20. 09. 2020 13:14 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

PRIESKUM: Sú ľudia ochotní prispievať cirkvi z vlastných peňazí? Jednoznačná odpoveď

Prieskum urobil agentúra Focus pre TV Markíza.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Vládna strana Sloboda a Solidarita pred pár týždňami otvorila na sociálnej sieti diskusiu o odluke cirkvi od štátu. Téma, ktorá sa cyklicky vracia už pomaly tridsať rokov, vyvolala zväčša negatívne reakcie, a to aj od koaličných partnerov.

„Riešením odluky cirkvi od štátu by bolo financovanie cirkví prostredníctvom dobrovoľných príspevkov občanov. Za najvhodnejší model financovania cirkví považujeme asignačný model v prospech registrovanej cirkvi z dane z príjmov občanov," vysvetľuje SaS svoj zámer.

V praxi by to znamenalo, že by sa daňovník sám rozhodoval, či chce alebo nechce cirkev podporiť. Podľa liberálov by tento model vychádzal priamo z Ústavy, ktorá definuje Slovensko ako nábožensky neutrálny štát.

Vyzerá to tak, že táto téma je zatiaľ politicky nepriechodná. Čo si však o nej myslia ľudia? Podľa prieskumu agentúry Focus pre TV Markíza a reláciu Na telo je názor verejnosti jednoznačný.

Na otázku „Boli by ste ochotný/á pravidelne prispievať nejakej cirkvi z vašich peňazí?" totiž „určite nie" odpovedalo takmer 55 percent respondentov a viac ako 22 percent zaznačilo možnosť „asi nie." Vo výsledku teda takmer 77 percent opýtaných nie sú k finančnej podpore cirkví naklonených.

Ako odpovedali v prieskume voliči jednotlivých politických strán nájdete už v priloženom videu

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Na telo