13. 09. 2020 12:51 , článok bol aktualizovaný 13. 09. 2020 14:41 | BRATISLAVA/TV MARKÍZA

Raši o boji vlády s koronavírusom: Je to veľké zlyhanie. Bol to amatérsky prístup

Celú diskusiu môžete sledovať v našom bezplatnom archíve.

Richard Raši a Veronika Remišová v Na telo.
Richard Raši a Veronika Remišová v Na telo. Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) a jej predchodca v tejto funkcie Richard Raši (Hlas-SD) sa zásadne rozchádzajú nielen v oblastiach tohto rezortu, ale aj pri hodnotení vládnych opatrení pri boji s pandémiou nového koronavírusu.

Raši v relácii Na telo upozornil, že nielen opozícia, ale aj viacerí odborníci kritizujú vládu, ktorá podľa nich nevyužila letné mesiace, aby sa lepšie pripravila na druhú vlnu nákazy.

"Premárnili sme leto, aby sme vzdelávali ľudí. Je málo ľudí, ktorí dokážu vyhľadávať kontakty. Keby boli kapacity posilnené, nemuseli sme teraz prijímať celoplošné reštriktívne opatrenia," tvrdí.


Takýto názor ale Remišová strikne odmieta. Pripomína, že celoplošné opatrenia sa zavádzajú opätovne nielen na Slovensku, ale aj v ďalších krajínách. Tiež upozorňuje, že v porovnaní s inými štátmi, máme stále pomerne nízky počet nielen čo sa týka strát na životoch, ale aj nakazených.

"Na druhú vlnu sme oveľa lepšie pripravení, ako sme boli na prvú. Všetko sa dá ale robiť lepšie," poznamenala s tým, že o tejto téme sa budú rozprávať aj na koaličnej rade.

Práve na tejto pôde chce strana Za ľudí navrhnúť aj nový systém pomoci pre kultúru a šport. Na ňom Remišová spolupracuje aj so svojim bývalým protikandidátom na post šéfa Za ľudí Miroslavom Kollárom. A hoci s ním mala napäté vzťahy, teraz tvrdí, že si všetci v strane vyhrnuli rukávy a každý z nich robí na 100 percent.

Raši v prepojení Bonulu a Smeru problém nevidí

Obaja politici neobišli ani aktuálnu tému známej SBS-ky Bonul, ktorej Národný bezpečnostný úrad odobral nedávno bezpečnostnú previerku. Firma je pritom známa dobrými kontaktmi na politikov Smeru-SD. Samotný predseda strany Robert Fico sa zúčastnil dokonca na večierku Bonulu.

Vicepremiérka pritom tento týždeň navrhla analýzu, na základe ktorej by mal štát prehodnotiť uzatvorené zmluvy s touto spoločnosťou.

"Sú to desiatky miliónov eur. (…) Celý čas ste o kauzách Bonulu mlčali. Firma Bonul bola chránené zviera," odkázala svojmu predchodcovi.

Raši síce skonštatoval, že Bonul obhajovať nebude, no napriek tomu vidí za návrhom Remišovej politiku. Fakt, že vedenie SBS-ky malo kontakty na jeho bývalu stranu, za problém však nepovažuje.

"Za problém by som to považoval, keby sa zistilo, že firma mala neštandardné výhody."

Celú reláciu Na telo môžete sledovať tu:


Vážneho nástupca dosadený bez súťaže

Minulý týždeň rezonovali na verejnosti aj dve personálne rozhodnutia vlády. Kabinet Igora Matoviča (OĽaNO) sa rozhodol odvolať generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne Ľubomíra Vážneho.

Jeho nástupcu Juraja Káčera pritom dosadil kabinet bez výberového konania. Remišová skutočnosť, že súťaž medzi potenciálne najlepšími kandidátmi nebola, hodnotiť nechce.

"Máme vo vláde dva hlasy. Ak nám ľudia dajú v budúcich voľbách viac hlasov, budú sa výberové konania robiť tak, ako to robíme my," vyhlásila.

Raši, ktorý tiež v Na telo naznačil, že má záujem o post podpredsedu v strane Hlas-SD, k otázke odvolania nominanta Smeru-SD Vážneho povedal, že dôvody pre takýto krok sú dané zo zákona.

Ak teda súd, na ktorý sa chce dnes už bývalý šéf Sociálnej poisťovne obrátiť, rozhodne o pochybení vlády, mali by sa podľa neho na prípadnú pokutu poskladať premiér Matovič a šéf rezortu práce Milan Krajniak (Sme rodina).

"Môže to byť taká istá chyba ako v minulosti," poznamenal na margo odvolania Vážneho predchodcu Dušana Muňka vtedajšou vládou Ivety Radičovej.

Koalícia, a predovšetkým OĽaNO, musia naďalej čeliť aj kritike za využívanie služieb advokáta Michala Miškoviča. Ten totiž získal viaceré zákazky u nominantov tohto hnutia a zároveň je poradcom ministra financií Eduarda Hegera (OĽaNO). Šéfka Za ľudí má v tomto jasno.

"Pán Miškovič sa musí rozhodnuť, či chce byť poradcom v nejakom rezorte alebo chce mať s ním zmluvy," reagovala.

Interrupcie a politický marketing

Neutícha pritom ani diskusia o novom generálnom či špeciálnom prokurátorovi. Remišová tvrdí, že ich poslanci sa rozhodnú na základe toho, ako sa kandidáti predvedú na verejnom vypočúvaní. Týka sa to aj prípadnej kandidatúry Daniela Lipšica.

"Daniel Lipšic je slobodný človek. Môže sa rozhodnúť, či bude alebo nebude kandidovať."

Raši je však už dnes presvedčený, že výsledkom toho výberového konania bude, že Lipšic bude zrejme špeciálnym prokurátorom.

A v rubrike ÁNO/NIE zaujala vicepremiérka aj jasný postoj ohľadne návrhov sprísňujúcich interrupcie. Tvrdí, že ak návrh skupiny poslancov OĽaNO okolo Anny Záborskej nakoniec prejde, parlament by už túto tému nemal do konca volebného obdobia otvárať. Pripomína totiž, že Slovensko má oveľa väčšie problémy.

"Táto téma by sa nemala zneužívať na politický marketing," dodala.

Či návrh Anny Záborskej uspeje, rozhodne národná rada už na septembrovej schôdzi, ktorá sa začína v stredu. 

Bezplatný archív relácie Na telo nájdete na Markíza Plus tu!

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Na telo