14. 06. 2020 15:05 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Matovič: O politických nomináciách na prednostov ma presvedčili poslanci OĽaNO

Zároveň dodal, že ide o posledné politické nominácie.

Jedným z hostí bol aj prfemiér Igor Matovič.
Jedným z hostí bol aj prfemiér Igor Matovič. Foto: TV Markíza

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) v relácii Na telo objasňoval nielen to, prečo koalícia cúva v niektorých sľuboch svojho programu, ale aj to, či sa návrh na voľbu generálneho prokurátora nakoniec dočká zmien.

Šéf vládneho kabinetu prekvapil, keď vyhlásil, že osobne nechcel, aby 72 nových prednostov obsadila vláda tak, že o ich výbere bude rozhodovať komisia zložená z poslancov a sympatizantov OĽaNO.

"Ja som išiel na náš poslanecký klub s touto predstavou, že to úplne odpolitizujeme. Že nevymeníme nikoho bez transparentného výberového konania," poznamenal.

Tvrdí ale, že aj tento kompromis medzi ním a jeho poslancami znamená dramatické odpolitizovanie verejnej správy.

"Po prednostovi to končí. Nedovolím, aby ostatné nominácie siahali ďalej," vyhlásil Matovič.

Bude sa koaličný zákon o generálnej prokuratúre meniť?

Zároveň naznačil, že sa mu nepáči ustanovenie zákona o novom spôsobe voľby generálneho prokurátora.

Podľa návrhu koaličných poslancov by bolo možné odvolať šéfa generálnej prokuratúry aj v prípade, že by "svoju funkciu prestal vykonávať čestne, nezávisle a nestranne."

Premiér priznal, že toto nie je zákon do zlého počasia. Pripustil, že "ak nám tu bude vládnuť banda, ktorá nám tu vláda posledných 12 rokov", mohlo by dôjsť k zneužitiu takto formulovaného zákona.

Ako predísť ďalším Vrútkam

V druhej časti relácie Na telo sa diskutovalo predovšetkým o štvrtkovej tragickej udalosti na škole vo Vrútkach, kde páchateľ zabil zástupcu riaditeľa a zranil päť osôb.

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) upozornil, že hoci táto škola bola vybavená kamerovým systémom, ako aj inými ochrannými prvkami, nestačilo to. Aj preto zvažuje ďalšie kroky, ktoré by mali predchádzať takýmto prípadom.

"Prvé kroky by možno mohli byť veľmi jednoduché - napríklad gule miesto kľúčiek z vonkajších dverí," poznamenal.

Aj podľa exministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD) sa dajú urobiť viaceré opatrenia v tejto záležitosti.

"Mali by sme sa pozrieť vzdelávaco-výchovný proces, kde sa objavujú známky šikany. (…) Tiež treba dávať dôraz na prevenciu a upozorňovať žiakov na všetko, čo sa môže stať," myslí si.

Systém podľa Mikulca nezlyhal

Páchateľ sa pritom v minulosti s nožmi v rukách vyhrážal zabitím aj na vlakovej stanici. Dostal podmienku. Podľa šéfa rezortu vnútra Romana Mikulca (OĽaNO), systém tohto človeka riešil v súlade s právnymi predpismi.

"Urobili všetko tak, ako urobiť mali. Nedalo sa predpokladať, že urobí to, čo urobil vo Vrútkach," pripomenul.

Minister školstva chce na túto tému rokovať aj s profesnými organizáciami, aby od nich počul, čo by bolo možné podniknúť pre zlepšenie bezpečnostnej situácie na školách.

"Je to veľká výzva a musíme to riešiť aj z hľadiska štátneho rozpočtu," dodal.

Bezplatný archív relácie Na telo nájdete na Markíza Plus tu!

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Na telo