26. 04. 2020 12:55 , článok bol aktualizovaný 26. 04. 2020 13:50 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Igor Matovič: Druhá fáza otvárania obchodov môže byť podľa plánu. Skôr určite nie

"Treba radšej vyčkať, než urobiť niečo zbrklé," skonštatoval šéf vládneho kabinetu.

Premiér Igor Matovič bol hosťom relácie Na telo.
Premiér Igor Matovič bol hosťom relácie Na telo. Foto: TV Markíza

Hoci sa darí testovať čoraz viac ľudí a doterajšie výsledky sú pomerne pozitívne, premiér Igor Matovič (OĽaNO) nepočíta s rýchlejším otváraním obchodov a služieb.

V relácii Na telo potvrdil, že zatiaľ to vyzerá tak, že druhá fáza by mala odštartovať v stredu 6. mája. Upozorňuje totiž, že prípadné dopady po spustení prvej fázy bude vidieť až s istým časovým odstupom.

"Treba radšej vyčkať, než urobiť niečo zbrklé," skonštatoval šéf vládneho kabinetu.

Predbežne zároveň odmietol možnosť otvárania prevádzok po jednotlivých regiónoch, resp. okresoch.

"Je bezpečnejšie sa pozerať na celé Slovensko. Pri tak nízkych číslach sa to nedá prepočítať tak, aby to bolo spravodlivé pre celé Slovensko," vysvetlil svoj postoj premiér.

Pozrite si tiež výsledky prieskumu, v ktorom sme sa pýtali, či lepšie zvláda/zvládal krízu Igor Matovič alebo Peter Pellegrini. TU ho nájdete .

Druhú fázu testovania Matovič plánuje spustiť v rómskych osadách. "V spolupráci s Ozbrojenými silami Slovenskej republiky sme identifikovali tri kategórií obcí, ktoré sú najkritickejšie, ak by sa tam vírus dostal. Ideme testovať 54 osád, potom ďalších 50 a v tretej ešte 50. V priebehu 10 dní by sme mohli mať pretestované tie najrizikovejšie," poznamenal.

Seniorom v DSS môžu obmedziť pohyb

Pri téme šírenia koronavírusu v domovoch sociálnych služieb už taký jednoznačný ale nebol. Pripomenul, že tieto zariadenia väčšinou patria pod samosprávu, ktoré by najlepšie vedeli odpovedať, kde sa stala chyba.

"V pondelok mám špeciálne stretnutie, aby som tieto informácie získal. Kde zlyháva systém, kde je ešte nejaká diera," povedal Matovič.

Zároveň naznačil, že by sa mohol obmedziť pohyb seniorov v týchto zariadeniach.

"Niekedy je šéf tohto zariadenia príliš mäkký na deduškov a babičky. Treba im vysvetliť, že je to v záujme ochrany ich zdravia," dodal.

Rýchlotesty, ktoré chcel zahodiť do Dunaja

Premiér tiež odmietol kritiku za to, že štát nakúpil pol milióna rýchlotestov, ktoré ešte nedávno chcel Matovič hádzať do Dunaja. Tvrdí, že hoci teraz vláda kúpila každý takýto test o euro drahšie, ušetrili milióny, keďže štát kúpi iba polovičné množstvo. Vyššiu cenu zdôvodňuje práve nižšou objednávkou.

Bližší Kollár než Sulík

Líder vlády a OĽaNO tiež reagoval na napätie medzi ním a lídrom SaS a zároveň ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom.

"Neočakával som, že mi budú posielať odkazy. To sa týka nielen Riša Sulíka, ale aj strany Za ľudí. To sa nerobí v rodine, nemalo by sa to robiť ani v koalícii," odkázal vládnym partnerom.

Zároveň priznal, že bližšie než SaS je mu v súčasnosti šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár.

"Sme rodina je schopná znášať aj negatívne informácie, držať basu," poznamenal.

Ste fanúšikmi podcastov? Vypočujte si najnovšiu časť relácie Na telo:

Politické (ne)nominácie

Ohľadne politických nominácií, ktoré by mali podľa programového vyhlásenia vlády v štátnych podnikoch a v štátnej správe skončiť, predseda vlády neskrýva, že niektoré kroky Sme rodina či SaS, neschvaľuje.

"V koalícii môžete plniť svoje sľuby v tých rezortoch, kde máte dosah. Moja predstava je urobiť rázny rez, oddeliť od politiky a urobiť to výberovým konaním," vyhlásil.

Matovič zároveň ale povedal, že pri štátnych podnikoch má koalícia dohodu, že politická strana si môže nominovať svojho človeka do konca roka. "Musí ho ale priznať," doplnil.

 

Celý záznam relácie nájdete čoskoro v našom bezplatnom archíve na Markíza Plus.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Na telo