03. 05. 2020 14:33 | BRATISLAVA/TV Markíza

Peter Pellegrini v relácii Na telo potvrdil, že vyzve Fica na súboj o predsednícke kreslo

Ak by neuspel, zrejme opustí stranu Smer-SD.

Hosťami relácie Na telo boli Richard Sulík a Peter Pellegrini.
Hosťami relácie Na telo boli Richard Sulík a Peter Pellegrini. Foto: TV Markíza

Podpredseda parlamentu a Smeru-SD Peter Pellegrini v relácii Na telo jasne pomenoval, aké sú jeho predstavy o svojej straníckej budúcnosti. Na najbližšom sneme chce vyzvať v súboji o predsednícke kreslo súčasného lídra Roberta Fica.

"Ak by som necítil šancu, nešiel by som do toho súboja. (…) Ja by som si želal, aby Smer-SD ukázal, že vie prežiť výmenu predsedu a môže byť na politickej scéne aj ďalších 20 rokov. Nechcel by som, aby Smer-SD skončil ako HZDS či SDKÚ," skonštatoval.

Pellegrini síce nepovedal jasne, v čom sa odlišuje od Fica, ale mnohé naznačil medzi riadkami.

"Nehovorím o obsahu, ale možno aj o forme, ako s nimi komunikujete, ako reagujete na svojich súperov. (…) Ja som sociálny demokrat a žiadny človek, ktorý chce vnášať do politiky pseudotémy," vyhlásil.

Zároveň ale dodal, že je pripravený aj na odchod zo Smeru-SD: "Bolo by divné zostať niekde, chce vás nechcú," reagoval na otázku moderátora Michala Kovačiča.

Pellegrini o ambícii stať sa novým predsedom Smeru

 

Sulík Matoviča nekomentuje

Politické napätie však cítiť nielen v Smere-SD, ale aj medzi vládnymi zoskupeniami OĽaNO a SaS. Predseda liberálov Richard Sulík sa však na túto tému rozprávať príliš nechcel.

"Považujem za veľmi správnu výzvu Igora Matoviča, aby sme si neodkazovali cez média a ja sa toho budem držať," vyhlásil.

Zároveň priznal, že mali v pláne spoločné stretnutie, aby si tieto nedorozumenia vysvetlili, ale zatiaľ k tomu nedošlo. "Neberiem to osobne," dodal Sulík.

Peter Pellegrini pritom poznamenal, že tieto škriepky vyrušujú celú slovenskú spoločnosť. Podľa neho rozpory medzi premiérom a vicepremiérom neveštia nič dobrého.

"Nie je možné, aby nám v čase, keď potrebujeme rozbehnúť ekonomiku, ponúkali takýto konflikt," tvrdí podpredseda Smeru-SD.

Pellegrini vládnemu programu neverí

Obaja politici sa podľa očakávania nezhodli ani pri vládnych opatreniach, ktoré mjaú pomôcť slovenskej ekonomike.

"Pripravujeme veľký balík, ktorý nebude stáť nič z rozpočtu. Chceme ho predstaviť čoskoro, možno už budúci týždeň," prisľúbil minister hospodárstva.

Pellegrini však neverí plánom z programového vyhlásenia vlády. "Je tam veľa ambicióznych plánov a ľúbivých slov. Za štyri roky to nie ste schopní zvládnuť."

Zhoda pri otváraní obchodov

Jasná zhoda naopak nastala pri téme rýchlejšieho otvárania obchodov.

"Keby tie predajne boli rizikom, bol by tam nejaký nakazený. Mali by sme ísť aj ďalej a otvoriť aj reštaurácie a letné terasy. Rozhodnutie, ktoré neurobíme dnes, sa nám pomstí o niekoľko týždňov," povedal Sulík.

Pellegrini na Sulíkovú adresu zložil kompliment, keď vyhlásil, že šéf rezortu hospodárstva veľmi dobre rozumie, že naša ekonomika dlhodobo nevydrží súčasné zatvorenie prevádzok.

"To je 200- aaž 300-tisíc ľudí, ktorí živia rodiny. Musí sa to urobiť. Vidím ale, že pán minister to má veľmi ťažké," poznamenal bývalý premiér na margo nezhôd Sulíka s Matovičom.

Lipšic generálnym prokurátorom?

Verejnosť by sa však čoskoro mohla dočkať nielen uvoľňovania opatrení prijatých v súvislosti s koronakrízou, ale aj meno kandidátov na špeciálneho prokurátora či generálneho prokurátora.

Pri tom druhom dokonca predseda SaS potvrdil, že jedným z mien, ktoré sa v koaličnej štvorke skloňuje je Daniel Lipšic. "Je to jedno z tých kvalitných mien."

Viac však zatiaľ Sulík prezradiť nechcel.

"Sú to mená, ktoré rezonujú v spoločnosti. Poviem ich, keď bude dohoda. V prípade generálneho a špeciálneho prokurátora sme tesne pred dohodou," dodal.

Celý záznam relácie nájdete čoskoro v našom bezplatnom archíve na Markíza Plus.


VIAC Z Na telo