodajstva Ján Balciar.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) v relácii Na telo označil takéto čiastky za nemysliteľné.

"Svojou činnosťou podkopával dôveryhodnosť vojenského spravodajstva," skonštatoval Naď, ktorý už pred svojim nástupom do čela rezortu ostro kritizoval Balciara.

Minister obrany sa v Na telo vyjadril aj k viacerým sporným tendrom, ktoré zdedil po svojich predchodcoch. Isté je, že stíhačky F-16 nakúpime tak, ako bolo plánované.

Naď to zdôvodňuje aj tým, že miliardu z celkovej čiastky 1,6 miliardy eur už americkej strane zaplatila bývalá vláda. "Ak by sme zrušili nákup, miliarda by išla do nenávratna," upozornil.

Podľa neho však Spojené štáty vysielajú pozitívne signály ohľadne ďalšej dohody splátok. Na jeseň totiž musíme zaplatiť ďalších 150 miliónov eur a budúci rok ešte 500 miliónov eur. Takúto čiastku ale podľa neho kvôli koronakríze nedokážeme zaplatiť.

Zároveň Naď potvrdil že zruší tender na nákup obrnených vozidiel 4x4 a prehodnotí aj obstarávanie radarov. "Ale budeme pokračovať v obstarávaní, keďže súčasné radary sú štyri roky po svojej životnosti," vyhlásil.

Minister obrany tiež oznámil, že bude meškať dodanie slovenských húfnic Zuzana, ktoré si objednalo ešte bývalé vedenie rezortu.

 

Ako to bude s testovaním pendlerov

V druhej časti relácie Na telo sa moderátor Michal Kovačič rozprával s novým ministrom zahraničných vecí Ivanom Korčokom (nom. SaS) a predsedom zahraničného výboru národnej rady Jurajom Blanárom.

Podľa šéfa slovenskej diplomacie robia všetky štátne zložky maximum preto, aby sa im čo najlepšie podarilo vyriešiť dochádzanie do práce či domov pre tzv. pendlerov. Aj preto vláda nedávno zaviedla pre nich nové pravidlá.

"Ak občania dodržia disciplínu, vyplnia formulár, budeme vedieť tento lievik rozširovať," skonštatoval.

Zároveň šéf slovenskej diplomacie naznačil, že vláda môže ale prehodnotiť návrh, aby pendleri museli podstupovať raz za 30 dní test na COVID-19.

"Táto vláda nie je hluchá. Ak to bude neudržateľné, budem prvý, kto o tom bude na krízovom štábe hovoriť," reagoval.

Blanár povinnosť ohľadne 30 dňového testu ale kritizoval. Podľa neho sa môže stať, že sa veľa pendlerov rozhodne pre test v priebehu pár dní a kapacity na to nebudú stačiť.

"Vírus môže dostať aj po 15-tich dňoch a nemusí to žiaden test zachytiť," pripomenul šéf zahraničného výboru.

Kto nám v skutočnosti pomáha

Obaja politici sa nezhodli na pomoci, ktorá prichádza na Slovensko z Číny. Ivan Korčok upozornil, že za väčšinu tejto pomoci Slovensko Číne platí a reálne Peking umožnil len udelenie licencie na nákup tohto tovaru.

Aj preto Korčok odmietol názor predsedu Smeru-SD Roberta Fica, podľa ktorej by súčasná vláda mala byť viac povďačná čínskej vláde. Upozornil, že je oveľa ľahšie dať nálepku s vlajkou na krabicu s rúškami, než poslať stovky miliónov eur, ako to robí práve Európska únia.

"Je to encyklopedický prípad toho, ako sa náhaňajú domáce politické body. Odmietam, že by slovenská vláda zhoršovala vzťahy s Čínou," odkázal šéf slovenskej diplomacie Ficovi.

Podľa neho fakt, že si ľudia myslia, že Čína nám pomáha viac ako Európska únia, je dôsledkom aj mnohých konšpiračných platforiem, ktoré na Slovensku pôsobia.

Juraj Blanár ale svojho straníckeho šéfa obhajoval aj tým, že Čína nám dodala rýchlotesty v dobre viere.

"Keď premiér priamo osočí dodávateľa a povie, že to treba vyhodiť do Dunaja, toto je prípad, ako sa narušuje vzťah. Dnes je potrebné, aby všetky krajiny k sebe hľadali cestu," poznamenal podpredseda Smeru-SD.

Celú reláciu si môžete pozrieť v našom bezplatnom archíve.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Na telo