06. 09. 2020 12:57 , článok bol aktualizovaný 06. 09. 2020 15:57 | BRATISLAVA/TV Markíza

Premiér Matovič povedal, kedy by sa mohli zaviesť celoplošné opatrenia proti koronavírusu

Témami dnešnej diskusnej relácie Na telo boli okrem koronavírusa aj vražda Jána Kuciaka či voľba generálneho prokurátora.

Igor Matovič v relácii Na telo.
Igor Matovič v relácii Na telo. Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) prvýkrát v relácii Na telo povedal, kedy ba vláda pristúpila na opätovné zavedenie celoplošných opatrení v súvislosti so šírením nového koronavírusu.

"Keď sa nám to začne vymykať spod kontroly, budú musieť, bohužiaľ, nastúpiť aj celoplošné opatrenia. Približne, keď bude polovica nakazených nedohľadateľných, bude tu komunitné šírenie," skonštatoval.

Zatiaľ ale v takej situácii nie sme. Vďačíme za to odborníkom v teréne, ktorí sú stále schopní vyhľadávať kontakty už potvrdených nakazených ľudí. Napriek tomu sa ale premiér obáva, že už nasledujúci týždeň by sa situácia mohla zmeniť. A aby nič neostalo na náhodu, o možných sprísnených opatreniach bude začiatkom týždňa opäť rokovať aj pandemická komisia za účasti šéfa vládneho kabinetu. 

Pozrite si záznam relácie Na telo s hosťom Igorom Matovičom

Tím Kuciak sa zrejme neobnoví

Predseda vlády sa v Na telo dotkol aj vynesenia rozsudku vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Napriek tomu, že ho rozsudok, podľa ktorého sa nepodarilo preukázať vinu obvinených Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej, určite nepotešil, neplánuje ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi (OĽaNO) navrhnúť, aby obnovil vyšetrovací tím v tejto kauze. Za takýto krok sa pritom prihovárali viacerí odborníci, vrátane bývalého šéfa tohto tímu Petra Juhása.

Relácia priniesla aj exkluzívny prieskum preferencií agentúry FOCUS. Na prvom mieste zostáva OĽaNO s tesným náskokom nad Hlasom. Detailné výsledky prieskumu nájdete tu.

"Nechcem tlačiť na nič. Verím, že pri odvolaní spravodlivosť zvíťazí," skonštatoval.

Naznačil ale, že ak by aj Najvyšší súd rozhodol v prospech obvinených, zasiahnuť by mohla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). Tá má možnosť tzv. mimoriadneho dovolania.

Lipšica nasilu pretláčať nechce

Bokom diskusie s moderátorom Michalom Kovačičom nezostala ani blížiaca sa voľba nového generálneho prokurátora. Premiér poznamenal, že by bolo dobré, keby k novému šéfovi mali dôveru voliči všetkých politických strán, ale aj tí, ktorí nechodia voliť.

Zároveň ale dodal, že nebude hrať pri tejto téme opozičnú hru. Práve opozícia totiž tvrdí, že nové pravidlá koalícia schválila len preto, aby na uvoľnenú stoličku generálneho prokurátora mohol zasadnúť Daniel Lipšic.

"V civilizovaných krajinách je úplne bežné, keď bývalý politik kandiduje na generálneho prokurátora. Našim cieľom nie je dostať Daniela Lipšica do nejakej funkcie. Našim cieľom je vybrať toho najlepšieho," vyhlásil Matovič.

Reláciu Na telo si môžete vypočuť aj formou podcastu tu:

Opatrný bol predseda vlády ale pri téme dočasného policajného prezident Petra Kovaříka. Ten pritom ešte donedávna viedol protikorupčný úrad práve na úrade vlády. Premiér tvrdí, že od neho očakával v tejto funkcii väčšiu iniciatívu.

"Očakával som, že príde a povie, že takto makáme. Ale neprišiel. Zdá sa mi teda neaktívny. Trikrát som sa pýtal pána ministra, či je spokojný s tou voľbou. Ja rešpektujem jeho názor," poznamenal.

Líder OĽaNO kritizuje svojho poslanca

Koho však líder vlády a OĽaNO skritizoval úplne priamo, to je poslanec jeho hnutia Martin Čepček. Ten totiž do parlamentu predložil návrh prakticky zakazujúci interrupcie. Urobil tak bez diskusie v rámci OĽaNO, ale aj koalície.

"Ak bude každý mesiac predkladať návrh k interupciám, tak tejto téme len ublíži," odkázal mu Matovič.

Podľa neho takto Čepček navyše ubližuje aj liberálnej časti hnutia, ktorá nevie, ako na takéto pokusy má reagovať. Aj preto si premiér myslí, že ak by hľadali kompromis medzi liberálmi a konzervatívcami, dosiahli by viac.

Poslanci pritom už na septembrovej schôdzi budú hlasovať o návrhu skupiny poslancov OĽaNO okolo Anny Záborskej.

Jej iniciatíva sa však skôr sústredí na pomoc tehotným ženám a zároveň sa snaží presadiť aj zavedenie druhého lekárskeho názoru či predĺženie času, ktorý má budúca matka dostať na to, aby sa rozhodla, či chce interrupciu naozaj podstúpiť.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Na telo