28. 06. 2020 13:20 | BRATISLAVA/mm

S Pellegrinim aj bez neho. Exkluzívny prieskum ukazuje, ako by nová strana zamiešala preferenciami

Prieskum urobila agentúra Focus pre TV Markíza.

Peter Pellegrini.
Peter Pellegrini. Foto: TASR

Strana Petra Pellegriniho, ktorá ešte nemá ani len názov, začína vzbudzovať rešpekt. Druhý prieskum po sebe jej totiž nameral voličskú silu na úrovni takmer 20 percent. Vyplýva to z dát agentúry Focus pre TV Markíza.

Agentúra urobila dva prieskumy verejnej mienky. Do prvého Pellegriniho a spol. nezaradila. Podľa neho by voľby vyhralo vládne hnutie OĽaNO (21,2%), pred Smerom (19%) a Sme rodina (12,8%). Do parlamentu by sa ešte dostali kotlebovci, (9,6%), SaS (9,2%) a Progresívne Slovensko 6,2%).

Cez parlamentné brány by sa nedostala vládna strana Za ľudí (3,6%), ktorú predbehlo aj mimoparlamentné KDH (4,6%) a taktiež SMK (3,7%).

thumbnail_prieskum 1.jpg
 

Pellegrini poriadne premiešal kartami

So zaradením „Pelleho jedenástky" sa však výsledky poriadne premiešali a viaceré strany by prišli o nezanedbateľnú časť voličov. Najviac utrpel Smer, ktorý by spadol pod desať percent.

„Mnohí voliči sa v tohtoročných voľbách rozhodli pre Smer len s veľkým sebazaprením, pričom dôležitým motívom ich rozhodovania bola práve dôvera v osobu Petra Pellegriniho. Fico už nie je hlavným ťahúňom voličských preferencií, skôr naopak, jeho prítomnosť v politike strane výrazne škodí," vysvetlil politológ Radoslav Štefančík.

O tri percentá by klesla aj Sme rodina a škody by rátala aj ĽSNS.

„Pellegrini dokáže okrem voličov Smeru presvedčiť aj voličov Sme rodiny a nemožno vylúčiť, že aj časť voličov pravicových extrémistov. Sympatický im je zrejme sociálny populizmus, ktorým sa Boris Kollár pred tohtoročnými voľbami výrazne prezentoval," uviedol Štefančík.

Otázkou je, či teraz dokáže Peter Pellegrini týchto sympatizantov pretaviť do reality aj po vzniku strany, prípadne ich počet navýšiť.

„Pellegrini má šancu rásť úmerne s počtom škandálov tejto vlády. Plagiátorská aféra Borisa Kollára mu v tomto môže výrazne pomôcť, pretože časť voličov práve tejto strany dokáže osloviť aj bývalý premiér," ozrejmil Štefančík.

Mimochodom, tento prieskum nestihol zachytiť kauzu predsedu Sme rodina ohľadom diplomovej práce.

Zastabilizované PS, potvrdený prepad Za ľudí

Prieskum taktiež potvrdil formu Progresívneho Slovenska, ktoré si aj po zmene lídra drží parlamentnú účasť. Na druhej strane, strana Spolu sa pohybuje v suteréne voličských preferencií.

„Ak sa pozrieme na preferenčné hlasovanie, kandidáti jednej a druhej strany mali v celkovom súčte podobné výsledky. Je však evidentné, že napriek tomu mnoho voličov mohlo vnímať túto koalíciu ako jeden subjekt. Po odchode Miroslava Beblavého Spolu automaticky utrpelo, pretože bol najviditeľnejšou tvárou tejto strany," myslí si Štefančík.

TIP: Sto dní vlády Igora Matoviča. Takúto známku by dostala na vysvedčení

Navyše, strana Spolu aj napriek katastrofálnej situácii čelí štiepeniu.

„Je groteskné pozerať sa, ako sa strana s 0,2 percentnou podporou po zvolení nového predsedu aj naďalej štiepi. Je teda evidentné, že Beblavý nebol len tvárou strany, ale jej dôležitým jednotiacim faktorom," doplnil Štefančík.

Posledný zaujímavý fakt, ktorý prieskum ukázal, je dlhodobý prepad vládnej strany Za ľudí.

„Predpokladám, že táto strana je na zostupnej trajektórii a výmena lídra strane vôbec nepomôže. Mnohí voliči Za ľudí boli totiž príliš personalizovaní, t. j. rozhodli sa pre stranu kvôli lídrovi nie kvôli obsahu. Prakticky je dnes jedno, či sa strana až do konca volebného obdobia bude trápiť pod vedením Veroniky Remišovej alebo Juraja Šeligu," uzavrel Štefančík.

Podrobné výsledky prieskumu si môžete pozrieť aj v prehľadom videu

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Na telo