20. 09. 2020 12:57 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Beňová: Fico sa so mnou už rozpráva. V Smere zostávam

Podľa Lucie Ďuriš Nicholsonovej SaS trčí vo vláde ako diamant.

Monika Beňová a Lucia Ď. Nicholsonová.
Monika Beňová a Lucia Ď. Nicholsonová.

Hoci vláda návrh národného plánu obnovy, ktorý má za pomoci európskych miliárd reštartovať slovenskú ekonomiku, stále neukázala, europoslankyňa SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová prvýkrát v relácii Na telo prezradila viacero podrobností.

Tvrdí, že kabinet Igora Matoviča (OĽaNO) chce žiadať peniaze na moderné technológie, ktoré majú pomôcť pracovnému trhu, investovať chce do vedy, výskumu, ale aj tzv. inkluzívneho vzdelávania. Rovnako by bokom nemala zostať reforma súdnictva či dôchodkov.

"To sú veci, kde Slovensko môže skončiť rádovo úplne inde, než sme dnes," skonštatovala Ďuriš Nicholsonová.

Monika Beňová, europoslankyňa za Smer-SD hovorí, že koalícia by mala ale tieto plány konzultovať aj so súčasnou opozíciou.

"Opozícia môže byť o štyri roky koalíciou a mali by preto do toho hovoriť všetky politické zoskupenia. A k tomu nedošlo. Ako máme potom o tom vecne informovať?," reagovala.

Zatiaľ čo na využití európskych miliárd majú koaličné strany predbežnú dohodu, inak to vyzerá pri téme interrupcií. Tú pritom bude parlament riešiť už budúci týždeň, keď sa bude hlasovať o návrhu skupiny poslancov OĽaNO združených okolo Anny Záborskej.


Záborskej kompromis SaS nestačí

Tá chce okrem iného presadiť, aby tehotná žena musela mať dva lekárske posudky pri genetickom poškodení plodu. Je ale ochotná hovoriť o tom, či by to nakoniec malo byť povinné alebo nie.

Beňová ale hovorí, že základ nie je koľko posudkov, ale aby to preplácal štát. To by bolo podľa nej reálne riešenie pre tieto ženy.

"Potom nebude treba druhý ani tretí konzultant. Celá táto legislatíva je zbytočná a kontraproduktívna voči ženám," vyhlásila.

V tom sa zhoduje aj s Ďuriš Nicholsonovou, ktorá tvrdí, že by zákon nemal riešiť počet týchto posudkov. "Žena si prirodzeným spôsobom hľadá druhý názor," skonštatovala.

SaS pri tejto téme prišla pritom s vlastným návrhom. Podľa neho by mal štát zaviesť interrupcie pomocou tzv. potratovej tabletky. To ale zrejme odmietne aj väčšina poslancov OĽaNO.

"Všetky návrhy, ktoré by pomáhali potratom sú zrejme nereálne, aby prešli týmto parlamentom. Návrh pani Záborskej je, aby sa pomohlo ženám a pomohlo deťom, ktorí sa nemôžu narodiť," poznamenal predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš.

Na druhej strane, ale nevidí problém v tom, aby koalícia splnila svoj záväzok, podľa ktorého sa majú zlepšiť práva osôb žijúcich v jednej domácnosti. To by sa pritom dotklo aj párov rovnakého pohlavia.

"Nevidím v tom problém, keď si to riadne prejdeme na koaličnej rade," reagoval.

Podporu takémuto návrhu zatiaľ neodmieta ani europoslankyňa Smeru-SD.

"Nemyslím si, že ak to bude formulované tak, že to bude riešiť parciálne časti, že by sme za to nezahlasovali," poznamenala.

Napätie kvôli odluke

Napätie medzi koaličnou štvorkou však vzbudil spôsob, akým SaS otvorila možnú finančnú odluku cirkví od štátu. Sulíkovci tak totiž urobili na facebooku.

"Je potrebné otvoriť túto debatu najprv na koaličnej rade. Viem si predstaviť diskusiu k tomuto, ale určite nie touto formou," odkázal šéf poslaneckého klubu OĽaNO.

Napriek tomu si europoslankyňa SaS myslí, že aj teraz je ten správny čas. Hoci nevie dnes povedať, koľko miliónov či miliárd by musel na túto otázku štát vynaložiť, je presvedčená, že sa to dá vyriešiť.

"Úlohou liberálnej strany je, aby sa zastávala svojich voličov vo vláde," tvrdí.

Monika Beňová dodáva, že pre Smer-SD to ale nie je žiadna téma. Podľa nej treba počkať, kým bude atmosféra v spoločnosti pokojnejšia. "Potom sa o tom môžeme rozprávať."

Nicholsonová chce nahradiť Sulíka

V Na telo bola ale aj živá diskusia o aktuálnych politických témách. Ďuriš Nicholsonová takto komentovala, čo vidí za nárastom preferencií SaS: "Pomáha nám to, ako sa reprezentujeme vo vláde. SaS tam trčí ako diamant."

Zároveň v rubrike ÁNO/NIE narovinu povedala, že si vie seba predstaviť na čele SaS. Práve túto europoslankyňu a ministra školstva Branislava Gröhlinga nedávno súčasný líder SaS Richard Sulík označil za možných svojich nástupcov.

Ďuriš Nicholsonová sa tiež zastala premiéra Igora Matoviča v črtajúcej sa kauze Arca. Týždenník Plus 7 dní, vlastnený Pentou, napísal, že manželka predsedu vlády mala investovať 10 miliónov eur do krachujúcej spoločnosti Arca a mala ich získať skôr, než ostatní investori.

To ale Matovič v sobotu rázne odmietol. Tvrdí, že išlo o dve zmenky v celkovej hodnote 600-tisíc eur a išlo o inú spoločnosť v rámci finančnej skupiny Arca. Šéf vládneho kabinetu si za to vyslúžil aj kritiku lídra Smeru-SD Roberta Fica.

"Žiadne fakty, len domnienky. Igor Matovič dal na stôl fakty. Ak sú pochybnosti, nech to preveria orgány činné v trestnom konaní. Zatiaľ mi to stačí," reagoval europoslankyňa SaS.

Beňová sa zase vyjadrila k stíhaniu Ľudovíta Makóa, bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy. Ide pritom o ďalšieho nominanta Smeru-SD, ktorého odviedla NAKA.

"Bola to osoba, ktorá zlyhala. A je úplne v poriadku, že ho riešia. Nevidím dôvod, prečo by to malo byť kolektívne zlyhanie," vyhlásila.

Zároveň reagovala aj na otázku, či sa jej už podarilo rozprávať s predsedom Smeru-SD Robertom Ficom. Pred niekoľkými týždňami sa totiž sťažovala, že si na ňu nenašiel čas niekoľko mesiacov. "Áno," reagovala na otázku, či sa už s ňou rozprával.

Aj preto hovorí, že v Smere-SD zostáva a nepoberie sa do Hlasu-SD. Ten podľa nej zatiaľ nepriniesol nič nové na politickú scénu a tvária sa len urazene.

Odpovede oboch europoslankýň na divácke otázky nájdete TU.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Na telo